GRAFISCH CENTRUM KORENBEURS Hans van der Sloot 177 Musis gemeentelijke feestzaal en een concertzaal.Verder kwamen de suggesties niet en bovendienze zijn al zo vaak gehoord. Reeds tijdens de jaren vijftig en zestig werd de Korenbeurs op unaniem verzoek van het Schiedamse verenigingsleven ten algemene nutte opengesteld. Wie wilde kon tegen een geringe vergoeding de accommodatie betrekken. Uit deze ontwikkeling rest ons slechts het frequente gebruik door de tafeltennissers, alsmede het gegeven dat de Korenbeurs eenmaal per jaar het decor mag zijn waartegen het stadsbestuur z'n burgers met een strijkje ontvangt. Dit doet het ergste vrezen als D66, goedbe doeld, de schijndemocratie van de volksraadpleging als nieuwe kleren voor de keizer aanprijst. Bestaat er voor de Korenbeurs - zijnde Schiedams kostbaarste monument op de Grote Kerk na - dan geen zinniger bestemming dan feestzaal? Is er nieuws onder de zon, nu D66 aan de Schiedamse bevolking de oproep heeft gedaan om zich uit te spreken over een toekomstige bestem ming voor de Korenbeurs. Volgens deze politieke partij is het antwoord: ja'. Volmondig. Maar wie zou ook anders verwachten zo vlak voor de verkiezingen. Geen enkele partij wil er immers van worden beticht dat ze uitsluitend ten behoeve van enige electora le winst een paar allang ver sleten denkbeelden opnieuw leven probeert in te blazen. En zeker de democraten niet, die - na de verkozen minister-presi dent, na de verkozen burge meester, na het districten stelsel en na het landelijk referendum te hebben afge dankt - nu maar beslissin gen van plaatselijk belang willen oppijpen tot het niveau van een volksraad pleging. Zoals bijvoor- beeld de vraag wat er cl gebeuren kan en moet met de Korenbeurs. c Waarmee de Schiedamse afdeling van D66 het vliegend vaandel van de S democraten van weleer Li- heeft teruggebracht tot het vlaggetje van de kaasprikker. Niets om de barricaden mee op te gaan, maar het staat zo leuk op de borreltafel. De eerste uitslag die de democraten de Schiedammers wisten te ontlokken, liet zich raden: Een cultureel centrum; een repre sentatief gebouw voor tentoonstellingen en kunstbeurzen; een Juist omdat - in het echt - niet aan de integriteit en goede bedoelingen van D66 behoeft worden getwijfeld, mag aan dacht worden bepleit voor een plan dat ook al een lange geschiedenis heeft. Het is een voornemen van Prof. Piet Sanders om in Schiedam een grafisch centrum te vestigen. Dit zou dan een centrum kunnen zijn zoals er ver schillende in Nederland en Europa hebben bestaan en nog bestaan. Een grafische werkplaats die aan geves tigde en zich ontwikke lende kunstenaars de outillage geeft, die voor het maken van groot of ingewikkeld werk nodig is of bijdraagt aan hun ver dere vorming. Als voorbeeld hiertoe mag het Frans Masereel-cen- trum dienen, dat gevestigd is in Kasterlee; een vrien delijk dorpje in de Belgische Kempen. Het landschaps- en dorps- schoon zijn niet van een gehalte dat het drommen toeristen aantrekt en ook de plaatselijke horeca is van puur Vlaams platte landskarakter: goed voor een lambiek of één van de andere beste bieren uit de directe nabijheid, maar niet meer dan dat. Toch is Kasterlee een veel bezocht oord door kunste naars uit de zeer wijde omgeving. Want het cen trum herbergt een aantal grafische werkplaatsen die de kunste naar alles bieden dat hij zich wensen kan op het gebied van lithografie, etsen, hoogdruk en zeefdruk. Er staat een veelheid van persen in een perfecte staat van onderhoud met daarom heen een staf van uitvoerenden die de kunstenaar terzijde

Musis | 1997 | | pagina 177