Leerden Oud-Vlaardingers Romeinen dammen en sluizen bouwen? Het lijkt erop, want in drie jaar tijd werden op het bedrijven terrein-Hoogstad zeven dammen ontdekt, waarvan drie met een duiker. Het is het oudste en meest uitgebreide stelsel van waterstaatkundige werken ooit aangetroffen in West-Europa. Slechts in de regio, in het Maasmondgebied, zijn dammen en duikers aangetroffen die de ouderdom van de Vlaardingse exemplaren dicht naderen. Het lijkt niet te gewaagd om te zeggen dat de ontwikkeling van de vroegste waterstaatkundige werken in West-Europa in het Maasmondgebied zich heeft voltrokken. De vroegst gedateerde exemplaren treffen we juist in Vlaardingen aan: de oudste dam, de bijna-oudste duiker en het oudste sluisje. Zou Vlaardingen de bakermat kunnen zijn van al deze vindingen? De ontwikkeling van de vroegste waterstaatkundige werken heeft in ieder geval niets van doen met de aanwezigheid van de Romeinen, zoals wel door anderen is geopperd. De dammen en duikers zijn namelijk ten dele al aangelegd ver voor de komst van de Romeinen. Ook de dammen en duikers uit de Romeinse tijd, zijn gebouwd door inheemse boeren. Er kwam geen Romeinse hand aan te pas. Wel waren er waarschijnlijk contacten met de Romeinen getuige de vondst van vele honderden geïmporteerde aardwerken potten. Het is zelfs niet ondenkbaar dat de Romeinen dergelijke vindingen in het Maasmondgebied zagen en uiteindelijk ook overnamen. De Romeinen waren namelijk een volk dat maar wat graag leentjebuur speelde waarna ze veelal met de eer gingen strijken. Opvallend is dan ook dat iets later in de tijd in Romeinse nederzettingen ook duikers zijn aangelegd in dezelfde techniek als de Vlaardingse exemplaren. Het is zelfs goed voorstelbaar dat deze door inheemse lieden zijn gebouwd die in het Romeinse leger dienden. Musis 180 Tim de Ridder Recente ontdekkingen in Vlaardingen tonen aan dat boeren rond het begin van de jaartelling reeds handige waterstaatkundige ingenieurs waren. In de strijd tegen het water legden de boeren reeds dam men in kreken aan. Ook maakten ze al gebruik van duikers en waren ze zelfs al bekend met het feno meen sluis. De recente ontdekkingen op het bedrij- ven-terrein Hoogstad brachten in Vlaardingen de oudste waterstaatkundige werken aan het licht. Het was eind oktober 1994, een maand nadat ik mijn studie prehistorie in Leiden had afgerond. De Vaderlandse Plicht had geroepen, maar in het groen in de modder kruipen zag ik minder zitten dan erin graven. Maar waar zou ik de daartoe vervangende dienstplicht kunnen vervullen? Dat de keuze op Vlaardingen viel was gedeeltelijk toeval, maar had ook gegronde redenen. Vlaardingen had in 1994 nog niet zo lang een stadsarcheoloog en die wetenschap leidde bij mij tot de gedachte dat daar vast nog wel assistent-archeoloog nodig was. Het bleek een goede keuze, in meerdere opzichten. Amper een maand worstelde ik de Vlaardingse modder, die taaier bleek dan ik had gedacht, toen de eerste belangrijke ontdekking zich aankondigde. Deze zou, zoals later zou blij ken, het begin zijn van een lange reeks spectaculaire ontdek kingen, die Vlaardingen meermalen wereldnieuws zou opleve ren. We ploeterden al enige weken in de vette klei op het in aanbouw zijnde bedrijven-terrein Hoogstad. Langzaam maar zeker gaf de taaie aarde houten paaltjes vrij. Nabij het hout werk kwamen donkere dunne lagen tevoorschijn. Ik had iets dergelijks slechts eenmaal eerder gezien. Tijdens mijn studie was ik enige maanden in dienst van het BOOR (de archeolo gische instantie van Rotterdam en omstreken) om de graaf werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een gasleiding te volgen. Bij Geervliet troffen we in de wand van een sleul ook enige lange palen met dunne donkere lagen aan. Dat interpreteerden we toen als dam. Zouden we in Vlaardingen ook een dam hebben gevonden? Of toch een huis?

Musis | 1997 | | pagina 180