bgs mtrnm Alles voor uw tuin JS 1.1? sing. Men kwam op het idee om houten kokers in dammen te leggen waardoor er een verbinding ontstond tussen de twee waterpartijen. Een fraai voorbeeld hiervan werd bij toe val ontdekt bij de aanleg van een moderne duikerconstructie. Het leek wel alsof de duvel ermee had gespeeld, want exact in het verlengde van de moderne duiker werd een veel oudere versie ontdekt. Een halve uitgeholde els die afgedekt werd door een eiken plank. De kapdatum kon aan de hand van het jaarringenpatroon exact worden achterhaald: 17 v. Chr. Daarmee is dit één van de vroegste duikers van West- Europa. Onze vroege waterstaatkundigen deden opnieuw een opmer kelijke vinding waarmee de strijd tegen het water wederom een belangrijk keerpunt kreeg. De duikers hadden weliswaar als voordeel dat het overtollige hemelwater uit het achterland werd afgevoerd naar de hoofd kreek, het water stroomde echter bij hoogtij door de duiker weer net zo hard terug het achterland in. Een simpele, maar doeltreffende vinding maakte voorgoed een einde aan dit probleem. Aan de mond van de duiker die aan de zijde van de hoofdkreek uitstak, maakte men een uitsparing die als scharnierpunt van een klepje diende. Bij hoogwaterniveau in het achterland drukte het water het klepje omhoog en kon zo de restkreek achter de dam ontwaterd worden. Bij hoogtij werd het klepje als het ware vanzelf dichtgedrukt, waardoor er geen water het achterland in kon stromen. Een prachtig voorbeeld van een dergelijk sluisje werd wederom in Vlaardingen aangetroffen. Het is de eerder genoemde 'holle boomstam met daarin een potje'. Het is het vroegste voor beeld van een sluis waarmee de aan wieg van de befaamde Nederlandse deltawerken een precies plaats en datum kan worden gevonden: bij Hoogland in Vlaardingen en ruim voordat de Romeinen hier kwamen, zagen en (met Vlaardinse hulp voor wat het water betrof) overwonnen 183 Musis rn O r- De holle boom met daarin een potje is het oudste sluisje van West-Europa. Deze dam, die bestond uit beschoeide balken die dwars over de kreek waren aangelegd, kon rond 175 v Chr. worden gedateerd en is daarmee de oudste dam van West-Europa, tekening: Ellen Smits De verrassing was groot toen in het verlengde van het sluisje een tweede uitgeholde boom stam werd ontdekt. Het bleek te gaan om een sluis die uit twee uitgeholde boomstammen bestond die ten dele in elkaar waren geschoven met een totale lengte van circa 6.30 m. De hoge ligging van deze dam met duiker verraadt dat deze niet in een kreek is aange legd. Deze waterstaatkundige constructie was aangelegd tegen de oeverwal, waarschijnlijk ter ontwatering van een huis- of akkerperceel. Naast de vele scherven en botten werden ook enkele fraaie mantelspelden gevonden. Dit Keltische paardje is vermoedelijk in België of in Noord-Frankrijk vervaardigd. Het bestaat uit een legering van koper en is ingelegd met blauwe en rode emaille. Dankzij de taaie Vlaardingse zijn houten voorwerpen uitstekend geconserveerd, waaron der deze berkehouten luizenkam. Tussen de tanden van deze luizenkam bleken nog de resten van luizen aanwezig te zijn: de oudste van Europa. Deze reconstructietekening toont hoe het oudste type sluisje werkte: het klepje gaat alleen open als het water in de restkreek hoger ligt dan in de hoofdkreek, (tekening: Bas Koster) Bij de aanleg van een moderne duiker werd een 2000 jaar oudere versie ontdekt. Deze laatste kan aan de hand van de jaarringen rond 17 v. Chr. worden gedateerd. Voorjaarsbeurt Onderhoudscontract op jaarbasis Voor de doe-het-zelf-tuin'ier kunnen wij een tuinontwerp verzorgen en leveren wij materiaal aan huis: tuinaarde, zand tuinhuisjes en schuurtjes tegels, klinkers e.d. graszoden schuttingen, pergola's, vijvers planten Fokkerstraat 510, 3125 BE schiedam, Telefoon (010) 462 1904, Fax (010) 415 2037

Musis | 1997 | | pagina 183