DE TWEEDE BRANDERSBUURT IS NOG NIET VERLOREN Kor Kegel Drie monumenten aan de Westerkade in Schiedam krijgen een culturele bestemming. Soundhouse Recording Studio's verlaat het scheve hoekpand aan de Singel. Muziekproducent Martin Agterberg heeft doelbe wust aan de oude branderij De Olyfboom de voorkeur gegeven boven minder stijlvolle nieuw bouw op Vijfsluizen, welke loca tie bij ondernemers nogal in de belangstelling staat. Soundhouse krijgt aan de Westerkade als buren het architectenbureau Van Velzen Lafeber en het cursus centrum Learning Associates International, beide thans nog gevestigd aan de Boterstraat. Aan de andere zijde van Soundhouse - in de voormalige branderij Bleiswyk - zal het deco ratelier van Jan van der Steen uitbreiden. Het gaat om bedrijven met een nationale markt en dat treft, want volgens de Historische Vereniging Schiedam is de Westerkade van nationale allure. Uniek aan de 'culturele injectie' aan de Westerkade is dat de ondernemers dankzij een geza menlijke aankoop de monumen ten wegsleepten voor de neus van watertandende auto- en vast goedhandelaren. Makelaar Anke Bodewes kan tevreden terugzien op een spannende en gecompli ceerde bemiddeling. Er is sprake van een herontdek king van een stuk Schiedam dat voor de j enever- industrie vroeger net zo belangrijk is geweest als de binnenstad. Het overgangsgebied tussen Schiedam- Centrum en de Gorzen heeft het in zich een attractieve en toeristisch interessante zone te worden. Het is zonder overdrij ving de Tweede Brandersbuurt van Schiedam, meldde Musis m juli/augustus 1996. Maar je moet er oog voor hebben. De Schiedamse ondernemers, die gezamen lijk drie monumentale gebouwen aan de Westerkade hebben gekocht van Unilevex-dochter Quest, zagen snelle jongens van bankinstellingen hard weg hollen - te veel haast om er doorheen te kunnen kijken en om te zien dat er veel van te maken valt. Het was een lokale kapitaalverstrekker die wel interesse had en in de opwaardering van de Westerkade gelooide. Als je in Schiedam gevestigd bent, weetje nu eenmaal beter dat de gemeente werkt aan een beeld kwaliteitsplan voor de omgeving van Westerkade, Nieuwe Haven en Plantage. Ook voor het traject van de binnenstad richting Nieuwe Maas, langs de Buitenhaven, bestaan gedurfde plannen. Het gehele plangebied telt de helft van de nog in Schiedam aanwezige distil leerderijen (Nolet, De Kuijper en Wanders) en een niet te onderschatten aantal monumentale gevels. Tezamen kunnen de impulsen aan de Tweede Brandersbuurt van Schiedam een welko me versterking betekenen van de cul tuurhistorische functie van het stadscen trum. Herstel van het gebied heeft een positief effect op de ontwikkeling van de binnenstad," beaamt een ambtelijke notitie uit maart 1997. De eiwitlabriek Quest International maakte begin dit jaar wel bezwaar tegen de aanwijzing van de fabriekspanden tot gemeentelijk monument. De directie te Naarden was bang dat het de verkoop zou bemoeilijken. Eigenlijk bleek het tegendeel het geval, want er kwamen meer kapers op de kust en uiteindelijk heeft wethouder Aad Wiegman zich nog ingespannen bij het moederconcern Unilever 0111 te bevorderen dat de bran derijen niet aan de 'aasgieren' van de beleggerswereld zouden worden ver kocht, maar aan eerbiedwaardige onder nemers uit Schiedam die aan uitbreiding toe waren. Een rondgang door de bijna ontmantelde eiwitfabriek leert dat Quest de monumentale potenties van de drie fabriekspanden nooit heeft inge zien. Er is op de gekste plekken uit- en doorgebroken, vooral bij een uitbrei ding, elf jaar geleden. Het herstel van de monumenten zal daarom een huzaren stukje op zichzelf zijn, al zijn er verdie pingen waar de historie voelbaar aanwe zig lijkt. Maar eerst moet er een asbest- verwijderaar komen voor een silo die door enkele etages heen gaat. De bodemsanering mag in fases verlopeh. De lucht van eiwit hangt nog op de buitenplaats, naast het decoratelier van Jan van der Steen. De vroegere decor bouwer van het RO Theater begon vijf jaar geleden voor zichzelf en al gauw was zijn atelier in Poortugaal te klein. ,,Mijn vrouw, Margriet, is een notoire Schiedamse. Zo ben ik hier terechtgeko men. Het is een locatie met een heel eigen stijl," zegt Jan van der Steen. Zijn bedrijf loopt goed. Met zeven, soms vijf tien, medewerkers bouwen ze aan de Westerkade de decors voor musicals en opera's (Cyrano, The Phantom) en caba retières als Simone Kleinsma en Tineke Schouten. Ook voor de opening van het Ajax-stadion, de Arena, en de opening van de Maeslant-stormvloedkering bij Hoek van Holland werd het atelier van Van der Steen ingeschakeld 0111 de festi viteiten op te luisteren. Het bedrijf zit op een steenworp afstand van de eerste Retourette 111 Nederland, de retourshop van de gebroeders Ed en William de Block, die in de Groenelaan een Albert Heijn franchisen. Van der Steen kleedde twee jaar geleden de eerste Retourette aan en geniet nu mee van de spectacu laire groei van Retourettes in binnen- en buitenland. Binnenkort is Van dei- Steen voor een weekje in Wenen om de tweede Retourette in Oostenrijk vorm 185 Musis

Musis | 1997 | | pagina 185