te geven. De RET is op het idee geko men om de metrohaltes op de noord- zuidlijn van dergelijke inzamelpunten voor afval te voorzien. De decorstukken van Van der Steen, zoals de sprekende boom en Fredje de Draak, zijn hierbij de kindvriendelijke elementen. Soundhouse is een begrip bij popgroe pen en andere muzikanten, en bepaald niet alleen die uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. Maar het bedrijt maakt ook veel reclamevideo's (de Mona-toet- jes) en jingles voor allerlei doelen. De studio op de Singel, hoek Tweede Tuinsingel, is al een kwart eeuw een trefpunt van getalenteerde en serieuze musici. De sloop van het verzakte gebouw was echter onvermijdelijk. Achter de classicistische branderij gevel van De Olyfboonr krijgt Martin Agterberg meer ruimte, zoals voor een video edit suite, en je kunt er beter parke ren. Die voordelen gelden ook voor architecten Martin van Velzen en Wim Lafeber, al 21 jaar gevestigd in de Boterstraat. Zij komen, samen met het in Apple-trainingen en kennisoverdracht gespecialiseerde Learning Associates van Martins broer Ludo van Velzen, op de Westerkade 18 en dat jongere pand laat een Meccanoo-achtige vormgeving toe (met glas, zink en natuursteen) in con trast met de monumentale gevels. De achterburen aan de Prins Frederik Hendrikstraat zullen blij zijn met de culturele opleving aan de Westerkade. De eiwitfabriek Quest kreeg steeds gro tere problemen met de DCMR Milieudienst Rijnmond... ,,De hele aankoop is een transactie tus sen hoop en vrees geweest," zegt Anke Bodewes van de gelijknamige makelaar dij. Ze moest opboksen tegen de Woningbouwvereniging Schiedam, die de branderijen wilde ombouwen tot woningen, alsmede projectontwikkelaar Jansen De Jong die er vergelijkbare plannen mee had, maar bovendien dien den zich andere gegadigden aan. Door de grote interesse steeg het hoogste bod tot ver boven de vraagprijs. Alleen door de biedingen van Agterberg, Van der Steen en de Van Velzens/Lafeber op de afzonderlijke panden bij elkaar te voe gen kon voldaan worden aan de voor waarde van Unilever om het complex in één transactie af te stoten. Er was wel morele steun en bijval van het stadskan toor voor nodig. Bodewes kon hierbij een beroep doen op een notitie, waarin de afdeling Stadsontwikkeling van Gemeentewerken had vastgelegd dat „particuliere initiatieven bij bestem mingswijziging in de richting van ving en een aantasting betekent van sky line en straatbeeld. En op de hoek van de Nieuwe Haven bleek de oude, maar nog steeds imposante distilleerderij De Oliphant niet te handhaven. Het dak was al tien jaar lek, op verschillende plaatsen, zodat de zware balken op de verdieping eronder zwaar aangetast en verrot waren. Erik Mathot ontwierp een tamelijk massief complex in een gedeel telijk helgele kleur, die niet echt spoort met de lichtgele baksteen van het iets verderop gelegen woonblok Paradijs. Over het ontwerp lopen de meningen uiteen, maar het inspraakcircuit leverde geen fundamentele bezwaren op. Het had met de Westerkade slechter kunnen aflopen. Als Quest een paarjaar wonen en (lichte) bedrijvigheid en dienstverlening ondersteund worden." De gemeente had technische en proce durele steun toegezegd bij de te volgen procedures op milieu- en bouwkundig terrein. In mei kwam de transactie rond. Er is nog een probleem omdat de pan den niet leeg zijn opgeleverd. „Denk aan de silo met asbest," waarschuwde aannemer Wim BergwerfF. Op een andere plek in de gebouwen is juist te veel weggehaald: een flink deel van de centrale verwarming. De dader ligt op het kerkhof. Het zat de Westerkade een tijdje tegen. Op de kop bij de Stadhouderslaan ver rees een flat, die niet past in de omge- Musis 186

Musis | 1997 | | pagina 186