A :A üj Je moet er oog voor hebben. De ondernemers die de panden gezamenlijk hebben gekochtzagen de snelle jongens van de banken hard weghollen. ff A. ZANDEE INTERIEURARCHITEKT ANNA VAN BURENSTRAAT 15 3116 EA SCHIEDAM TELEFOON 010 - 42 62 669 187 Musis Breeuwwerkfabriek legt zich hier niet gedwee bij neer, want wie was er nu het eerst? Er is een kans gemist om de kin der- meubelfabriek Adelmeijer Jacobs van uit Delfshaven naar Schiedam te halen. Het bedrijf ontwerpt kinderkamers en had interesse in een vrijkomend pand aan de Westerkade, maar mede doordat de gemeente tussen Pasen en Pinksteren een paar weken dicht was, konden zekerheden over welstand en bodem kwaliteit niet tijdig worden verkregen, zodat inmiddels de koopovereenkomst ontbonden moest worden. Zonde, want het is een leuk bedrijf. Hier strandde de gemeentelijke toezegging om snel mee te werken aan procedures op een besluit om alle ambtenaren een verplichte vrije periode te geven in het kader van de arbeidsduurverkorting. De woonboten in de Westerhaven liggen de nieuwe ondernemers allesbehalve in Gorzen, de Plantage en het Nassaukwartier. Recht tegenover de Willemsbrug staat het oude politiebureau te vervallen. Hier komt op termijn woningbouw, want daar is het een schitterende plek voor. Voor de pakhuizen van het Algemeen Handelsentrepot zijn wel vaker plannen gemaakt. Prof. Piet Sanders opperde ooit er een cultureel centrum van te maken met terrassen, galerieën, boutiques en ateliers. Zulke ideeën dragen bij tot eer herstel van de zone tussen binnenstad en de Nieuwe Maas. Langs de verschillende trajecten kunnen wonen, kunstnijver heid, kleinschalige bedrijvigheid en hier en daar een uitspanning heel goed samengaan. De Tweede Brandersbuurt is nog niet verloren geleden gewild had, had de gemeente Schiedam weinig kunnen beginnen om sloop tegen te houden van de nu als gemeentelijk monument aangewezen fabriekspanden. Er zijn meer verande ringen op komst. Onlangs verhuisde het consultatiebureau van de Thuiszorg. Het Bingham-complex net om de hoek aan de Warande is door David Hart gekocht en een bestemming tot woonruimte zou een wijziging van het bestemmingsplan vergen. De gemeente maakt er geen geheim van dat de sinds jaar en dag aan de Westerkade gevestigde Breeuwwerkfabriek van Maarten Bijl weg zou moeten, omdat het zou zorgen voor ,,meer dan de helft van de mogelij ke (omgevings)problemen." De de weg. ,,Het ziet er wel gezellig uit," vindt Martin vanVelzen. „Het hoort bij de Gorzen," zegt Jan van der Steen. Maar hier en daar doen de tuintjes rom melig aan en je hebt maar beperkt oog contact met het water, dat is een nadeel. Een herbestrating van de Westerkade en Nieuwe Haven zal de beeldkwaliteit ten goede komen en van de gelegenheid kan meteen gebruik worden gemaakt om er een wandelroute aan te leggen. Meteen na de zomer wordt de terugkeer verwacht van de Willemsbrug, de dan gerestaureerde ijzeren ophaalbrug uit 1861 over de Westerhaven. Het is één van de drie historische rolbruggen in Schiedam en een belangrijke verbinding voor langzaam verkeer tussen de

Musis | 1997 | | pagina 187