f W NIEUW USTEN pBSBi»r-— - van de glazuren. Wat ik wil doorgeven, is de klei zelf. Alleen door de klei, die voor mij synoniem is met de aarde, kun je tot bewustwording komen. Daarin beschouw ik deze als samengaan van verstandelijk inzicht naast grote liefde en respect, maar bovenal toewijding voor alles wat leeft.' Om die reden, zo voegt ze er aan toe, 'zet ik in de Boomgaard alleen werk neer dat door mensen, door kunstenaars, zelf is gemaakt. Ik wil geen werk dat door derden is uitgevoerd, alleen het concept is voor mij niet genoeg.' De Vlaardinger Boomgaard is in drie zomers op verschillende niveaus flink gegroeid. Ging het in 1995 nog om 17 deelnemers, onder wie bekende namen als Norman Trapman, Michel Kuipers, XavierToubes en Pjotr Mülller, vorig jaar waren er al 21 deelnemers naar Vlaardingen gekomen. Onder hen Diet Wiegman uit Schiedam, Jan Snoeck en Hendri van Putten. Kwamen er in het eerste jaar van de opening zo'n 1000 bezoekers naar de tuin, vorig jaar steeg het bezoekersaantal naar 1200, wat neer komt op een gemiddelde van vijftig bezoekers per weekeinde, de altijd zeer drukbezochte opening niet meegere kend. 'De tuin heeft nu wel de grens bereikt van wat nog leuk is, wat het land hier aan kan. Gelukkig kan hier geen bus het pad oprijden. Mensen komen per auto of fiets, of lopend, wat vanaf het NS-sta- tion Vlaardingen-West een halt uurtje is, langs een prachtige weg overigens.' Deze zomer is het aantal deelnemers gestegen tot 27. Dat is, als je de tuin overziet, een grote groep die inmiddels ook de aanpalende fruitbomen (waaraan de Vlaardinger Boomgaard zijn naam ontleend) in gebruik heeft genomen als expositiemogelijkheid. De groep deelne mers vallen een aantal kunstenaars op die doorgaans niet met keramiek wer ken. Zoals de schilderessen Karen Oude Alink en Hendri van Putten, de laatste die vorig jaar al het materiaal klei voor zichtig begon te verkennen. Ook Jan van den Dobbelsteen en Sigi Gudmundsson zijn geen keramisten van huis uit, maar voelen zich wel tot het materiaal aangetrokken. Dat geldt even zeer voor Boudewijn Payens, misschien de meest experimentele van dit gezel schap, en Elisabeth de Vaal die als avant garde schilderes veel furore maakt. Melanie de Vroom is weliswaar beeld houwster, maar werkt doorgaans in andere materialen dan klei. Lot Moorrees daarentegen, die enkele jaren geleden van de Rietveld Academie, afdeling keramiek, kwam, heeft zich helemaal toegelegd op de klei.'Ik heb haar opnieuw uitgenodigd, omdat in haar werk juist dat vreugdevolle aspect zo aanwezig is.' Vilma Henkelman heeft, als ze het gezelschap keramisten samenstelt, geen vast omlijnd programma voor ogen. 'Ik kies puur op intuïtie, ik kijk zo breed mogelijk rond. Ik heb natuurlijk veel in het kunstcircuit rondgelopen. Uiteindelijk kies je dan vaak mensen van je eigen generatie, de vijftigers (Henkelman is 52) en niet voor een- dagsvlinders. Daarnaast zoek ik graag naar jong talent. Ik heb vijftien jaar gast lessen aan de Rietveld in Amsterdam en de kunstacademies in Groningen, Den Bosch en Kampen gegeven, nou dan zie je wel het een en ander aan je oog vo orb ij trekken Dat de Vlaardinger Boomgaard een cul tureel belang dient onderkent ook de gemeente. Die geeft Henkelman uit het potje stadsactiviteiten een bescheiden bijdrage.'Ik hoop dat geld volgend jaar niet meer nodig te hebben, dan zal de tuin zichzelf waarschijnlijk kunnen bedruipen.' Plannen voor de komende zomers heeft ze in overvloed. Zo wil ze over twee jaar een samenwerkingsver band met schilderes Hendri van Putten aangaan om één keer tot een expositie van museaal niveau te komen. Henkelman: 'Ik heb nu nog veel toler antie naar jong talent, ik vind dat mijn tuin de aangewezen plek is om ze een kans te geven. Maar in 1999 moet het allemaal van topniveau zijn.' Het jaar daarop staat een omvangrijke presentatie van kruiken en grote potten op het programma. 'Je zult hier in 2000 een verzameling zien van potten uit de traditionele keramieklanden als China, Japan, Spanje, Griekenland en Frankrijk. Als voorproefje daarop breng ik deze zomer al een collectie gebruiksaarde- werk uit Turkije. Dat zijn niet helemaal antieke potten, maar ze zijn wel 'op leef tijd', van deze eeuw, al flink verweerd en doorleefd, heel mooi.' En ze koestert de stille wens om Peter Voulkos, de Godfather van de moderne keramiek, eens zo ver te krijgen dat hij een flinke pot voor haar ontwerpt. Maar ook dan zal het waarschijnlijk al dat magische jaar 2000 zijn, vooral eer het zo ver is De expositie 'The Garden of Delight' is t/m eind september in de Vlaardinger Boomgaard, Zuidbuurt 30 in Vlaardingen,geopend op zaterdag en zondag van 12-11 uur. Vormgever in goud en zilver Rob van den Ham hedendaagse modieuze sieraden, accessoires en objecten. Restauratie en reparatie is de schitterende collectie designhorloges. Een prachtig geschenk en uniek sieraad. Musis-lezers profiteren van een uitzonderlijk kennismakingsaan bod van maar liefst 10% korting. 189 Musis

Musis | 1997 | | pagina 189