ta kollektie Fagus: massief gestoomd beukenhout uit de Elzas CL I het waaigat pca,; wonen Musis 202 Kunstenaar Braad richt zich de laatste jaren op het scheppen van eenmalig werk. Ze creëert droomtoestanden, met mensen in flamboyante, middeleeuws aandoende kostuums van flu weel en nep-hermehjn, maar ook met lampenkappen die dienst doen als japon of hoofddeksel. Een plumeau kan daar bij zowel teken van welstand zijn of onderworpenheid en tevens leveren in haar scheppingen aluminium afvoerpijpen en meters transparant plastic betoverende creaties op. Drama en uitbundige vrolijkheid, ze leveren beelden op die lijken te zijn weggelopen uit de Italiaans Commedia dell Arte en het Venetiaans carnaval. Annette Braad verbindt aan haar expressie geen ingewikkelde filosofie. Want wat moet ik nou eigenlijk duidelijk maken, vraagt zij zich af. 'Mijn performances vertellen waar mijn schilderijen over gaan en de schilderijen maken duidelijk wat ik in mijn evenementen wil zeggen'. Als toeschouwers na afloop zich de ogen uitwrijven en zich afvragen; 'was het echt wat ik zag of speelde het zich allemaal af in mijn fantasie', dan is het doel van kunstenaar Braad bereikt.Verwarring scheppen, verlangen oproepen naar meer en tevens het kader te geven waarin het beeld dat voorbij trok vast wordt gehouden en kan worden uitgebreid met een eigen interpretatie, daar draait het allemaal om. Annette Braad wordt aangetrokken door groepswerk maar staat toch, vreemd genoeg, het liefst aan de kant als het spek takel werkelijk losbreekt. Zij is toeschouwer en kijkt net als de Franse dichter Rimbaud naar de parade die langs trekt. 'Ogen halfzacht als de zomernacht, rood en zwart, pimpel paars, staalblauw met sterrespikkels van goud; vervallen gezichten, vaal, bleek, verhit met hese grapstemmen!'. Regelmatig werkt Annette Braad samen met schoolkinderen en volwassenen en dat levert uiteenlopende resultaten op. Zo liep er vorig jaar door Vlaardingen een wandelende schilderij en tentoonstelling, samengesteld uit werkstukken van basis schoolleerlingen. Kregen in een workshop 'bodypaint' jonge ren een kleurrijke huid met een bijzonder dessin en werd met jonge kinderen een trafohuis beschilderd. Vormgeefster Braad is bij dit alles de animator. En daarom valt het des te meer op dat zij op foto's bij artikelen over de evenementen, meestal staat afgebeeld als een een ling. Met kinderlijke nieuwsgierig heid en als een observerende bui tenstaander is zij niet iemand die er direct bij betrokken is. Voor de openingsact tijdens het Festival van Elartelust in 1996 maakte Annette Braad samen met ontwerpster Gré van den Berg meer dan honderd kostuums. Ruim drie maanden lang bedachten, knipten en naaiden beide vrouwen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, de meest extravagante kleding. Het uiteindelijke resultaat was te zien in de 'Parade van de Razende Grimas' een optocht die op het publiek een verpletterende indruk maakte. Tromgeroffel en kletterende gelui den vergezelden piraten, octopus sen, vlindervangers, een gekooide vrouw en overdreven schoonmakers in een bijzondere processie die genoemde dichtregels van Arthur Rimbaud tot leven wekten. Overigens betekent 'eenmalige voorstelling' voor Annette ook echt eenmalig. Het bewaren van attributen of kostuums is voor haar niet relevant. Foto's of video's als herinnering zijn niet nodig. Zij slaat het allemaal op in haar herinnering en laat op gezette tijden het hele spektakel weer voor haar gesloten ogen langs komen. Nog steeds put zij inspiratie uit de beelden van de Razende Grimas. Op haar doeken worden die weer tot leven gewekt door middel van verf, houtskool en pastel. Geen lieflijke inne mende figuren, maar vaak mismaakten en gedrochten. Waar die voorkeur vandaan komt weet Annette niet. Toch bena drukt ze dat haar kijk op het leven beslist niet negatief is. Ook tijdens haar werkvakanties in Portugal ontstaan geen ste reotiepe zon-, zee- en zandschilderijen met warme tinten. Niet het land trekt haar zozeer maar wel het feit dat zij in de zon kan schilderen. Geboeid kan ze in Portugal ook bedelaars en mismaakten observeren. Kijken naar hun houding en uitstraling. Hoewel ze zich niet betrokken voelt bij hun bestaan vindt zij er wel inspi ratie in. Kreatief toe te passen in alle woonruimten. Wilt u eens een andere wind door uw huis laten waaienWaai dan eens bij ons aan, deze kollektie heeft verrassende mogelijkheden. axDairfmüari Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 De schilderijen die zij maakte naar aanlei ding van de dood van Fellini, tonen de meester zelf. Geflankeerd door de bizarre figuren uit zijn films. Ook portretten uit een eerdere serie verwijzen naar de film en theaterwereld. Hierin vermijden ontoe gankelijke en enigszins arrogante personen rechtstreeks oogcontact met de toeschou wer. In zichzelf gekeerd zijn het volgens de maakster bestaande en fictieve personen die proberen door hun uitstraling het publiek te imponeren. Annette Braad startte het nieuwe jaar met het vaste voornemen haar vak nog ambiti euzer aan te pakken. Ze wil zich meer pro fileren, maar voor de rest zal veel bij het oude blijven. Wat voor Braad betekent; wat wegdromen 'onder een purperen hemel in de bruine zon, twee Moren zien met sluiers in hun hand en een fanfare horen ter ere van de schaar, die trouwt met de vinger hoed, want ze houden van elkaar'

Musis | 1997 | | pagina 202