Peter de Lange De plannen voor de West wijk liggen klaar. De wijk moet nieuw leven worden ingeblazen. Grotendeels gebouwd in de jaren '50 en '60 ver toont de buurt de sleetse aanblik van zoveel na-oorlogse woning bouw. Weinig gevarieerd, onaantrekkelijk voor jonge bewoners en in toenemende mate moeilijk verhuurbaar. Wat in het kader van de wederopbouw en 'het nieuwe na-oorlogse wonen' werd aangeprezen als een 'omgeving blij en licht van kleur' dreigt het probleemgebied van de nabije toekomst te worden. Wat het verval vaak extra schrijnend maakt is dat het zich voltrekt ter wijl de oorspronkelijke bewoners, die ooit als 'pioniers' in een wijk in wording met gloedvolle woorden de eerste sleutels kregen uitgereikt, er nog in grote getale wonen. Hen wacht een wederopbouw in omge keerde richting. De indertijd veelgrepezen collectiviteit wordt opgelost in individuele eenheden; het nieuwe toverwoord waarmee aan jonge arbeidersgezinnen de verlokkingen worden aangeprezen van het wonen in de oude stadsuitbreidingsgebieden. EB EN VLOED ItlDE v 1 e verslaggevers die er getuige van waren hoe op 20 oktober 1954 ergens in een weiland langs de rijksweg tussen Maassluis en Vlaardingen wethouder Teun de Bruyn de eerste spade de grond in dreet voor de Westwijk, waren opgetogen over het vooruitzicht dat enkele jaren later op dezelfde plaats vele honderden nieuwe huizen zouden staan. Met onverholen trots wezen zij de lezer op de fraaie ligging zo vlak langs de rijks weg en het verkeer dat daarover voor bijraasde. Bijna elke minuut deed zich wel het geronk van een automotor horen. Die drukte op de weg was een gezond teken. Want Nederland, omhooggeklauterd uit het oorlogsdal, werkte aan een nieuwe toekomst. Krap twee jaar later, op maandag 9 juli 1956, werd de allereerste paal geslagen voor het nieuwe stadsdeel dat onderdak moest gaan bieden aan twintigduizend Vlaardingers. Zelfs als je de datum niet kent, is met één oogopslag duidelijk dat de foto die dit historische feit in beeld brengt dateert uit de jaren vijftig. Die onverzettelijke, jongensachtige branie vind je alleen in de gelaten van de man nen van toen. Nog zo'n kenmerkend detail: de man die aan het heikoord trekt klemt non chalant een sigaret tussen de lippen. Het symbool van mannelijkheid en daad kracht. Die man is mr. Jan Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, apostel van de vooruitgang en profeet van de geïndustrialiseerde woningbouw. Zijn credo, uitgesproken bij een van de vele eerste palen die hij voor de Westwijk sloeg: 'Woningen dienen als auto's de fabriek uit te rollen.' In het gebied dat sindsdien de Westwijk heet wordt het leven al duizenden jaren bepaald door eb en vloed. In onheuge lijke tijden was het een drassige uithoek, waar de schaarse bewoners leefden van de vis die zij vingen in een netwerk van poeltjes en getijdekreken. Een ambacht dat de Vlaardingers ook nadien eeuwen lang op het lijf geschreven bleef. Toen de stad na de Tweede Wereldoorlog definitief ophield een vis- D Musis 226

Musis | 1997 | | pagina 226