7000 JAAR OUDE KAART VA Tim de Ridder Stadsarcheoioog Vlaardingen De archeologische vondst (kaart van Het Gemoed) geeft een beeld van een eiland 'Het Gemoed' geheten. Dit eiland werd ooit bewoond door een emotioneel hoog begaafd volk. Het Gemoed bevond zich 5000 v. Chr. voor de kust van Vlaardingen. Deze unieke bodemvondst werd onlangs gedaan door archeologen en kunstenaars. Een deel van de kaart werd gevonden in Rotterdam en een deel (het grootst) in de bodem van Vlaardingen. De bij zondere landkaart is de aanleiding voor opgravingen en de reconstructie van Het Gemoed. Het inmiddels ingepolderde eiland blijkt namelijk in het hedendaags Hof/Oranjepark gesitu eerd te zijn. Dit is wat er aan vooraf ging... Musis 246 Onlangs hebben archeologen een deel van een zevenduizend jaar oude kaart van Vlaardingen aan getroffen. Het betreft voor zover bekend de oudste kaart van de wereld. Er zijn sterke aanwijzingen dat de kaart de locatie aanduidt waar hedentendage het Hof en het Oranjepark gelegen is. Op korte termijn zal archeologisch onderzoek op genoemde terreinen worden verricht. Zoiets had ik nog nooit meegemaakt, en zal ik waarschijnlijk ook nooit meer meemaken. Het moment van ontdek king zal mij eeuwig bijblijven. Zelfs de recente ontdekkingen van de oudste waterstaatkundige werken (de duiker) op het Hoogstadterrein vallen bij deze vondst in het niet. Ook de boemerang en de houten luizenkam met daarin de oudste luizen van Europa stellen in ver gelijking met deze ontdekking niets voor. ...Langzaam maar zeker was het tevoor schijn gekomen: een deel van een aarde werken plaat met daarin allerlei lijnen, symbolen en inscripties. Zelfs een volsla gen leek kon zien dat er iets bijzonders mee aan de hand was. Tijdens het bloot leggen van de plaat begon mijn hart hart te bonken; mijn bloed vloeide sneller door mijn aderen. De archeologische medewerkers begonnen zich los te maken van hun werkzaamheden en kwamen mijn richting op, nieuwsgierig geworden door mijn jubelende uitroe pen. ledereen die de plaat aardewerk zag, raakte volledig in extase. Toen de plaat bloot kwam te liggen, leek al het verstand op dat moment verloren te zijn gegaan. Alle emoties kwamen boven. Sommigen begonnen het uit te schreeu wen van vreugde, anderen wierpen zich in de modder om de plaat te kunnen aanraken. Onzichtbaar, maar toch haast tastbaar, voelde je de gemoedstoestanden die uit die aardewerken plaat opborrel den. Hoe lang de opwelling duurde weet ik niet. Het kunnen enkele seconden geweest zijn, misschien waren het ook wel uren. Aan deze absurde toestand kwam plots een einde toen iemand uit riep: 'Het lijkt wel een landkaart.' Maar alleen de gedachte al, dat deze zevendui zend jaar oude kleiplaat een landkaart zou zijn, was te belachelijk voor woor den. De onnozele opmerking werd beantwoord door gegniffel, wat spoedig plaats maakte voor brullende lachsalvo's. Door het gelach verslapten mijn spieren waardoor ik dubbelklapte en met mijn beide benen op de grond belandde. En toen zag ik het. Ik voelde hoe mijn bloed wegtronk uit mijn gezicht. Koude rillingen liepen over mijn rug. De regen had de plaat nog wat verder schoon gespoeld. En wat ik toen zag was over duidelijk: krassen in de hardgebakken klei. Het kon niet anders dan dat dit inderdaad een kaart was. 'Het is echt een oude landkaart,' riep ik verbaasd uit. En weer lag iedereen in een deuk van het lachen. Doch al snel maakte de lach plaats voor twijfel: een ieder die de plaat aanschouwde zag het ook. De lachsalvo's werden verdrongen door nerveus gegrinnik. Een enkeling

Musis | 1997 | | pagina 246