N VLAARDINGEN ONTDEKT 247 Musis hakkelde 'dat toch dat toch on-on- onmogelijk was'. Grote angst maakte zich van ons meester. Want als die zevenduizend jaar oude kleiplaat echt een landkaart zou zijn, dan zou de geschiedenis herschreven moeten wor den, want nog nooit was een zó oude kaart gevonden. Sterker nog, het zou de toekomst bepalen. Dat ging het verstand te boven. Emoties vierden hoogtij. 'Die plaat moet kapot; riep iemand angstig. Ik kon de wanhopige menigte nog net weerhouden van deze vandalistische, doch begrijpelijke actie. 'Deze vondst is.' riep ik, 'als het is wat ik denk, wetenschappelijk van het aller grootst belang.'Want inmiddels was de essentie van de vondst tot mij doorge drongen. Ik had er namelijk weieens over gehoord, maar altijd gedacht dat het volslagen onzin was. Ik weet niet meer waar ik het gehoord had, mis schien had ik het wel gedroomd. Het doet er niet toe. De kaart (of beter een deel van de kaart) die wij gevonden hadden was het tastbare bewijs, dat de mytishce plaats 'Het Gemoed' wel dege lijk bestaan had. Iemand had mij ooit toegefluisterd dat oud-Vlaardingers vroeger verhaalden over een lang verge ten plaats die een speciaal plekje in hun hart had ingenomen. Lang voor de 'Vlaardingen Cultuur', dus meer dan vijfduizend jaar geleden, zou hier in Vlaardingen een emotioneel hoog begaafd volk hebben rondgelopen. Archeologen hadden dit nooit willen geloven. Simpelweg omdat de emoties zich niet laten opgraven. Maar met deze kaart in de hand zouden de gevoelens van weleer echter doorgrond kunnen worden. Als ons dat zou lukken, dan zouden wij het gevoel, de ziel, van de mens kunnen blootleggen. Het onbe reikbare voor de archeoloog zou bereikt kunnen worden. Alle theoriën van Freud zouden kinderspel zijn bij wat wij over de 'emotie' zouden ontdekken. 'Een kaart? Wat een onzin,' schamperde iemand. Die opmerking was voor mij voldoende om mijzelf weer met beide benen op de grond te zetten. Een zevenduizend jaar oude kaart: het idee was inderdaad volstrekt belachelijk. Geen collega-archelooog zou mij gelo ven. Mij restte slechts een ding: het uit handen geven van de belangrijkste ont dekking die ik ooit gedaan had. Specialisten zouden ermee aan de slag moeten gaan. Deskundigen die thuis waren in emoties. Zij zouden zich niet laten leiden door het verstand. Het zou den kunstenaars moeten zijn. Zo raakte ik in contact met kunstzinnige lieden die aangesloten waren bij de stichting Hof van Spektakel. Zij zouden er wel raad mee weten, wisten zij mij te verze keren. Dat gaf mij gemoedsrust. De kunstenaar immers maakt een idee ol een gevoel tastbaar. De gevoelens die in de kaart besloten lagen, zou een kunste naar kunnen aanvoelen. En zo kwam alles gelukkig toch weer op zijn pootjes terecht. Als waren zij rechtstreekse nako melingen van het volk dat ooit in Het Gemoed hadden geleefd, zo enthousiast onthaalden deze gevoelsspecialisten de kaart. Het was voor hen de kaart voor hun reis door het innerlijk. En de arche- loloog? Ik keerde terug naar de harde werkelijkheid, op zoek naar feiten over het verleden die verborgen liggen in de Vlaardingse modder; wachtend om ont dekt te worden Als organisator van de beelden kunstroute ben ik verheugd samen te hebben mogen wer ken met wetenschappers als oa. drs M. Vierstra en Vlaardings stadsarcheoloog T. de Ridders. Ik besef, als één van de initiatiefnemers van de reconstructie en opgraving van het eiland 'Het Gemoed' dat zonder hun medewerking dit bijzondere ouheidkundige en culturele project niet tot stand had kunnen komen. Bovendien maakten 19 kunstenaar het mogelijk om in de beelden kunstroute, diverse Gemoedstoestanden eindelijk boven de grond waar te kunnen nemen. Zo kunt u bijvoorbeeld kennis maken met 'De Waarheid', de 'Stroom van de Slaap /Nachtmerries /Dromen'het 'Verdriet en Gemis', de Poel des Verdefs' en is er gele genheid om 'Om de Tuin Geleid' te worden. U begrijpt dat ik het onder ogen krijgen van al deze Gemoedstoestanden pas kon verdra gen nadat ik de 'Bron van Vertrouwen' had opgegraven. Samen met mede organisator en en beelden kunstenaar Kees Lesuis hoop ik dat u evenveel van de herontdekking van het eiland Het Gemoed zult genieten als wij dat doen. Agnes Roothaan, namens de Stichting Art Rock

Musis | 1997 | | pagina 247