m /fw mmmm O III 1 I a a lliiiililf Dick van der Lugt Hèt adres voor al uw zorg en andere verzekeringen "Wife Jaarlijks wordt de goddelijke rust van Hof en Oranjepark verstoord door een Festival. Dat Festival heet Hot van waarbij op de plaats van de puntjes elk jaar een nieuw woord verschijnt. Dit jaar is dat 'Dolage', een woord dat mijn woordenboek (Van Dale, negende druk, 1970) omschrijft als: moerassig of drassig stuk grond, plaats waar de bodem niet vast is. Eenenvijftig weken regeert in het park de ruisende wind, maar die afwijkende week verrijst op de weide tegenover het die renasiel een tentenkamp, 's Middags en 's avonds kan het volk, uitgeput van de vakantie in de Bourgogne, er zich laten amu seren door toneelspelers, muzikanten en andere kunstenma kers. Maar let op: het festival biedt geen ij del vertier, want het heeft kunstzinnige pretenties. Men treft er geen Marco Borsato en Gerard Joling aan, André Rieu zoekt men er tevergeefs, zelfs Youp van 't Hek is niet welkom; nee, er treden personen en groepen uit binnen- en buitenland op, die iets te vertellen hebben. Bijvoorbeeld dat het leven hier op aarde maar een treurige bedoening is. Dat moet wel kunst zijn, want volgens de minder kunstzinnige vakbroeders is het leven één groot feest; mits men regelmatig uit zijn dak gaat. Wat in vredesnaam doet dan op vrijdag 22 augustus zoiets ordinairs als een Avond van het Sterke Verhaal op het Hof van Dolage? Het sterke verhaal heeft toch de literaire kwaliteit van Dik Trom? Het dient toch om de verveling te verdrijven of een meisje te imponeren met het ultieme doel haar in bed te krijgen. Of het dient (men denke aan visserslatijn) het mooie doel om de echtgenote thuis te verzoenen met de niet afge sproken, te lange, dus verdachte afwezigheid van de vissende echtgenoot. Neem het bekende verhaal 'De boodschap op de spiegel'. Dat luidt als volgt: Een jongen ontmoet een meisje op een leestje en gaat met haar naar bed. Als hij de volgende ochtend wakker wordt, is het meisje verdwenen. Op de spiegel in de badkamer is met lipstick geschreven 'Welkom bij de Aidsclub'. Is dit nu literatuur? Uit de pen van C. Joh. Kieviet zou het nooit gevloeid kunnen zijn, maar elke leraar Nederlands zou het ook schrappen van een leeslijst die gedomineerd wordt door een titel als Jan, Jannetje en hun jongste kind (Potgieter). Dus wat is het nu: pulp of literatuur? Waarom vertellen men sen eigenlijk elkaar dit soort verhalen? Zijn ze waar gebeurd of komen ze uit de duistere spelonken van onze ziel? Dat lijken mij interessante vragen om te bewaren tot 22 augustus. En mocht de avond tegenvallen: na afloop is er altijd nog het ter ras met interessante ontmoetingen. Mensen met een badkamer zij gewaarschuwd M| Vrijdag 22 agustus, 20.00 uur 'De Avond van het Sterke Verhaal' - 'De kroeg van de Sterke Verhalen'/spiegeltent (entree 15,-) In de 'Kroeg van het Sterke Verhaal' staan de Broodje Aap- verhalen of 'Urban Legends' cen traal. Wie kent niet het verhaal dat Coca Cola roest kan verwijde ren? Gespreksleider Dick van der Lugt (o.a. Salon de Harmonie) praat met gasten over dit onder werp. Te gast zijn onder andere: Peter Burger (o.a. De Wraak van de Kangoeroe en De Gebakken Baby) en J.P. Schravendijk (auteur van Produktgeruchten. Met muzikale en theatrale bijdra gen van Cornelis Pons, Mare Eikelenboom, Maurice de Jong. In de pauze wordt de film 'The Adventures van de Baron van Munchhausen' vertoond (Eric Idle/Terry Giliam). En de win naars van de wedstrijd 'Wie ver telt het sterkste verhaal' dragen hun bijdrage voor. De steeldrums van 'De Nazaten van Prins Hendrik' zorgen voor een swin gende afsluiting voor bezoekers van De Avond van het Sterke Verhaal. ZORGVERZEKERAAR DSW r& ïx i A X> A" Hoofdkantoor: 's-Gravelandseweg 555, 3119 XT Schiedam, Tel. (010) 246 64 66 249 Musis

Musis | 1997 | | pagina 249