259 Musis staat een onalledaags moment dat is uit getild boven de dagelijkse werkelijkheid. 'Overmoed' - Icarus vertelling door Anton Groothuis, lokatie: zie infobord bij de kassa (entree 10,-), dagelijks Anton Groothuis is een ouderwetse ver halenverteller. De Griekse bouwmeester Daedalos wordt samen met zijn zoon Ikaros opgesloten in het labyrint dat door Daedalos zelt ontworpen werd voor koning Minos van Kreta. De slim me vader en overmoedige zoon probe ren samen een uitweg te vinden in dit doolhof. Die zoektocht geeft spannin gen, woordenwisselingen, ruzies en ongeloof tussen vader en zoon. Deze spannende mythe krijgt met Groothuis' vertelwijze en mimiek evenzeer hilari sche kanten mee. 22.00 uur (behalve op woensdag) 'Pad der Verlichting' - Cinematografische Archeologie in Panorama, films uit de archieven van Het Nederlands Filmmuseum, veld (entree 2,50) De film 'Van Pool tot Evenaar' is het resultaat van wat men 'creatieve filmar- cheologie' zou kunnen noemen. Het toont de verloren gegane wereld in de 19e en deels 20e eeuw. Het werk van de Italiaanse documentaire filmer Luca Conreiro werd opnieuw in beeld gebracht door de filmsamenstellers Giankian en Lucchi. Het is een vernieu wende en politiek indringende film geworden. Stap voor stap neemt de film je mee in een wereld, die aanvankelijk alleen maar vreemd en exotisch lijkt, maar tergend langzaam steeds wreder wordt. Luca was een van de eerste Europese 'mannen met een camera' die de wijde wereld introk; vaak in gezel schap van baron Francheti. De baron bestudeerde die wereld via zijn eigen instrument: het telescoopgeweer. Een groot deel van de film is gewijd aan de jachtpartijen. De film begint met een treinreis door de Alpen. Vervolgens ver trekken we van pool naar evenaar en weer terug via afzonderlijke hoofdstuk jes. De compilatiefilm 'Feeërieken uit het NFM': verzameld Frans filmwerk uit het begin van deze eeuw (1906 - 1912). In de speelfilms voeren sprookjes de boventoon: 'De Tovenaar' tovert een vrouwelijke vlinder uit een rups; 'De Dronkemansreis naar de Maan' is een komische film; 'De Kip met de Gouden eieren' speelt in het renaissancetijdperk, een boerenfamilie wordt schatrijk en later verliezen zij alles weer; 'De Gestolen Juwelenkist' handelt over een oosterse prins, een ballerina en haar danseressen; 'De Duiven Fee' tovert dui ven uit een doek die daarna veranderen in sneeuw; in 'Het Betoverde Huis'gebeuren de vreemdste dingen, stoelen verdwijnen zodra twee mannen en een vrouw erop willen gaan zitten en als zij ontbijten doet het serviesgoed alles zelf;in 'Een reis naar jupiter' pro beert een koning via een ladder naar Jupiter te klimmen, de bliksem bestookt hem; de 'Vleesgeworden Duivel' laat allerlei kunstjes zien zoals het tevoor schijn toveren van een geest die daarna verandert in een tapijtje. Lupino Lane, compilatiefilm Drawings Talk and Walk, tekenfilm BOS BRAAD GEENEN HENDERICKX

Musis | 1997 | | pagina 259