m A 277 Musis Rozenburgerplein alsnog grondig zou kunnen verpesten: een grote betonnen pergola met hier en daar een kijkgaatje voor de slingerplanten. Maar ik ben daar niet bang voor. De omwonenden zullen Paul Beekman nóóit tot beton inspireren, als je in dat geval trouwens al van inspireren kunt spreken. De pergola van Beekman zal (wedje leggen?) recht doen aan het opzoomeren. Dat is die 'vreedzame revolutie' in het wijk- en buurtbe heer, waarbij bewoners zelf hun straat opschonen en opfleuren, waar nodig bij gestaan door gemeentediensten en ande re instellingen. Hoewel die bijstand af en toe te wensen overlaat, zijn veel straten in Schiedam-Zuid er netter én vrolijker op geworden sinds de wijk redelijk spontaan aan het opzoomeren sloeg, gelijk op met Rotterdam. Het blijft met bij straatje vegen alleen. De buurtcon- tacten zijn toegenomen, de vereenza ming vermindert, er zijn straatteams, welkomstcomités voor nieuwe bewoners en culturele initiatieven. De muurschil deringen van Willem van 't Hooft zijn populair in de wijk. De trafohuisjes wer den beschilderd naar eigen ontwerpen van buurtbewoners en scholieren.Van het stedelijk bureau Opzoomer Mee in Rotterdam kreeg de Gorzen een beschildering cadeau van het elektrici teitshuisje bij Albert Heijn, op de hoek van Groenelaan en Hagastraat.Vroeger van een onbeschaamde grauwheid, nu - dankzij de Delfshavense kunstenaar Ron Sinoo - een luchtig element dat harmo nieert met de bloemenstal ernaast en met de Retourette aan de overkant. Het opzoomeren heeft een vrije expres sie in de hand gewerkt en soms zit er geen ho op. De kindertekeningen op een blinde muur in de Zuidlandsestraat vormen een uiterste, ver voorbij de beletselen die een welstandscommissie ot welke kunstcommissie ook zou kunnen opwerpen. Dit is pure people art, hele maal in overeenstemming met de onconventionele verbouwingen van het vooroorlogse particulier woningbezit in dit deel van de Gorzen. De bewoners kennen geen bureaucratie. Ze verbou wen gewoon. Verheven kunstenaars mogen krullende tenen krijgen van die volkse kunstex plosie, o, het kan best zijn dat ze droevig worden van zo veel gebundelde plat vloersheid. Er is inderdaad een afstand tussen de Zuidlandsestraat en bijvoor beeld de collectie van constructivisme in het Stedelijk Museum Schiedam. Maar ik wil de vrije straatkunst positiever zien. Juist het ruim baan geven aan people art zal de interesse in beeldende kunst vergroten. Zoekt u bewijs? Onvoorstelbaar veel Gorzenaren kennen niet het object De Golf van het Rotterdamse collectief Kunst- enVaarwerk nabij de Buitensluis. Maar alle Gorzenaren kennen de muur kindertekeningen in de Zuidlandsestraat en het voorbeeld houdt ook andere straatteams bezig, in die mate dat alle ogen nu gericht zijn op een pergola in wording, dus Beekman, zet 'm op! Kan het geachte gemeentebestuur van Schiedam nu hier iets van leren? Wel degelijk. Het gemeentebestuur kan waarlijk overal wel iets van leren, maar toch zeker valt uit de Gorzense avontu ren een les te trekken voor het Stadserf. Het is in die snikhete zomer die we hadden, augustus 1997 als warmste maand van de eeuw, een heuse rel geworden dat de nieuwbouw op het Stadserf grotendeels wit geschilderd dreigde te worden. Hagelwit. Sneeuwwit. Hoe wit ook, 't paste niet bij de zomer. De overburen vreesden voor weerkaatsing van het zonlicht en daar hebben ze reden toe. Alle keren dat ik bij het ministerie van Binnenlandse Zaken ben, hoor ik wel ambtenaren kla gen over de verblindende zonnestralen van het spierwitte stadhuis van Den Haag aan hun overkant. Ze kunnen gewoon hun werk niet doen, omdat de tekst op het beeldscherm onleesbaar is. Stel je voor! Je hebt een zonnebril nodig voor je computer omdat de buren een witte muur hebben... De commotie over de witte beschilde ring op het Stadserf maakte dat de PvdA als eerste de overburen tegemoet kwam en dat het schilderwerk beperkt bleet tot een bedaarde witte rechthoek nabij de Singelkerk, ofwel de Liduina Basiliek. Pastoor Vismans schrok zich een onge luk: 52 witte donderdagen, maar ook nog eens op elke andere dag: altijd Witte Donderdag! Uiteraard reageerden burge meester Reinier Scheeres en cultuur wethouder Luub Hafkamp dat de witte muur al van meet af aan vaststond. Ik weet niet hoe het afloopt, maar punt één, zo'n witte muur hoort in het depot van het museale constructivisme en niet buiten, en punt twee, het is bepaald niet creatief om dogmatisch vast te houden aan wat gisteren vaststond. En komt die witte muur er toch? De overburen zullen weldra de opzoome- raars uit de Gorzen uitnodigen om zo veel blanke reinheid te bekladden. De people art zal winnen van het fantasie loze stadskantoor. En als Paul Beekman zich op het Rozenburgerplein echt kan laten inspireren tot een plein met rozen en burgers, dus gezelligheid en falderi faldera, dan zie ik hem nog op het Stadserf de eerste streek van de purper- groengeelrode verfkwast zetten Benaming die de Rotterdamse socioloog Conrad Bons gaf aan liet opzoomeren, als meest succesvol resultaat van de sociale ver nieuwing.

Musis | 1997 | | pagina 277