i r C HRIS COPPEN S "7 283 Musis goede voedingsbodem voor leerlingen met een goed stel hersens en met belangstelling en motivatie voor het leren. belangrijke taak van het onderwijs op een gymnasium. Alle wetenschappen, ook de beta-vakken, hebben hun wortels in de cultuur en kunnen zonder cultuur niet blijven bestaan. De vernieuwingen in het voortgezet onderwijs, eerst de basisvorming en nu de tweede fase, zijn gebaseerd op een cultuurbepaalde, vakoverschrijdende aanpak in het onderwijs. Een moderne school kan niet volstaan met het onderwijzen van feiten, maar zal de leerling opleiden tot een zelfstandig denkende persoonlijkheid, die vooral vaardigheden beheerst. De klassieke talen zijn een aanvulling op de profielen van de tweede fase en komen niet meer, zoals in het huidige sys teem, in plaats van een van de eindexamenvakken. De leer ling met een gymnasium diploma tweede fase zal daardoor, nog meer dan nu het geval is, een extra dimensie toegege- voegd hebben aan zijn VWO-diploma. Het gymnasium is een monument, maar ook een moderne school, een school waarin de cultuur centraal staat, waarin de cultuur een extra dimensie geeft aan het onderwijs. Een school voor de meer begaafde leerling, de leerling met aanleg en motivatie voor stu deren. De leerling die in staat is de cultuur-voeding van een gymnasi um te absorberen en te gebruiken voor zijn persoon lijke ontwikkeling. Niet alleen voor leerlingen uit een bepaalde laag van de bevolking of uit één cultuur, maar voor alle goed lerende leerlingen die durven na te denken, die de uitdaging aan durven Op een gymnasium heerst een lange traditie van nadruk leg gen op culturele waarden, op aandacht voor cultuurgeschie denis, op brede algemene ontwikkeling en in die zin is een gymnasium een monument. Het moderne gymnasium, zoals mij dat voor ogen staat, is echter een levend monument: invloeden van buitenaf worden niet geweerd en moderne onderwijsontwikkelingen worden op de voet gevolgd en ten eigen voordele aangewend. Op een gymnasium wordt veel nadruk gelegd op cultuur. Cultuur is een abstract begrip, volgens van Dale heeft het iets te maken met beschaving, met ontwikkeling, maar ook met kunst, ontspanning en vermaak. Vaak wordt cultuur gezien als iets ouderwets, iets traditioneels, maar ook gabbers hebben een cultuur en voetballers, evenals de oude Grieken en Romeinen en de Marokkanen en de Turken en de Chinezen en de Nederlanders. Een cultuur is een mengelmoes van gewoonten, voort durend blootge steld aan invloeden van buitenaf en daardoor perma nent veranderend, langzaam, bijna ongemerkt, maar onafwendbaar. g Wat bepaalt een g cultuur? Een com- s! binatie van een heel groot aantal tactoren: onze o West-Europese S cultuur is in de u~ loop der eeuwen heen door zeer veel culturen beinvloed: door de oud- Germaanse en de Romeinse. Via de Romeinse weer door de Griekse, de Etruskische en de Noord-Afrikaanse culturen. Door de Christelijke cultuur, voortgekomen uit de rijke culturen van het Midden- Oosten: zoals de Joodse, de Arabische, de Egyptische, de Armeense en de Perzische culturen. Door de Mohamme daanse cultuur: de Arabieren in Spanje en de Ottomanen in de Balkan.Via de koloniën door de culturen daar: de Zuid- Amerikaanse, de Indonesische, de Afrikaanse. Binnen die West-Europese cultuur zijn er dan weer honderden sub-cul turen te onderscheiden, een cultuur is een lappendeken van subculturen. Een van de belangrijkste functies van een gymnasium is de leerlingen bewust te maken van het belang en van de relati viteit van een cultuur. Dit gebeurt natuurlijk aan de hand van de Griekse en Romeinse oudheid, dat is een historisch gegeven, maar als een leerling in staat is kritisch te kijken naar één type cultuur, kan hij dat ook met andere culturen. De leerlingen ervan doordringen dat een cultuur niet een onveranderlijk gegeven is, dat een levende cultuur andere culturen naast zich nodig heeft om zich te voeden, om erva ringen mee uit te wisselen, om zo een levende cultuur te blijven en niet te verworden tot een dode cultuur, is een DE MEEST GESORTEERDE EN GROOTSTE BEDDENSPECIAALZAAK VAN HET WATERWEGGEBIED ALLE BEKENDE MERKEN SLAAPCOMFORT Oranjestraat 64-3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 "De slaapvoorlichter voor het Waterweggebied"

Musis | 1997 | | pagina 283