MARITIEM SCHILDER MET ZACHTE G door Cees Straus v 3 5 5 ■J T 1 j~? jl I E Maritiem schilderen is voor Ronald van Rikxoort een passie. Verschillende keren per jaar is hij aan boord van een watertanker te vinden waarmee hij zijn geliefde zeeschepen van dichtbij kan tekenen. De watertanker is een uitkomst voor hem, want sinds overal in de havens de terreinen hermetisch worden afgesloten, kun je nergens meer vrij rond zwerven. Haveninstallaties in Rotterdam, Schiedam of Vlaardingen en nog verder, bij Maassluis en Hoek van Holland vormen in zijn scheepsportretten niet zelden een herkenbaar decor. Je zou dan ook verwachten dat Van Rikxoort in het gebied woont waar hij zijn meest geliefde onderwerpen vindt. Maar niets van dat al: Van Rikxoort woont zijn leven lang in Zuid- Limburg Hoewel zijn familie uit Rotterdam (oor spronkelijk IJsselmonde) afkomstig is, heeft hij zelf nooit de aandrang gehad om zich in deze con treien te vestigen. 'Vader trok na de oorlog als beroepsvoetballer naar het zuiden, waar ik in 1950 in Heerlen ben geboren. Als kind heb ik alle vakanties in Rotterdam doorgebracht. Dan keek ik elke keer in de haven rond. Het water heeft me van kinds af aan getrokken, ik heb er zelfs over gedacht om stuurman op de grote vaart te worden. Maar ik had te weinig wiskunde in mijn vakken pakket om van die studie een succes te maken. Ik ben toen, ook al omdat ik over tekentalent bleek te beschikken, naar de kunstacademie gegaan. Niet om kunstenaar te worden, want ik wilde met het tekenen mijn brood verdienen. Om die reden ben ik in de reclame gegaan. Daar heb ik nog steeds een goede baan in. Ook dat is een van de redenen dat ik niet weg wil uit Limburg. En als ik heel eer lijk ben, zeg ik dat ik Limburg een erg mooie streek vind, waar het goed wonen is. Bovendien is het er heel rustig. Maar ja, zo iets als de Nieuwe Waterweg is er niet. Ik stap echter heel gemakke lijk in de auto om hier in twee uurtjes naar toe te rijden. Dat doe ik even snel als bijvoorbeeld bood schappen doen. Ik ken dus geen enkele belemme ring om hier vaak te komen.' n dat laatste is wel noodzakelijk voor Van Rikxoort om aan zijn passie te voldoen. Want schepen die hij op de Maas in Limburg ziet en die een alternatief zouden zijn voor zijn behoefte aan maritieme onderwerpen, die vindt hij van geen kant interessant. 'Nee, het gaat mij toch om de architectuur van zo'n boot. Rijnaken drijven voor het grootste deel diep in het water, daar zie je weinig aan af. En die plezierscheepjes hebben al helemaal geen lijn. Bovendien kun je van de water kant af niets opsnuiven. En ik ben graag op het water, vooral om de lucht, de atmosfeer op te snuiven.' Dat laatste lukt hem het best aan boord van de watertanker van de firma Hatenboer en Neptunus in Rotterdam. Aan boord van het schip is men gewend aan hem geraakt, als hij achter op staat met zijn schetsboek of snel een foto maakt van een van die oceaanreuzen die op drinkwater ligt te wachten, je krijgt natuurlijk wel eens opmerkingen te horen van zee lieden die soms loodrecht van boven op je tekenkunst neer kijken. Dat vind ik best leuk, iedereen mag graag reageren op mijn werk. Ik hoor vaak dat ze vinden dat hun schip zo pre cies wordt weergegeven, dat het allemaal goed klopt. Dat pro beer ik ook echt te doen. Het moet er net zo uit zien als het in werkelijkheid is.' Van Rikxoort vindt wel dat zijn realisme ook aan een impres sionistische beleving moet zijn gekoppeld. Realisme zonder meer zou tot een doodse voorstelling leiden, die het bij hem van sfeer moet hebben. 'Ik zoek in de kunst naar een stukje sfeer. Als ik de impressionisten zie, dan raak ik heel geboeid door de wijze waarop zij een impressie bereiken door een goede weergave van de kleur. Ik probeer dat ook, want ik vind dat er leven in moet zitten. Om die reden hoor ik opmerken dat ik zo achter mijn werk sta, dat ik het fijn vind om te doen. Dat komt kennelijk goed over.' 'Die sfeer spreekt niet alleen uit de schepen zelf, het zit ook in de havens. Ik kom heel graag in de havens, alleen al die mengeling van geuren maakt me heel enothousiast. De sfeer kan ook heel vaak veranderen. Dan kom je na een uur terug op dezelfde plek, is de sfeer er totaal anders geworden. Dat fascineert me wel hoor.' De techniek waarmee hij de snelle stemmingen in de haven vastligt, kunnen nog wel eens ver schillen. Op de expositie die hij tot eind september in het Visserijmuseum in Vlaardingen heeft, hangen voor het groot ste deel aquarellen, naast kleine acryldoeken en pentekenin gen. Op de expositie bij Nauta Dutilh in Rotterdam is het net andersom, daar overheersen de acryls. Met aquarel bereikt hij de meeste sfeer, de techniek sluit goed aan bij het waterige van het onderwerp. In acryl gaat het minder om het trefzeke re. Olieverven ontbreken, om de eenvoudige reden dat hij deze materie te langzaam vindt werken. 'Olieverf droogt me te langzaam. En ik wil snel verder kunnen'. CD c: r O o 301 Musis

Musis | 1997 | | pagina 301