Het begin: de eerste wijk- akties in Rotterdam. Het voorbeeld voor de regio. Met enthousiasme gevolgd in Schiedam. Musis 310 stemmen de activiteiten nog altijd veel te weinig op elkaar af; dat het anders kan, werd wel bewezen met het project Straatbreed in Schiedam, een initiatief van Arno Mol uit Vlaardingen. Ondanks de grote voordelen strandde het op ambte lijke cultuurverschillen die alles met macht en zeggenschap te maken had den. Nog twee voorbeelden? De corporaties zijn zo democratisch dat ze het voorlo pig toch het handigst vinden als de huurders thuis blijven. En welk clubhuis of wijkcentrum laat zich leiden door de wensen, die via de bewonersverenigin gen naar voren komen? Nee, de toe komst ziet er niet geweldig coöperatief uit, en dat terwijl de ene na de andere socioloog het vitale burgerschap predikt. Bewonersverenigingen kunnen in staat worden geacht de onvrede van wijkbe woners te kanaliseren. Ze kunnen er richting aan geven, ze doen suggesties om problemen op te lossen. Als het gemeentebestuur of de andere instellin gen in het wijk- en buurtbeheer daar onvoldoende op inspelen, zal het vaker gaan voorkomen dat individuele bewo ners of wisselende bewonersgroepen proberen via de rechter hun zin te krij gen. De gemeente Rotterdam vreest een juridisering vanwege het toenemend aan tal bezwaarschriften. Dan hoeven Schiedam en Vlaardingen er alleen maar op te wachten, want daar doen zich zulke ontwikkelingen doorgaans wat later voor. Maar er valt best iets aan te doen. Een gemeentebestuur zou veel ellende kunnen ondervangen door het 'buitenpersoneel' uit te breiden en eer der in te spelen op signalen uit de wij ken. In de prille jaren zeventig zag het er veelbelovend uit. De Vettenoordsepolder in Vlaardingen, de Gorzen in Schiedam en Rotterdamse wijken als het Oude Westen, Middelland en het Nieuwe Westen hadden de opstandige geest van mei '68 opgesnoven; de bewoners wil den meer te vertellen krijgen over hun buurt. Er werd driftig actie gevoerd, vooral vanwege de op handen zijnde stadsvernieuwing. In 1972 werd de bewonersvereniging Schiedam-Zuid opgericht, kort na de oprichting van Rotterdamse actiegroepen, maar meteen met het voordeel van de democratische grondslag: de verenigingsvorm. In de jaren erna ontstonden ook in de andere oude wijken van Schiedam en Vlaardingen zulke belangenorganisaties en reeds in de vroege jaren tachtig orga niseerden ook de nieuwe bewoners van de uitbreidingswijken zich. De bevol kingssamenstelling in de Eloevenbuurt, Drevenbuurt en Woudhoek was van dien aard dat de verenigingen over een redelijk kader konden beschikken en het waren dan ook bepaald niet de minst beduidende bewonersverenigingen. Ze bloeiden in een periode waarin belan genorganisaties (milieu, natuur, woon omgeving) toch al aantrekkelijker wer den gevonden dan de politieke partijen, die geconfronteerd werden met een gestage terugloop van hun achterban. De meeste partijen zijn die recessie

Musis | 1997 | | pagina 310