i INLIJSTWERK GERARD VAN Voor een in alle opzichten museale ver zorging van uw schilderijen, grafiek en foto- grafie PAULUS POTTERSTRAAT .3117 XD SCHIEDAM TELEFOON: 010 426 34 24 5 nooit te boven gekomen en in de PvdA woeden tegenwoordig ernstige discussies over de opheffing van de lokale afdelin gen, waarvan de positie in het maat schappelijk spectrum blijkbaar vervaagd is. Over de betekenis van lokale partijpoli tiek lopen de meningen onder weten schappers tegenwoordig uiteen (mede omdat er programmatisch-ideologisch betrekkelijk weinig relevante verschillen zijn tussen lokale programma's en afde- extra barrière geworden. Dit aspect verdient grote zorg en aan dacht van alle deelnemers aan de samen levingsopbouw. Als de politiek, de cor poraties en andere partners in het wijk en buurtbeheer hier niet alert reageren en zich niet meer inspannen om het overleg dynamisch en effectief te doen zijn, dan zal het huidige overlegcircuit geen lang leven beschoren zijn. Als de wijkbewoners niet meer geïnteresseerd zijn 0111 met de zogenaamd burgernabije lmgen), maar het is aannemelijk dat politieke partijen weer een opleving zouden kennen naarmate ze er beter in slagen zich met andere maatschappelijke organisaties te verstaan. Hierover is in Musis 3 opgemerkt dat bewonersvereni gingen en politieke partijen, beter dan dat zij eikaars concurrenten in democra tie zijn, in symbiose behoren te leven. Het verschijnsel 'bewonersvereniging' is niet goed weg te denken. Ze zijn als las tige horzels beschouwd, als luizen in de pels. Ogenschijnlijk zijn gemeenten en semi-overheidsinstellmgen daaraan tege moet gekomen door een overlegcultuur te doen ontstaan, echter, het vergadercir cuit kost de - soms ongetrainde - vrij willigers onevenredig veel tijd. Ze moe ten alle zeilen bijzetten, willen ze in hun doen en laten nog begrepen worden door de wijkbewoners. Als de overleg cultuur te stroperig wordt (en als er zelfs over een hondenrooster al moeilijk wordt gedaan door de instanties), dan kan die cultuur zelfs een bedreiging worden voor de horzelfunctie die bewo nersorganisaties behoren te hebben. Vaak klinken de opmerkingen, door bewoners gemaakt in het wijkoverleg met de instanties, niet door op de plek waar die opmerkingen bekend zouden moeten zijn - en dan is de 'wijktafel' eerder een 311 Musis instanties rond de tafel te zitten, dan is de volgende stap dat bewonersverenigin gen met het soms slopende overleg stoppen en meer dan ooit prioriteit geven aan actievoeren, rebellie en bezwaarschrijverij. Daar is geen gemeentebestuur, geen politieke partij, geen politiekorps en geen woningcor poratie mee gediend. In een wijk als Schiedam-Noord is het ontbreken van een wijkbrede bewoners organisatie een probleem. Er zijn diverse belangenclubs van bewoners, maar te versnipperd over Groenoord, Tuindorp en Bijdorp om een vuist te maken.Voor de instanties is het ondoenlijk om afspraken met 'de wijk' te maken. Schiedam-Noord bewijst dat geen instantie het eenvoudiger heeft als er geen herkenbare bewonersvertegen woordiging is. Geen mooiere periode dan de verkie zingstijd om goede voornemens te maken. Wat zouden de politieke partijen in Schiedam en Vlaardingen moeten ondernemen om wijkbewoners te acti veren, om vitaal burgerschap aan te wakkeren, om bewonersverenigingen met meer attentie terzijde te staan? In de eerste plaats zou de politiek moeten erkennen dat bewonersverenigingen op meer fronten hun nut kunnen hebben dan alleen in de stadsvernieuwing en het wijk- en buurtbeheer, derhalve zou er vanuit een integrale visie financiering moeten komen voor professionele bewonersondersteuning. Goed functio nerende bewonersverenigingen, die aan minimale voorwaarden aan representati viteit voldoen, zouden ruimere budget ten en bevoegdheden moeten krijgen, bijvoorbeeld in de aansturing van andere organisaties die in de wijk werkzaam zijn. Ook is het dienstig om de samen werking tussen bewonersverenigingen en allerlei andere maatschappelijke orga nisaties (sportclubs, natuur- en milieug roepen, culturele verenigingen, kunste naars) te bevorderen, waardoor ze meer zien wat ze aan elkaar hebben. Het ver enigingsleven wordt er rijker en interes santer door en de subsidiëring doelmati ger. En de gemeentediensten en de semi-overheidsinstellingen kunnen met meer flexibele begrotingen meer ade quaat inspelen op de behoeftes, die via bewonersverenigingen naar voren komen. Ze moeten inzien dat ze er belang bij hebben, als ze de wijkbewo ners activeren en enthousiasmeren. Gemeenteraadsleden hebben hier een taak in. Ze kunnen leiding geven aan dit proces. Ze kunnen de wijkopbouw regisseren, ze kunnen zowel coach als raadgever zijn ten behoeve van een opti male belangenbehartiging, ook door het ambtenarenapparaat waar nodig te 'sen sibiliseren' tot een bewonersvriendelijke opstelling. Gemeenteraadsleden kunnen zich op die manier zelfs een beetje onmisbaar maken. Maar gemeenteraads leden die dat nalaten en denken dat ze het beter weten, die kunnen we missen als kiespijn oa C; DO m Oo

Musis | 1997 | | pagina 311