ZIEN IS GELOVEN Nans Wolters zinnige slootranden met hun rijkdom aan leven in het water en de weelderige begroeide slootranden kon den hem in extase brengen. Na zijn middelbare schooltijd studeerde hij che mie in Delft en hoopte met die kennis achter de oorsprong van het leven te komen. Maar verlossende antwoorden bleven uit. De vakken microbiologie en biochemie brachten hem meer voldoe ning maar de geheimen werden voor Kees Zoeteman ook hier niet ontsluierd. Met tussenpozen van vele jaren kwam de Schiedammer tot inzichten en erva ringen die resulteerden in een zekerheid dat er een allesomvattende scheppings kracht in de natuur moet zijn, die door hem wordt waargenomen als een leven de werkelijkheid. Dat er een geestelijke wereld moet zijn, een kracht achter alles wat door mensen wordt gezien als de uiterlijke wereld, staat voor de spirituele Schiedammer vast. Voor Zoeteman is het een vaststaand feit dat ieder mens op aarde komt met dezelfde opdracht, namelijk werken aan eigen geestelijke groei. En hij gaat er daarbij van uit dat de behoefte aan materiële groei minder belangrijk zal worden als iedereen deze opgave als beginsel aanvaardt; 'Pas wan neer een groot deel van de bevolking orde op zaken heeft gesteld, zal de zorg voor het milieu echt zichtbaar worden. Tot dat moment moeten overheden grenzen stellen'. Naar zijn overtuiging maakt de te grote materiële behoefte en een overeenkom stig uitputten van de natuur de aarde ziek. Daarom acht hij het de hoogste tijd om aan de individuele geestelijke ontwikkeling te werken, als beginpunt voor collectieve verbeteringen. Voor Kees Zoeteman, paatsvervan- gend directeur-generaal bij het ministerie vanVROM is nu de tijd voor bezinning aangebroken. De Schiedammer - als top-amb- tenaar direct betrokken bij het zoeken naar wegen om verantwoordelijk met de natuur om te gaan - was dit voorjaar onder andere aanwezig bij de wereld milieutop in New York. Ook is hij een van de samenstellers van het rapport 'Zorgen voor Morgen' en het 'Nationaal Milieubeleidsplan'. Bij het zoeken naar praktische en technische maatregelen om daarmee het milieu te ontzien gaat hij verder dan menigeen zou verwach ten. Herhaaldelijk is hij namelijk gast in radio- en televisieprogramma's waarin hij de spirituele kant van het onderwerp belicht. Twee - voor veel mensen - ogenschijnlijk uiteenlopende onderwer pen die voor hem, ten nauwste met elkaar zijn verstrengeld. Als klein kind raakte Kees Zoeteman diep onder de indruk van de natuur en dat is hij nooit meer kwijt geraakt. Voorop de fiets van zijn vader - begm jaren vijftig - onderging hij de fietstoch ten langs weilanden in de omgeving van Schiedam, als een feest. Geuren, geheim- ledereen zoekt naar meer groei en denkt dit in materiële zin vorm te moe ten geven. Uiterlijke groei is in veel opzichten een surrogaat voor innerlijke ontplooiing. Eigenlijk komt het ons westerlingen in dat opzicht wel goed uit dat in het overgrote deel van de wereld nog steeds zo'n schaarste heerst dat wij er ook onze afdankertjes kwijt kunnen. Niet alleen bevestigt dit de 'gulle' gevers in het idee iets voor een ander over te hebben, ook de knagende wetenschap dat pakweg viervijfde van ons consump tiegedrag kan worden teruggevoerd tot regelrechte verkwisting van arbeid, grondstsoffen en energie, laat zich door het wegschenken van uit de mode geraakte kleding en schoeisel, afgedankte brillen en speelgoed en soms een luttel bedrag aan geld, effectief verdoven. Waarbij we er overigens niet bij stilstaan dat die afgedragen kleding op die 'chari tatieve exportmarkt' niet zelden 'zwart' voor meer geld wordt verkocht dan wij voor onze nieuwe spullen betalen. Een spijkerbroek, vervaardigd in Bangla Desh of in de vrijhandelszone van Colombo nog altijd met meer dan een gulden of zes, arbeid en stof meegerekend. En nog wranger zijn de verhoudingen in geval len waarin derde wereldlanden 'slechts' leverancier zijn van grondstoffen. Want reken maar even uit hoe weinig hout, landbouwprodukten en minerale grond stoffen mogen kosten om met alleen te voorzien in onze behoefte aan luxe, maar ook om de handel in staat te stel len om ons met stuntprijzen te verlei den. Hoe we het ook wenden of keren; ons levens- en consumptiepeil is alleen mogelijk door uitputting van mensen en natuurlijke hulpbronnen, welke als er geen ingrijpende maatregelen worden getroffen, binnen niet al te lange tijd zijn uitgeput. In zijn boek Gaiasofi (Gaia godin van de aarde, sofi wijsheid) presenteert Zoeteman een andere manier van kijken naar evolutie, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Hij baseert zijn visie op esoterische en natuurwetenschappelijke inzichten. 'De vroegere mens was zich ervan bewust dat de aarde een levend wezen was, met longen, bloedsomloop, een hoofd- borst- en buikgebied. Dat innerlijk weten zijn wij kwijt geraakt.' In Gaiasofie pleit hij voor het installeren van een doortastend democratisch wereldbestuur dat orde op zaken stelt voor mondiale milieuproblemen. Maar met alleen van boven opgelegde maatre gelen zijn nodig, ook het bewustzijn van de bevolking moet groeien, benadrukt hij. In een poging de natuurlijke processen Musis 320

Musis | 1997 | | pagina 320