321 Musis van de aarde en de natuurwetenschappe lijke onderzoeken te verbinden met de wetenschap van geestelijke verschijnse len, begon voor Zoeteman een adembe nemende ontdekkingsreis die zo ver wacht hij, nooit zal eindigen. Hij gaat uit van het gegeven dat de aarde een ingewikkeld levend organisme is dat wordt bevolkt door wezens als engelen, kabouters en elfen. Een gevolgtrekking, die voor mensen die alleen geloven in wat ze zien, moeilijk te aan vaarden is. Zoeteman weet dat veel personen om zijn visie moeten lachen, maar vraagt hen toch kennis te willen nemen van zaken die in eerste instanties raar en vreemd over komen. In Gaiasofie legt hij de lezer uit g hoe deze wezens in het orga-^ nisme van aarde functioneren-g en welke geestelijke wezens met haar levensfuncties zijn qj verbonden. Hij pleit niet voor verafgoding van die fi wezens, maar wel voor lc bewustwording en respect, omdat deze - voor niet-helderziende mensen onzichtbare energiën - ervoor zorgdragen dat de natuurwetten er zijn; 'Vroeger hadden mensen een verbinding met deze wezens. Rituelen als dankda gen voor het gewas waren gebruikelijk in agrarische gemeenschappen. De hui dige bewoners van Moeder Aarde ken nen geen dankbaarheid meer voor wat de natuur schenkt. Laten we niet denken dat we voor die onachtzaamheid nooit de rekening gepresenteerd krijgen.' Zoeteman staat niet alleen in zijn over tuiging. Het aantal uitgaven dat de afge lopen 30 jaar over dit en aanverwante onderwerpen, de boekhandel bereikte is enorm. In zijn laatste boek 'Over Moeder Aarde', staan een twaalf tal interviews. Het zijn openhartige gesprekken met personen die met respect en aandacht met de aarde omgaan. In het boek komen vaak goed opgeleide mannen en vrouwen aan het woord die onder ande re bezig zijn met geestelijk herstel van bossen of werkzaam zijn op een biolo- gisch-dynamische tuinbouwbedrijf. Ook de in de jaren 70 beroemd geworden schilder Johfra, meta-realist, wiens werk wereldwijd zeer bekend werd, maar door musea wordt geweerd vanwege het esoterische karakter, komt aan het woord. Het boek geeft de zienswijze weer van mensen die zeer betrokken zijn bij de natuur. Eenlingen vaak die zich te weer stellen tegen de teloorgang van de aarde. De Schepper, aura's, aarts engelen, Rudolt Steiner, chakra's, ether- vuur en luchtgeesten ze passeren alle maal de revue en laten de lezer vaak achter in verwondering en met talloze vragen. Want geconfronteerd met de dagelijkse realiteit blijft de vraag waar en hoe die omslag die Zoeteman voor ogen staat tot stand moet komen. Voorlopig lever den VN conferenties over het milieu zo goed als niets op. Van de afspraken die vijfjaar geleden werden gemaakt op de eerste top in Rio de Janeiro is te weinig terecht gekomen en de onlangs gehou den milieutop in New York waar 170 landen hun zegje deden, eindigde in een debacle voor wat betreft financiële toe zeggingen voor hulp aan ontwikkelings landen. De doelstelling van de EU om de uitstoot van C02 in het jaar 2010 terug te brengen met vijftien procent moet voor een deel nog met concrete maatregelen worden ingevuld. Voor Amerika gaat dit streefgetal veel te ver. Terwijl juist de Verenigde Staten waar vier procent van de totale wereldbevol king leeft, verantwoordelijk zijn voor een uitstoot van 20 procent. En dit per centage zal ongetwijfeld stijgen in dit land dat het bestaansrecht van kleine auto's ontkent, geen beker cola wordt gedronken zonder een berg van ijs erin en het gebruik van electrische apparaten buitenproportionele vormen heeft aan genomen. De energieconsumptie van één nacht Las Vegas staat gelijk aan het totale verbruik per etmaal van een derde wereldland als Marokko, dat toch zeker niet tot de allerarmste en allerachterlijk- ste kan worden gerekend. Aan de andere kant van de oceaan, in Lilliputland is meer aandacht voor het milieu. Bedrijven werken min of meer actief mee en ook de burgerij spant zich in bij het gescheiden inzamelen van afval. Maar nog steeds belandt de helft van de acht miljoen ton huishoudelijk afval in de vuilniszak. En ook in Schiedam en Vlaardingen gaat nog steeds de aandacht uit naar economische groei. Dat dit ten koste gaat van de natuur doet er kennelijk niet toe. Minister De Boer van VROM schreef het voorwoord in Zoeteman's boek 'Pioniers gevraagd'. Daarin stelt ze vast dat het geen gebruikelijk boek is dat haar ambtenaar schreef. Hoewel het veel raakvlakken heeft met de beleidsterreinen van het Ministerie van VROM gaat het verder dan dat.'Een inspireren de visie, die een zuurdesem kan vormen voor onze dagelijkse inspanningen om ons nage slacht in staat te stellen keuzes te maken voor de toekomst.' Ondanks de problematiek die in het boek wordt behandeld is het niet allemaal kommer en kwel. De verandering zit er aan te komen, meent de auteur. Hij heeft ervaren dat het steeds vaker voorkomt dat hoogopge leide jongelui niet meer zo nodig hoe ven door te stoten naar de top. Een aan vaardbare werkdruk en tijd voor meer cultuur wordt belangrijker geacht. Lagere inkomsten worden op de koop toegenomen. Ook verwacht Zoeteman een radicale omslag in denken omdat mensen, via allerlei systemen als Internet zich rechtstreeks kunnen informeren en uitspreken. Van kuddedier naar autonoom gemeenschapslid. De burger zal wakker worden, stelling nemen en steeds minder gebonden zijn aan religie of aan een overkoepelende structuur, dat weet hij zeker; 'Zo zijn we allen op weg naar zelfverwerkelijking.' Sceptici zullen misschien hun schouders ophalen over deze utopie. Inderdaad kan de omslag niet met een handomdraai door de overheid worden geregeld, schrijft Zoeteman in Pioniers gevraagd. De verandering echter al wel bij de enkeling beginnen. Hij nodigt mensen, die het nut inzien van het afbreken van de eenzijdige materialistische gelukshorizon uit, mee te denken over het bewoonbaar maken en houden van de aarde. Mensen met respect voor de aarde, die willen werken aan een nieuwe samenleving voor vol gende generaties; 'Laat die pioniers maar komen.' Publicaties van Kees Zoeteman Gaiasofie 1991. Pioniers gevraagd 1995 Over Moeder Aarde 1996

Musis | 1997 | | pagina 321