EEN EXTRA LANGE INLEIDING I Ruud Aret In het jaar 1991 wandelde een aantal literatuurliefhebbers braaf achter Han van der Horst aan. Van der Horst, als kenner van de Schiedamse letteren, stond die zaterdag in het middelpunt van de belangstelling. Overdag leidde hij de meute langs literair interes sante plekjes en 's avonds zou hij gespreksleider zijn, gezeten tus sen Adriaan van der Veen en Jan Siebelink. Wat een sprankelende dag had moeten worden, ontaardde echter in een regelrechte deceptie, want dit gebeurde: Voor het uur dat de schei ding aangeeft tussen ochtend en middag stond ik al op de stoep van het woon huis van Adriaan van der Veen in Den Haag. Deze (in 1991) vijfenzeventigjari ge schrijver had een deel van zijn leven in Schiedam doorgebracht en was werk zaam geweest bij makelaar Dupont. In een artikel van hem dat gepubliceerd is in NRC-Handelsblad (1977) deed hij een geamuseerd verslag van de route die hij elke dag lopend, van zijn woonhuis in de Brugmanstraat naar de School met de Bijbel in de buurt van het Singel, af moest leggen. Hierbij was de Kippebrug aan de Westvest een markant punt en daarom hadden de organisatoren van deze wandeling besloten de brug in de route op te nemen. Aanbellen hoefde niet. De schrijver had mij zien parkeren en haalde de voordeur reeds van het nachtslot. Hij en zijn broer die hem die dag zou vergezellen, waren nog niet reisklaar en ik werd verzocht in de gezellig, met duizenden boeken behangen voorkamer plaats te nemen. Ondanks dat het een aangename voor jaarsdag was en de kachel in de kamer niet brandde, boden de gebroeders Van der Veen mij met hoogrode wangen een aperitief aan. Het gesprek kwam op Schiedam, Greshoff en 'Klerkje in droomland'. De wandeling voerde, onder andere, langs hofjes waarvan de bewoners wer den opgeschrikt uit hun weekendrust, imaginaire bouwputten waar Han van der Horst als kind zich bemodderde en de kroeg van zijn grootmoeder. Het sce nario gaf aan dat Adriaan van der Veen bij zijn Kippebrug het woord zou nemen. Zagen wij Adriaan van der Veen vanwege zijn beperkte postuur over het hoofd...? Iemand verklapte blijmoedig dat zij Van der Veen een tiental minuten terug de groep zag verlaten om een etablissement te betreden. Wij dachten meteen aan een noodzakelijke plas- of rustpauze... Met een select gezelschap, waarbij zich inmiddels Jan Siebelink had gevoegd, werd gedineerd in het Sterretje. De overbrugging naar de avondlezing mag geanimeerd genoemd worden. In ieder geval vloeide de wijn rijkelijk. Wel prijkte op de rekening, die wij naderhand gepresenteerd kregen, één fles wijn meer dan wij hadden geturfd. Volgens de uitbater had een oudere grij ze man, die onmiskenbaar bij het gezel schap hoorde, bij het verlaten van het restaurant een fles van een gedekte tafel gegrist... Jan Siebelink had zijn uitnodiging te danken aan het feit dat hij kenner is van de Franse naturalist J.K. Huysmans (naar wie een straat in Schiedam is vernoemd) die op zijn beurt bevriend is geweest met de Schiedamse schrijver en kaarsen fabrikant Arij Prins. Huysmans heeft een aantal keren in Schiedam gelogeerd en over zijn werk en persoon mocht in Schiedam geen expositie worden inge richt vanwege antisemitische tendensen in zijn decadente werk. Dat de in 1907, temidden van branden de, uit de Schiedamse kaarsenfabriek Apollo afkomstige kaar sen, aan kanker overleden schrijver dit in de context van een negentiende eeuw neerpende, werd gemakshalve vergeten. co co ar 33 C 5 ca rri 325 Musis

Musis | 1997 | | pagina 325