V/\M I.OIikVIEM KIES THUIS DE MOOISTE KLEUREN VOOR UW HUIS! iratiofl de beste in verf,..de beste in behang Dam 37-45, Schiedam, Telefoon: 010-4266192 Gunstiger relatieve ligging door toenemende concentratie van voorzieningen en economische activiteiten op knooppunten van verkeer en vervoer herstellen en is nadien jaarlijks verder toegenomen. Het zijn deze eerste tekenen van herstel die het grootwinkelbedrijf (ABC- warenhuis) eind 1990 deed besluiten 0111 opnieuw daadwerkelijk in de binnenstad van Schiedam te investeren. Later gevolgd door de projectontwikkelaar MAB, die het complex De Nieuwe Passage vervolgens boven verwachting snel aan een grote belegger kon over doen. Signalen die ook voor anderen, zowel in het bedrijfsleven als in de lokale burge rij, aanleiding waren om alsnog initiatie ven te ondernemen en actief bij te dra gen aan het herstel van Schiedam. Zo lokten investeringen nieuwe investerin gen uit, bleken toeristische initiatieven aan te slaan en ontstond ook bij de bevolking het besef dat er iets ten goede gekeerd was. Een neerwaartse spiraal is langzaam omgebogen in een opwaartse; en er is weer oog voor kwaliteit. De toenemende belangstelling voor kunst en architectuur, als ook het enthousias me tijdens de recente binnenstadsge- sprekken geven daarvan blijk. Toch is er ook kritiek. Op het trage herstel van de binnenstad, de vele bouwactiviteiten in bestaande wijken en in het groen, de sloop in stadsvernieu wingsgebieden en de vele opengebroken straten. Begrijpelijke kritiek; zo halfweg het proces van herstructurering. Ondanks de behaalde resultaten is het proces pas halverwege. Waren de initia- ligging aan rijkswegen en spoorlijnen, waarbij er op de toegangen tot de stad verknoping met het lokale en regionale openbaar vervoer plaats vindt, biedt groot strategisch voordeel. Zeker nu lokaties als Schieveste (achter station Schiedam-centrum) en Vijfsluizen (bij de Beneluxtunnel) met de komst van de metro en TramPlus op een goede manier in de regionale markt kunnen worden gezet en een extra impuls aan de werkgelegenheid kan worden gege ven. Schiedam kan daarmee een belang- rijk scharnierpunt worden tussen Rotterdam-centrum met de grote kan toren en instellingen, en het uitgestrekte haven- en bedrijvencomplex in het meer westelijke deel van de Rijnmond. Een positie die gegeven de beschikbare ruimte en de te verbeteren en uit te breiden vervoersinfrastructuur grote kansen biedt. Naast grote vestigingsplaatsvoordelen voor kantoren en bedrijven, zijn er impulsen voor de binnenstad. Met name de kantoorlokatie Schieveste en het NS- /metrostation Schiedam-centrum kun nen als concentraties van economische activiteit en reizigersstromen van belang zijn voor de winkels, de horeca, de dienstverlening en de culturele voorzie ningen in het centrum. In combinatie met nieuw, gevarieerd en kwalitatief hoogwaardig stedelijk woningaanbod in en rond de oude binnenstad, geeft dit steun aan het herstel van de typisch (binnen)stedelijke kwaliteit en ambiance. En daarin kan Schiedam zich onder scheiden van andere centra in de regio. Daarin ligt ook haar grootste kracht. Eigenlijk pas in de tweede helft van de tachtiger jaren werd het herstel zicht baar. Na aanvankelijk verlies van wonin gen als gevolg van de start van de stads vernieuwing (meer sloop dan nieuw bouw), begint in 1983 de woningvoor raad weer toe te nemen. Ook de werk gelegenheid toont tekenen van herstel, al deelt Schiedam in de jaren daarna in de achteruitgang van de regionale eco nomie. Het inwonertal begint in 1990 te 331 Musis

Musis | 1997 | | pagina 331