DE ARTOTEEK: kollektie Fagus: Margreet Feenstra massief gestoomd beukenhout uit de Elzas wonen het waaigat Musis 338 museumpje - de Schiedamse musea op haar huiselijke slofjes ver achter zich laat, zullen we dat onder ogen moeten zien. Maar..., toevallig is de Artoteek geen cultuurinstelling die zich richt op het binnenhalen van toeristen. De kunstuit leen is een voorziening die er vooral voor is bedoeld om de beeldende kunst bij de gewone Schiedammer in huis te brengen. Daarom mag deze niet zonder meer gelijk worden getrokken met andere voorzieningen, al blijft het begrijpelijk dat de politiek zo langza merhand de wenkbrauwen fronst als er gesproken wordt over kunst en vervol gens de portemonnee op tafel moet komen. Laagdrempelig'; het modewoord uit de jaren '70. Sindsdien veelvuldig gebruikt door uiteenlopende par tijen. Ook door musea voor moderne kunst en emancipatori sche vrouwenclubs met te weinig instroom. De instellingen die zich inzet ten voor de laagdrempeligheid peinsden zich suf om het onbereikbare publiek binnen te sleuren en met wisselend suc ces. In de laatste decennia zijn minstens twee nieuwe denkbeelden ontstaan uit dit idealisme van 'alles voor iedereen'. De elite hoeft zich niet meer te scha men voor haar liefde voor het hoog staande en voor het onontkoombare feit een kleine club te zijn. Natuurlijk wordt het beschaafd betreurd dat de democratisering niet tot in alle gelede ren is kunnen doordringen, maar even goed als tot droefheid kan dit leiden tot de gevolgtrekking dat er een kennelijk bestaansrecht is voor een exclusieve 'hogere' cultuur. Het andere populaire denkbeeld is het inzetten van commer cie en marketing om het publiek met deze nieuwe middelen alsnog de winkel in te krijgen. Typisch iets van deze tijd. Het pure idealisme maakt plaats voor de mogelijkheden van het slim gebruikma ken van de wervingskracht van de harde gulden, hèt geloof van de jaren '90. De Artoteek past in het rijtje van laag drempelige instellingen, getuige de doelstellingen. Ze wenst een versprei ding van een representatieve collectie hedendaagse kunst onder een zo groot mogelijk publiek, het stimuleren van de belangstelling voor hedendaagse beel dende kunst en het versterken van de economische positie van beeldend kun stenaars. De Artoteek wil zich ook rich ten op het pubhek met een lager inko mens- en opleidingsniveau. Artotecaris Julia Snikkers presenteerde in juni van dit jaar de voorlopige plannen voor ,het bedrijf Artoteek'. Daarin legt ze nadruk op het tweede denkbeeld. Het draait in deze notitie niet voornamelijk om de huisvestingsproblematiek - Spinhuispad, Lange Nieuwstraat of Stadserf? - maar de toekomstige exploitatiekansen zijn hier toch onlosmakelijk mee verbon den. Momenteel is minder dan een half procent van de Schiedamse bevolking lid van de Artoteek, tegenover een heel procent gemiddeld in de rest van Nederland. Daar zit in theorie nog een groeimogelijkheid in die Julia Snikkers graag wil benutten. Ze is er daarbij van overtuigd dat met de huidige voorzie ningen geen verdere aanwas te ver wachten is en wil het dus graag anders. Niet voor niets is het succesverhaal van de artoteek in Hilversum als bijlage bij de notitie gevoegd. De hoera-stemming in dit artikel onderstreept nog eens de Schiedamse nood. In Hilversum begon het succes met de verhuizing naar een nieuw gebouw. De kunstuitleen zit nu vlakbij de Openbare Bibliotheek. Uit marktonderzoek is gebleken dat deze twee instanties een overlappende klan tenkring hebben. De uiterlijke presenta tie in Hilversum is van deze tijd. Bij de ingang lonken vitrines met betaalbare sieraden en keramiek, met de bedoeling nieuw publiek binnen te halen. Dat lukt. De kunstuitleen zag een toename van vijftig procent particuliere leden. Zo'n succesverhaal lijkt Snikkers ook wel wat. Daarom staat ze eenzelfde aan pak voor. Ze denkt zelfs over speciale Sinterklaas- en Kerstaanbiedingen. Er staat trouwens nog meer op stapel: pro motie van de Artoteek als verkooppunt, lijstenmaker, transporteur, onderwijzer en reisbureau in excursies. De bedrijfs matige aanpak kan het aanzien van de Artoteek veranderen van een wegge stopt spulletje tot een volwaardig en veelzijdig cultureel centrum. Of een 'bloeiend kunstpodium', zoals Snikkers stelt. Het kneden van de politiek ver antwoordelijken kost echter tijd. De gemeente zal het dienstverlenende bedrijf van Snikkers Co in de toe komst een behoorlijke financiële bijdra ge moeten blijven geven. De exploita tiekosten zullen toenemen. De nieuwe locatie kost geld en de gewenste uit breiding van het personeel idem dito. Ook de eenmalige verbouwings- en verhuiskosten zijn niet voor de poes. Met het ene oog gericht op de toe komst en het andere op het sobere heden, organiseert de Artoteek alvast een variëteit aan activiteiten voor de bestaande kring van kunstliefhebbers. Er zijn reizen, waarvoor een behoorlijke belangstelling bestaat, de lezingen win nen aan belangstelling en op de Dag van de Kunstuitleen, 1 november aan staande, zullen foto's te zien zijn van kunstwerken bij de leners thuis. Het idee is ontstaan in samenwerking met de Artoteek in Vlaardingen. De uitvoe ring verschilt alleen hierin dat Vlaardingen een professionele fotograaf bij de leners langs stuurt. De Schiedamse abonnees is gevraagd zelf een aardige foto te maken. De artoteca ris hoopt daarvan dat het enthousiasme van de abonnees overdraagbaar is op de overige bezoekers (zoals ook haar gast vrijheid en persoonlijke betrokkenheid uitnodigend werken). Julia Snikkers is positief over de toekomst, en noodge dwongen gekweekte dikke huid ten spijt Kreatief toe te passen in alle woonruimten. Wilt u eens een andere wind door uw huis laten waaienWaai dan eens bij ons aan, deze kollektie heeft verrassende mogelijkheden. Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85

Musis | 1997 | | pagina 338