DUUR MUSEUM SCHAADT KUNST IN DE WIJKEN, EN DUS ZICHZELF... Het was net volle maan geweest. Laat op de vrijdagavond verliet de Vlaardingse gemeenteraad het restaurant op het Schiedamse Stadserf, spottend de gemeente kantine genoemd. Er had die zeventiende oktoberdag een his torische ontmoeting plaatsgevon den: want nadat Musis had geha merd op het belang van meer samenwerking tussen Vlaardingen en Schiedam, had Aad Wiegman, penningmeester van het Schiedamse gemeentebe stuur, de deur wijder open gedaan. Zijn pleidooi voor meer onderlinge coördinatie en intergemeentelijke afstemming was door de Vlaardingers, burgemeester Bert Stam voorop, even zo gretig beantwoord. Sommigen droomden al van één fusiegemeente,Vijfsluizen. De Vlaardingers kwamen kijken. Ze kre gen in Schiedam voorlichting over de Benelux-metrolijn en ze werden gastvrij onthaald in De Gekroonde Brandersketel, alvorens in het Proveniershuys tot zwaardere spijzen over te gaan. Het jenevermuseum op de Lange Haven had juist een dag tevoren een eigen fabricaat, een authentieke moutwijnjenever, uit de eikenhouten vaten gehaald en het daglicht laten zien, geserveerd in bijzondere glaasjes met een dekseltje om het aroma vast te hou den... - dus de Vlaardingers vielen met hun neus in de boter. Maar zij behielden hun waardigheid en gingen niet door het lint. De verleiding om Schiedam en Vlaardingen meteen maar samen te sme den werd weerstaan. Het was tenslotte volle maan gewéést. De stuwkracht tot amechtig verlangen nam alweer af. Maar het debat wordt vervolgd. Ondertussen wordt er door particulieren en instellingen in Schiedam en Vlaardingen al volop samengewerkt. Op milieugebied: de bescherming van Midden-Delfland, de herstructurering van de rivierzone. Ook in de gezond heidszorg en de sociale hulpverlening. En steeds meer ook op het culturele vlak. Denk aan de Kunstestafette in het Kolpabad. Een actueel voorbeeld is de tentoonstelling 'Meer dan mooi' die vanaf 1 november in de Artoteek Schiedam wordt gehouden. De exposi tie, die foto's laat zien van uitgeleende kunst in huiskamers en duidelijk maakt om welke uiteenlopende redenen men sen een kunstwerk uitkiezen, kwam tot stand in samenwerking met Kunstuitleen Hollandia in Vlaardingen. Scholieren hebben er opstellen over geschreven. Ook laat de Artoteek op het Bachplein zien van welke kunstenaars de laatste tijd werk is aangekocht - en daar zitten ver rassend veel Schiedammers onder: Dick van Belle, Sjef van Duin, Inge van Haastert,Yvon Koopman, Henny van Leeuwen, Gerard van Soest, Jacques Tange, Marjo van Soest, Albert Verkade, Frits Kloppers, Esther Zitman. Met de twee tentoonstellingen wordt uitstekend ingehaakt op de landelijke Dag van de Kunstuitleen. Een leuk opwarmertje van Kunstlint, een bijzon der initiatief dat op 15 november van start gaat en waarbij hetzelfde thema terugkeert van kunst in interieurs.Veel bewoners en ondernemers houden open huis, zodat als het ware een lint van adressen wordt uitgerold. In deze activiteiten zien we iets terugke ren van het besef datje de bevolking op velerlei manieren moet 'aanspreken' om ze met kunst in aanraking te brengen. Het hebben van een museum of kunst klassen alleen is niet voldoende en zelfs de bovengemiddelde expositie in een lokaal museum heeft onvoldoende wer vingskracht, dat zien we al jaren aan de karige bezoekersaantallen van het Stedelijk Museum Schiedam. Er is een breed scala aan activiteiten nodig om meer mensen voor kunst te interesseren. Zoals de Artoteek idealiter een toelei- dende functie heeft en voor veel men sen een eerste entree tot de wereld van de beeldende kunst betekent, waarna de interesse doorgaans verder wordt geprik keld, zo hebben ook evenementen als de Kunstestafette en Kunstlint een sterk 375 Musis

Musis | 1997 | | pagina 375