c CD 03 [0 CO C .o Uj De Dag van de Kunstuitleen vindt in 1997 plaats onder het motto: 'Leen kunst, krijg kleur'. Als grote publiekstrekker is dit jaar een fraai vormgegeven Kunst kleur boek in gelimiteerde oplage ver vaardigd. Zolang de voorraad strekt is dit boek gratis beschik baar voor bestaande en nieuwe leners. In de Artoteek Schiedam en de Kunstuitleen Vlaardingen wordt rondom de Dag van de Kunstuitleen de tentoonstelling 'Meer dan mooi' gehouden. Kunstleners laten op deze ten toonstelling zien hoe zij kunst een plaats gegeven hebben in hun interieur. De Schiedamse leners hebben zelf zorg gedragen voor fotografie, de Vlaardingse huiskamers zijn gefotografeerd door Eric van Straaten. stimulerend karakter, niet in de laatste plaats voor de deelnemende kunstenaars zelf - de ontstane interactie zal vruchten afwerpen. Dat brengt ons op een prioriteitsstelling in het Schiedams/Vlaardingse cultuurbe leid. Het is veel belangrijker dat er met scholen, wijkverenigingen en recreatieve organisaties kunstzinnige activiteiten worden ontwikkeld dan dat er fors geld wordt gestoken in bijvoorbeeld een ver bouwing van het Stedelijk Museum tegen het bespottelijke bedrag van 21,2 miljoen gulden. Liever een paar beelden in de Plantage en een vernissage in 't Paard dan honderdmaal zo dure nieuw bouw aan de achterzijde van het muse um. Liever een centrale plek van de Artoteek in de Schiedamse binnenstad dan een wanstaltige glazen overkapping van het museumplein (leg daar maar een mooie rotstuin aan met watervalletjes en een sculptuur van Proosje van Schiedam). Het museum is een mooi gebouw en in z'n huidige staat heel geschikt om te voldoen aan de lokale taken die het Stedelijk Museum meer centraal behoort te stellen: Schiedams kunstbezit tonen, de historie van Schiedam in beeld brengen. Elke verbouwing voegt niets aan de inhoud toe, gaat er zelfs ten koste van (omdat je een gulden maar één keer kunt uitgeven)Terwijl het museum meer bezoekers zou moeten trekken, worden volkse activiteiten de deur uit gedaan. De Sinterklaas-verkoop. De kunstklassen. Het Nationaal Gedistilleerd Museum is al overgegaan naar De Gekroonde Brandersketel. De historische tentoonstellingen zijn ver huisd naar de Korenbeurs en de Grote Kerk. Straks keren de gemeenteraadsver gaderingen terug naar de nieuwbouw op het Stadserf - en zo zal er steeds minder te doen zijn aan de Hoogstraat 112. En wie dan een verbouwingsplan presenteert dat suggereert dat Schiedam qua poen en stoer doen Amsterdam is, die heeft een gaatje in het hoofd en een gat in de hand. Natuurlijk, je kunt elke verbouwing zo spectaculair maken als je wilt. Ik heb bedacht dat er op het ach terplein van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid best een depottoren kan komen met een binnenlift voor de bestelbus, zodat de ordners met archief stukken niet aan weer en wind blootge steld behoeven te worden als ze aan bewoners worden uitgeleend. Nu komt dat zelden voor, maar bij het museum ook niet. Een miljoenen verslindende verbouwing van het museum - geld waarvoor je ook 'kunst in de wijken' kunt stimuleren - zal het monumentale karakter van het oorspronkelijke gasthuis verpesten. Het plan verraadt zo weinig respect voor wat er reeds aanwezig is, dat het wel een heimelijk opstapje lijkt naar een totaal nieuwbouwplan elders - dat zal trou wens weinig duurder zijn. Maar de poli tiek behoort zich te realiseren dat elke uitgave voor de buitenkant van het museum onvermijdelijk tot gevolg heeft dat er minder overblijft voor al die toe- leidende voorzieningen (Artoteek, Kunstlint, kunst in de wijken) die meer groepen op verschillende manieren met kunst in aanraking kunnen brengen. Voorkomen moet worden dat er straks een peperduur museum leeg staat, omdat er geen geld meer over is voor kunstactiviteiten die bewoners tot muse- umbezoek kunnen prikkelen. Of gaat Vlaardingen soms aan dat Stedelijk Museum mee betalen? Musis 376 ..wi.ïIïSiÉiijk

Musis | 1997 | | pagina 376