3 Omdat het betrekken van de bui tenwereld bij het museum voor Marianne een heilige plicht is, wil zij met mensen van buiten het museum discussiëren over ten- toonstellingsonderwerpen. Musis 10 s>- =3 Cc CD CU O Cu CC S gedistilleerdindustrie nog niet ontdekt was, ontbreekt helaas het sociaal-historische aspect aan de meerwaarde van de loka- tie van het museum. De gedistilleerdwandelaar kan wel zien waar de drank gemaakt werd, maar niet waar en hoe de bran dersknechts woonden en leefden. Desondanks is een totaalpak ket van museumbezoek, stadswandeling, en molenbezoek onder leiding van een gids van de VW een belangrijk instru ment om bezoekers te trekken. De tweede doelgroep is klei ner, maar voor het museum minstens zo belangrijk: de mensen die vooral inhoudelijk geïnteresseerd zijn. Zij komen individu eel en uit alle delen van het land, gaan rustig hun eigen gang, praten met de meesterknecht of de museummedewerkers, en komen in theorie regelmatig terug. Zij komen echter alleen aan hun trekken, en dus ook terug, als de opstelling informa tief is, er regelmatig een gedistilleerd-historisch interessante tentoonstelling te zien is, en de medewerkers vragen kunnen beantwoorden dan wel een gesprek over (onder-delen van) het produktieproces kunnen voeren. Het is duidelijk dat het groepsbezoek de overhand heeft.Vooral het aantrekken van groepen vraagt een integraal museumbeleid. Marianne de Bruyn wil graag dat de Schiedamse musea een complementair tentoonstellingsbeleid voeren. Als het Stedelijk Museum een historische tentoonstelling heeft, zoals De Gouden Eeuw, zou De Gekroonde Brandersketel daaruit een onderdeel moeten lichten en in een eigen tentoonstelling uitdiepen, en omge keerd. Een beleid waarin de musea complementair zijn ver sterkt het museale en culturele imago van Schiedam, en maakt het voor de organisatoren van groepsreizen aantrekkelijker om Schiedam als bestemming aan te bieden. Marianne's derde doelgroep is verrassend: kinderen, toch niet de meest voor de hand liggende doelgroep voor een drankmuseum. In het vak 'omgevingsgeschiedenis' in het voortgezet onderwijs wordt aandacht besteed aan de bronnen van de Schiedamse welvaart. Het museum wil in overleg met de Dienst Educatie van de gemeente lesprogramma's ontwikkelen, die kinderen op een evenwichtige manier bijbrengen welke economische en sociale rol het gedistilleerd voor Schiedam gespeeld heeft. Waar kan dat beter dan in dit museum dat ooit een distilleerderij was. In de filosofie van Marianne de Bruyn moet ieder museum op zijn eigen manier zijn eigen doelgroepen vertroetelen. Ze heeft daarvoor een reeks plannen die vooral versterken en ver beteren wat al in gang gezet was. Het proeflokaal moet in het museumconcept een functie krijgen die die van het traditione le museumcafé overstijgt. Dat begint bij de koffie-mét-bonbon die groepsbezoekers bij aankomst drinken. Die bonbon is door Bonte Koe Chocoladekunst speciaal voor het museum gemaakt met een vulling op basis van de moutwijn van het museum. Een goede mogelijkheid om het onderwerp gedistil leerd gezellig in te leiden. Ook de 'kleine kaart' van het proef lokaal moet meer gerechten gaan bevatten, waaraan gedistil leerd te pas komt. De rol van het proeflokaal wordt pas echt letterlijk met het proeverijtje dat iedere bezoeker boven de 18 jaar met ingang van 2 januari wordt aangeboden. Dat komt in plaats van de consumptiebon die bezoekers tot dan bij hun toegangskaartje kregen. Onder titel 'keuze van de kastelein' kunnen nippend uit miniatuurglaasjes verschillende dranken vergeleken worden. Marianne wil van het proeflokaal ook een vaste verzamelplaats maken voor de liefhebbers van de geschiedenis van Schiedam, en dus van de geschiedenis van het gedistilleerd. Het proeflo kaal zal eenmaal per maand worden omgedoopt in Schiedams 'Historisch Café, naar model van het Haags Historisch Café in Museum Scheveningen. Marianne heeft daar ervaring mee, want zij stond aan de wieg van dat historisch café. In Scheveningen verzamelen liefhebbers van drank en Haagse historie zich iedere laatste vrijdag van de maand. Een spreker doet kort verslag van zijn onderzoek, van een archeologische vondst, of van een komend historisch evenement, en de aan wezigen mogen vragen stellen. Met een historische vereniging, een gemeentearchief, musea, en verschillende produktieve publicisten moeten er in Schiedam cafégangers en onderwer pen genoeg zijn. Het hoofddoel van het historisch café is ech ter het ongedwongen contact tussen gelijkgestemde beroeps- en amateur-historici. Tot de kernactiviteiten van ieder museum behoort het organi seren van tentoonstellingen over het eigen onderwerp, en uit eigen collectie. Een museum dat tentoonstelt laat de buitenwe reld weten dat het beweegt, toont de resultaten van eigen

Musis | 1998 | | pagina 10