P= E en rijksweg is een barrière. Niet voor het ver keer dat er op zit: de rijksweg heeft als functie het autoverkeer snel te geleiden. Maar voor al het andere is de rijksweg een onding. Een psycholo gische drempel, een fysiek obstakel, een lawaai- bron en derhalve een blokkade tussen het oor en de stem van de stilte. Een rijksweg kun je maar het beste onder de grond stoppen. Dan kun je erboven leuke dingen doen voor de mensen: een park aanleggen, of hui zen bouwen. De discussie over dubbel grondge bruik is weer opgelaaid als direct gevolg van de Burgerzaallezing die Margaretha de Boer in december 1996 in het stadhuis van Rotterdam hield. Hoewel de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer een weinig effectief en nauwelijks krachtdadig beleid voert, zette ze even het beeld van de compacte stad op z'n kop. Wie had tot op dat moment gedacht dat een compacter wordende stad juist méér plaats geeft aan recreatie en natuur: aan groen? De lezing, aan de Coolsingel, markeerde ook voor Schiedam en Vlaardingen een keerpunt. Nooit eer der stond de gemeentegrens tussen beide zo zeer in de belangstelling. Die gemeentegrens bestaat voor meer dan de helft uit rijksweg A4, en in de toekomst helemaal uit de A4, als Annemarie Jorritsma haar zin krijgt. Want anders dan haar collega De Boer is de minister van verkeer en waterstaat nog niet zo ver, dat ze dubbel grondge bruik actief bevordert. De strijd is nog maar net begonnen. Dat werd tijd. Die strijd had 35 jaar geleden al ont ketend moeten worden. De rijksweg is door zijn barrièrewerking van enorme invloed geweest op de stadsontwikkeling van Vlaardingen en Schiedam. De weg symboliseert hoe beide steden gescheiden optrokken, terwijl ze toch met dezelf de processen bezig waren... Kor Kegel Musis 12 Uj u; Fc Uj Q 5 Q N Het geografisch centrum van Schiedam en Vlaardingen is het Kethelplein: een onvol tooid verkeersknooppunt. Rijksweg A4 wordt er aangetakt op de A20, de snelweg tussen Gouda en het Westland. Al in de eerste teke- aningen van de A4 is Rijkswaterstaat ervan uit gegaan dat het niet bij een aantakking zou blijven. De A4 moest worden doorgetrokken richting Delft, Rijswijk, opdat er een interna tionale verkeerscorridor tussen Amsterdam en Antwerpen zou kunnen ontstaan. Wat een eer eigenlijk, dat de gemeentegrens tussen Vlaardingen en Schiedam daar deel van mocht uitmaken! De opening van de Beneluxtunnel bracht op 5 juli 1967 dui zenden inwoners van Schiedam, Vlaardingen, Pernis en Hoogvliet op de been. De Koningin Wilhelmina- ofwel de KW-mars voerde tientallen schoolklassen en padvindersclubs voor het eerst en het laatst wandelend door de tunnelbuizen. Het was een happening, die de jongeren vertrouwen moest geven in de technische vooruitgang. Na de mars werden de tolbomen gesloten en werd de weg vrijgegeven voor het gemotoriseerd verkeer; elke chauffeur diende zich met inworp van een gulden doorgang te verschaffen. De nieuwe verbin ding tussen de A15 (bij het Beneluxplein) en de A20 (bij het Kethelplein) ging zichzelf terugbetalen. In 1979 waren de aan nemers en de gemeenten Schiedam,Vlaardingen en Rotterdam uit de kosten, de weg werd overgedragen aan het rijk en met ingang van 1980 was de weg tolvrij. Maar de ontbrekende schakels in de Benelux-corridor van Amsterdam naar Antwerpen kwamen er niet. De flatwijken van Schiedam-Groenoord en Vlaardingen-Holy werden gebouwd en de bevolking raakte doordrongen van de herrie, die verlen ging van de weg noordwaarts van het Kethelplein zou opleve ren. De stadsuitbreiding had ook andere effecten. Milieugroepen in Schiedam,Vlaardingen, Maassluis, De Lier, Schipluiden, Delft en Rotterdam maakten zich zorgen over het steeds kleiner wordende polderlandschap van Midden-Delfland. Twintig jaar, voordat de discussie over het Groene Hart van Holland zou losbranden, ontdekten de milieugroepen dat er ook tussen de Haagse en Rotterdamse agglomeraties een groe ne oase lag, die verder ontzien moest worden. Een rustplek voor de stedeling. De rijksoverheid beschermde het gebied door het de status van stiltegebied te geven en een reconstruc tiecommissie moest waken voor verdere aantasting van Midden-Delfland door de uitdijende steden. In die nieuwe filosofie paste verlenging van de A4 niet meer. Het zandlichaam voor dit verlengstuk, met de werknaam rijksweg 19, was reeds opgeworpen, maar door toedoen van de interlokale werkgroep Stop Rijksweg 19 kwam het met van aanleg en asfaltering. En tot op de dag van vandaag is de Tweede Kamer verdeeld over het nut en over een verantwoorde inpassing van de weg. De Zoomweg: zo heette de A4 op oudere stadsplattegronden van Vlaardingen en Schiedam. De weg zou ook Bergen op Zoom aandoen en dat verklaart die naam, gekozen volgens rijksbesluit van 1965. In zijn waardevolle straatnamenboek uit 1989, uitgegeven door het fonds Historische Publicaties Schiedam en het Schiedamse gemeentearchief, merkt Willem P. Rook op dat er ook een tweede Zoomweg was. Het was een parallelweg langs het omstreden zandlichaam voor rijks weg 19. Deze weg had mets met het traject naar Bergen op Zoom te maken en volgens Rook heeft 'zoom' hier de bete- WEG MET DE DREMPEL

Musis | 1998 | | pagina 12