S --'IK; ff i \fl! l i 3 M z Hèt adres voor al uw zorg en f| andere verzekeringen üi 13 Musis kenis van 'rand'. Dit is een veelbetekenende factor. In de psy chologische beleving is dat hele tracé van A4 en A19 altijd een zoomweg in de zin van randweg geweest. Zowel voor de Schiedammers als voor de Vlaardingers was het een randweg. Het laat zien hoezeer de A4 een barrière is geweest in de stadsuitleg van beide gemeenten. De hoog boven-de-grondse aanleg van de A4 verhinderde een aansluiting van het Hargapark in Schiedam op de Vlaardingse tegenhanger, sportpark 't Nieuwelant. Het zandlichaam voor rijksweg 19 vormde een muur tussen Vlaardingen en Schiedam die hun nieuwbouwwijken niet naar elkaar toe konden laten groeien. Ergo, omdat Groenoord en Woudhoek aan de ene kant en Holy, de Drevenbuurt en de Hoevenbuurt aan de andere kant los van elkaar werden ontwikkeld, verzuimden de gemeentebesturen ook om te onderzoeken of de voorzienin gen niet beter op elkaar afgestemd konden worden: zwemba den, scholen, winkels, in Vlaardingen werden ze gebouwd op plekken die centraal in Vlaardingen-Noord lagen en in Schiedam werden ze gebouwd op plekken die in Schiedam- Noord centraal lagen, maar of er ook plekken waren die én voor Vlaardingen-Noord én voor Schiedam-Noord centraal lagen, daar werden niet eens naar gekeken. Daar zou die rotte weg komen en die weg was een scheidslijn, als je erover heen kéék wasje al buitenspel. Het is kenmerkend dat het twee kilo- IK I meter lange zandlichaam slechts op één 9 IE I f plaats gekruist wordt door een straat met H^llr A autoverkeer, en dat is niet halverwege bij de Europaweg/Brederoweg (want da's slechts een busbaan), maar in het zuiden, vrijwel tegen het Kethelplein aan, de route Zwanensingel/Laan van Bol'es. Zelfs de infrastructuur hebben Schiedam en Vlaardingen niet op elkaar afgestemd, een wel heel paradoxaal gegeven als je nagaat dat de oorzaak juist ligt in infrastructuur: immers, de door het rijk geplande rijksweg 19. Hier heeft dus een weg- project een logische verkeersafwikkeling tegengewerkt! Een zelfde bizarre situatie is er ten zuiden van het Kethelplein. De verbinding Vlaardingerdijk/Mr L.A. Kesperweg is vooral ook zo druk doordat het enige andere alternatief, de Hargalaan/Burgemeester Heusdenslaan, destijds uitermate onhandig geprojecteerd is. Wie de verkeersintensiteit op dit deel van de Hargalaan en Heusdenslaan afzet tegen het ruim tebeslag, moet wel tot de conclusie komen dat vele ares hier onnodig geasfalteerd zijn. Het recreatieve fietsverkeer is beter at. Dat heeft tenminste nog verbindende routes langs een spoorviaduct en via een land weggetje in de polder. Vooralsnog is Den Haag de enige stad, die een uiterst drukke autoroute - de Utrechtse Baan - heeft weten te overbruggen met stedebouwkundige avonturen. In dubbel grondgebruik loopt Den Haag voorop. Rotterdam is er slechts schoorvoe tend en afwachtend aan begonnen, ofschoon de Maasstad eveneens kampt met een heftige barrièrewerking door ver keerswegen, met name de A20, die ook in Schiedam en Vlaardingen een psychologische isotoop is tussen de vooroor logse en naoorlogse stadsdelen. Hoezeer dat het geval is, bewijst wel de poging die het gemeentebestuur van Vlaardingen onlangs ondernam om het opnieuw, maar dan ondergronds, aanleggen van rijksweg 20 op de bestuurlijke agenda te zetten. De regioraad, ofwel het algemeen bestuur van de Stadsregio Rotterdam, zag dat echter als schone utopie. Het zou al een spectaculair succes zijn als het lukt om de A4 en de Al9 onder de grond te krijgen. Op papier is van alles denkbaar. Woningcorporaties hebben een plan gemaakt om de bebouwde kom van Vlaardingen en die van Schiedam aan elkaar te 'ritsen'. Als de A19 - tegen woordig vaker aangeduid als de A4-Noord - ondergronds zou kunnen komen, willen de corporaties erboven nieuwbouw ontwikkelen. Daarmee wordt de grondkosten veel lucratiever. Dergelijke gedachten zijn ook ontvouwd voor de bedrijvenlo- catie-Vijfsluizen, maar een voorwaarde is dan de hernieuwde en verdiepte aanleg van de thans bestaande rijksweg tussen Kethelplein en Beneluxtunnel. De A4-corridor (Zoomweg) is als obstakel tussen Schiedam en Vlaardingen te vergelijken met de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg, die te weinig oeververbindingen kennen. De ver- keerscorridor heeft sinds de eerste plannen uit de jaren vijftig een planologisch verantwoord aaneengroeien van Vlaardingen en Schiedam belemmerd. Nu was er volgens de overlevering toch al nooit een spontaan gevoel van verbondenheid tussen Schiedammers enVlaardingers, eerder een rivaliteit (die ook zo haar charmes heeft). Maar dat de buursteden op veel meer gebieden kunnen samenwerken, is een besef dat slechts gelei delijk aan heeft kunnen toenemen. Deze zomer nog bekampten Schiedamse en Vlaardingse kun stenaars en schrijvers elkaar ironisch in 'Het duel', een reeks culturele activiteiten - en juist die 'tweekamp' gat aan hoe ze elkaar na staan. Musis besteedde er al vaker aandacht aan hoe de samenwerking ook op andere terreinen - gezondheidszorg, milieu, herstructurering van de rivierzone, cultuur, bestuur - gestaag vorm krijgt. De uitwisseling op het culturele vlak blijkt het meest tot de verbeelding te spreken en dat is buiten gewoon verklaarbaar: gedachten laten zich niet terugkaatsen door een rijksweg. In de gedachtewisseling ligt de weg naar verdere samenwerking. Noem het een astrale corridor die de A4 over de hele linie doorboort. Ideeën over kruisbestuivende activiteiten, interlokale salons, dubbelstadsgesprekken en zo meer zijn al op tafel gelegd. Naarmate het intelligente verkeer tussen Schiedam en Vlaardingen toeneemt, zul je zien wat die steden aan elkaar kunnen hebben. En er is een extra voordeel: in het intelligente verkeer zijn geen files mogelijk N O S :n r- l^i ZORGVERZEKERAAR DSW v.-: i Hoofdkantoor: 's-Gravelandseweg 555, 3119 XT Schiedam, Tel. (010) 246 64 66

Musis | 1998 | | pagina 13