Sii:nj«wUkj sche stad in de Rijnmond en snorkt pedant over het alhier 'wonen tussen dorp en metropool'. Waarmee het zelfvoldaan voorbij gaat aan het feit dat het door FlorisV al eerder als stad bevestigde Vlaardingen zich, als eertijds belangrijkste visser plaats van Nederland, al evenzeer op een eigen karakter, geschiedenis en folklore mag beroepen als Schiedam en dat het historische centrum van Delfshaven per saldo niet veel kleiner is dan het centrum van Schiedam. Deze laatste stad mag dan volgens deVW-folders méér schenken dan u denkt, Delfshaven bevindt zich daarbij aan de wortels van Amerika's allerbelangrijkste feestdag; Thanksgivingsday. Hetgeen dan ook de reden is dat Delfshaven in menig Amerikaans reisprogram ma voor de gewone man direct naast Manneke Pis, de Eiffeltoren, de Amsterdamse grachten enVolendam is geplaatst. Want in Delfshaven immers staat de kerk waar de pilgrimfa- thers de zegen afsmeekten voor hun oversteek naar het beloofde land. En met tienduizenden laten de anglicaanse nazaten van Europese emigranten zich daarom s'zomers foto graferen voor het eenvoudige godshuis dat voor het behou dende Amerikaanse volksdeel weinig minder is dan onderdeel van de 'real American dream' En waar het stadsbestuur dan spreekt over Schiedam als histo risch centrum wordt te veelvuldig het beeld opgeroepen van montmartriaanse terrasjes, flanerende wandelaars, een opge wekte middenstand, zomermarkten en wat een tegenwoordig bestuur nog meer aan eigentijdse kunstgrepen wordt geoffreerd om het oorspronkelijke historische, volgroeide karakter van een stad met al z'n zichtbare en verborgen schoonheden, tekortkomingen en eigenheden te verprutsen tot het zoveelste op een glibberige onderlaag van ijs en patat gegrondveste madurodamse decor. Met die schepen is het overigens een ander verhaal. Ooit zijn ze toegelaten omdat het een goede gedachte leek om in het oude centrum ook aan historische schepen een ligplaats te bieden. Daarmee is Schiedam nog geen museumhaven zoals bijvoorbeeld Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Gouda. Een autoriteit op dit gebied, de maritiem historicus Henk Dessens, die hier plaatselijk ooit behulpzaam was met het formuleren van het beleid dienaangaande, herinnert zich dat Schiedam in de keuze tussen de 'preciezen' en de 'rekkelijken' waarin Nederland op het punt van de scheepsrestauratie al evenzeer verdeeld is als in het geloof, het kamp van de laatsten verkoos. Maar daarover wil hij - zelf behorend tot die eigenaren die authenticiteit tot op de laatste klinknagel nastreven - de staf niet breken. In Nederland liggen nog ongeveer duizend oude, historisch interessante casco's te wachten op belangstellenden, die de moeite en het geld voor restauratie over hebben en beschikken over voldoende doorzettingsvermogen om voor hun bewoon- de klipperaak Actief die vooral graan transporteerde en de klipper De weduwe van Raamsdonksveer die van zijn honderd en drie jaren er ruim negentig heeft dienst gedaan op de Nederlandse binnenwateren. Met het invallen van de herfst zijn ze de welkome gasten in de Korte- en Lange Haven en completeren, afgemeerd aan de vroegere ligplaatsen voor de voormalige branderijen, het beeld dat we ook kennen van de oude daguerotypes en glasplaten uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Met daarachter de herstelde molens in vol bedrijf, met de geur van twee opnieuw werkende branderijen en distilleerderijen en zelfs de oude kruidenierswinkel die maar in weinig anders dan de gehanteerde prijzen verschilt van de verbruikerscoöperatie waarmee M.C.M. de Groot aan het begin van deze eeuw zijn liberaal-socialistische denkbeelden vorm gaf. Het stadsbestuur spreekt graag over Schiedam als enige histori- 19 Musis

Musis | 1998 | | pagina 19