Musis 20 de, zeilende schip een ligplaats te vin den.Want de Nederlandse gemeenten staan niet te dringen om deze kostbaar heden daadwerkelijk in hun havens toe te laten. Integendeel. Terwijl Nederland zich erop mag laten voorstaan met vijf honderd gerestaureerde historische schepen, zeshonderd zeilende charter schepen en een reservoir van nog eens duizend schepen verborgen langs de rivieren, op werven en in havens de grootste en waardevolste erfenis op het gebied van varende industriële archeo logie te bezitten, worden de eigenaren- bewoners letterlijk geweerd op grond van bijna versleten regels die woon schip- en woonwagenbewoners buiten de reguliere samenleving plaatsten. Daarom noemt Henk Dessens 'rekkelij ke' havens als Schiedam die niet meer dan redelijke eisen stellen ten aanzien van de authenticiteit van de daar lig gende historische schepen van belang. In de 'precieze' museumhavens kunnen de echte liefhebbers hun hart ophalen, in de 'rekkelijke' haven gaat het vooral om de aantrekkelijkheid van het geheel. Dat laatste zal iedereen kunnen beamen die buiten het seizoen Schiedam bezoekt. Als de herfst aanbreekt keren ook de schepen terug die in de zomer over de Nederlandse binnenwateren hebben gezworven. En completeren met elkaar het oude, authentieke beeld van Schiedam op een manier waartegen geen gekantkloste zakkendragershuisjes en geen Montmartre suggererende horeca kan concurreren: De ronde don kere vormen tegen de kade gedrukt in de schrale herfstlucht waarin die enkele, diep in z'n jas gedoken wandelaar nog vaag de geur van de makreelrokerij waarneemt, vermengt met de reuk van kolenvuur en misschien een vleug moutwijn als de deuren van de brande rij open staan. Schiedam zoals het was I

Musis | 1998 | | pagina 20