kollektie Fagus: massief gestoomd beukenhout uit de Elzas het waaigat wonen 5 Musis 'En dat hoeft niet altijd hoogdravend te zijn. Ik ga graag kijken, maar zie niet alles. Dat is ook niet de taak van een gemeentebestuurder. Ik ben vooral faci- literend bezig. De gemeente moet de voorwaarden scheppen om een bloeiend cultureel leven mogelijk te maken.' Hafkamp vindt dat dat aardig lukt in Schiedam. Het gehele spectrum wordt volgens hem bediend. Van avant garde kunst voor de schaarse fijnproever tot lessen kunstzinnige vorming op de basisschool, het gebeurt allemaal in Schiedam. Aan het nieuwe theater wordt de laatste hand gelegd. De bibliotheek en het archief hebben inmiddels een veelbelovende nieuwe start gemaakt op het nieuwe Stadserf.Wat wil de cultureel geïnteresseerde mens nog meer? 'Het museum vind ik een instelling van formaat. De directie doet het goed. Er zijn historische tentoonstellingen voor het grote publiek, maar ook het experi ment wordt niet geschuwd. Was het aan tal bezoekers vroeger twee keer zo hoog? Dat zegt mij niet zo veel.Vroeger was de entree gratis, ook de mensen die even naar de wc gingen, werden meege teld.' De wethouder voorziet een nieuwe bloeiperiode voor het museum. 'We beschikken over een geweldige collectie, die dankzij schenkingen nog steeds fors groeit. Wij kampen echter met onvol doende tentoonstellingsruimte. In het Rijksmuseum is De Nachtwacht altijd te zien, maar het grootste deel van de col lectie bevindt zich noodgedwongen in depot. Als we onze Cobra-stukken per manent exposeren, trekt dat veel publiek van buitenaf. Dat zou goed zijn voor de stad.' Forse investeringen in het museum zijn inmiddels in voorbereiding. Volgens technisch adviesbureau Starke Diekstra kost alleen het wegwerken van het ach terstallig onderhoud in het vroegere St. Jacobsgasthuis tussen de zeven en tien miljoen gulden. Inclusief de gewenste uitbreiding zou er zelfs weieens twintig miljoen gulden gemoeid kunnen zijn met de versterking van het museum. Schiedam is met zuinig met geld, maar doen de impulsen het culturele klimaat daadwerkelijk goed? Critici vrezen het ontstaan van een culturele monocultuur, waarin een nieuwe ambtelijke elite van uit een ivoren toren de door haar goed gekeurde kunst over het volk uitstrooit. Drie keerYoup van 't Hek in Theater a/d Schie? Of drie maanden Radikaal Beeld in het Stedelijk Museum? Zet het de Schiedammer aan tot boetseren, nadenken, toneelspel, debat, schrijven, beeldhouwen of desnoods kantklossen? Wordt er gestimuleerd of ziet het gemeentebestuur de onderdanen liever als murwgebeukte kunstconsument? Soms lijkt het volgens sommige beschouwers op het laatste, zoals recen telijk nog in december. Als 'beloning' voor hun creatieve inspanningen werd de plaatselijke kunstenaarsgemeenschap uit het Stedelijk Museum geweerd. Directeur Wind maakte een einde aan een traditie, de jaarlijkse kunstbeurs. Was het nu echt teveel gevraagd om de Schiedamse kunstenaars als waardering voor hun inspanningen een keer per jaar een mooi podium te bieden? Hafkamp: 'Ik herken me niet in die kri tiek. Natuurlijk was de kunstbeurs leuk, maar Diana Wind heeft terecht de dis cussie gestart. Het evenement duurde een weekeinde, maar het gevolg was dat het museum in verband met op- en afbreken veertien dagen dicht moest. Er ontstond een gat van drie weken in het tentoonstellingsprogramma. Verder was de expositieruimte zeer beperkt.' De afloop van het conflict vormt voor Hafkamp juist een bewijs voor de vitali teit van het culturele leven in Schiedam. Uit de afwijzing van de museumdirec teur ontstond het Kunstlint, een veel uitgebreidere kunstbeurs-nieuwe-stijl op maar liefst 38 verschillende plaatsen in de binnenstad. 'Noem je het puur geluk dat zo'n initia tief is ontstaan? Ik zie dat anders. Ik was er van meet af aan van overtuigd dat er een alternatief zou ontstaan. Ik ken de Schiedamse kunstenaars als enthousiaste en creatieve mensen, die laten het niet gebeuren dat zo'n evenement dood bloedt. De organisatoren Louis Looijschelder en Monique Suttorp ver dienen een heel groot compliment. Want eerlijk gezegd had ik er niet op durven rekenen dat het zo'n mooie vorm zou aannemen. Er is een combi natie onstaan van film, literatuur en beeldende kunst. Ik neem daar mijn petje voor af.' Toch hadden sommige zaken in cultu- reel-Schiedam beter gekund, meent Hafkamp.'Ik heb ooit aangedrongen op de bouw van een zwembad voor Schiedam,Vlaardingen en Rotterdam- West. Nu beconcurreren we elkaar met drie baden. Zo is het in de cultuur ook een beetje. Bij mijn aantreden in 1994 heb ik gepleit voor een gezamenlijke directie en technische ploeg voor de theaters in beide steden. De tijd was er nog niet rijp voor. We pogen nu in ieder geval programmatische afspraken te maken.' De kritiek ten spijt, volgens Hafkamp doet de gemeente Schiedam er heel veel aan om mensen te laten werken aan hun eigen culturele ontplooiing. 'We helpen 21 kunstenaars aan een betaalbaar ate lier. Er bestaan subsidies voor het maken van catalogi. Ook amateurverenigingen krijgen subsidies, bij voorbeeld voor podiumhuur of de organisatie van een concert. In het nieuwe theater kunnen de toneelverenigingen weer groeien en bloeien. Uit particulier initiatief ontstaan de laatste tijd diverse galeries en ateliers op de Lange Haven. Verder hebben we SCHAT, waarin mensen uit verschillen de toneelverenigingen samenwerkingen. Hun produkties in de openlucht maken een geweldige indruk. Ze zijn straks ook van de partij bij de opening van het Stadserf. De kritiek op het cultuurbeleid begrijp ik niet zo.' Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Kreatief toe te passen in alle woonruimten. Wilt u eens een andere wind door uw huis laten waaienWaai dan eens bij ons aan, deze kollektie heeft verrassende mogelijkheden.

Musis | 1998 | | pagina 5