MIDDEN IN DE NACHT Mapanje, dichter en hoogleraar in Malawi zat, invalide en al, zonder ooit te zijn verhoord drie jaar lang in de gevangenis in zijn land. Hij is nu met zijn gezin in Engeland. Zo kan ik door blijven gaan. Over Mircea Dmescu uit Roemenië, die onder streng huisarrest stond, maar die door toedoen van de Nederlandse ambassa-deur Coen Stork bij de val van Ceausescu voor de televisie de proclamatie van de vrij heid kon voorlezen. Over de vrijgelaten Chinees Song Lm, die ik in Peking op straat ontmoette. Niet altijd ging het goed.Vasyl Stus uit de Oekraïne is in 1985 in een strafkamp overleden. Hij verbleef sinds 1972 in straf- en werkkampen in de Sowjet-Unie.Thiagarajah Selvanithy ("Selvi") uit Sri Lanka werd na een periode van gevangen houding door de Tamil Tijgers geëxecuteerd. De Zuid-koreaan Park No-hae en de Chinees Zhou Cuoqiang zitten, voor zo ver bekend, nog steeds gevangen. Geen reden dus tot genoegdoe ning. Bovendien is het zo dat de toekenning van het Eregeld in bijna alle gevallen alleen maar heeft kunnen bijdragen aan de lotsverbetering. Daarom is er vanaf het eerste begin samenge werkt met Amnesty Inter national, The Human Rights Watch, het Writers in Prison Committee van International PEN, met Index on Censorship en vele anderen. We hadden elkaar nodig, anders was er waarschijnlijk maar heel weinig gebeurd. Intussen is er een aantal jaren geleden, mede als gevolg van het Poetry International Eregeld weer iets anders ontstaan: Het Ludo Pieters Gastschrijverfonds, een fonds op naam van het Prins Bernhard Fonds. Daardoor wordt elk jaar een auteur, die in eigen land of taalgebied publica tiemoeilijkheden ondervindt, in de gelegenheid gesteld een aca demisch jaar aan een Nederlandse universiteit als "writer in residence" door te brengen. Hij zij moet er gast colleges geven, studenten en docenten terzijde staan en op andere wijze aan het universitaire leven bijdragen.Voor wat hoort wat, zou je kunnen zeggen. Een goed standpunt, waarbij alle partijen gebaat zijn.Verscheidene auteurs, dichters en pro zaïsten hebben al van deze mogelijkheid gebruik gemaakt: de Chinezen Duoduo en Bei Dao,Jack Mapanje uit Malawi, Nasim Khaksar uit Iran, Dubravka Ugresic uit voormalig Joegoslavië en momenteel Marina Palei uit Rusland. Op de Indonesiër Rendra wordt nog gewacht. Tijden veranderen, festivals en hun onderdelen al evenzeer. Met mijn vertrek bij Poetry International leek het er op dat er tevens een eind was gekomen aan de activiteiten van en rond het Poetry International Eregeld. Mijn opvolgster vond dat die meer thuishoorden bij instellingen, die daarvoor bedoeld waren, zoals Amnesty International. Voor dit standpunt valt zeker iets te zeggen. In een dichtersfestival als Poetry International hoort het in de eerste plaats om de dichter en zijn werk te gaan. Dat is zo, het is ook nooit anders geweest. Er valt ook niet het nnnst af te dingen op de betekenis en het werk van de andere instellingen op het gebied van de bescher ming van de rechten van de mens. Maar wel worden er nog steeds dichters gearresteerd. In China zijn recent vier dichters aangehouden. De jonge dichter Ogaga Ifowodo uit Nigeria, die in 1996 in Rotterdam deelnam aan de Young Poets Workshop, is bij terugkeer uit Engeland in zijn land op 6 november 1997 aangehouden en zit nog steeds gevangen. In Indonesië moest een dichter onderduiken. Voor wat er in Algerije en elders in Noord-Afnka en Turkije gebeurt kun je je hart vasthouden. Daarom is door de verleden jaar opgerichte stichting Poets of All Nations (PAN) besloten dit werk in een enigszins gewijzigde vorm voort te zetten. In navolging van het Poetry International Eregeld is de Free Word Award opgericht. De jury wordt voorlopig gevormd door het bestuur van PAN: Neelie Kroes (voorzitter), Remco Campert, Winfried H.A.M. van den Muijsenbergh (penningmees ter), Joachim Sartorius, Anna Enquist en Martin Mooij (secreta ris). PAN was al betrokken bij de oprichting van het festival Poetry Africa in Durban, heeft plannen voor een uitgebreid poëziepro gramma in het Erasmushuis in Jakarta en is om assistentie gevraagd bij projecten elders in de wereld. Maar de jaarlijkse toeken ning van de Free Word Award rekent zij tevens tot haar taken. Het secretariaat van PAN heeft als adres: Operalaan 39, 2907 KA Capelle a/d IJssel, tel. 010- 450.41.67 fax 010-451.06.30. Er is ook een bankrekening ten name van de stichting Poets of All Nations (PAN): ABN AMRO Bank, Coolsingel, Rotterdam, nr. 50.20.57.769. Bijdragen graag onder vermelding van Free Word Award. En hiermee zijn we weer terug bij het begin van dit relaas. De dichters, die met het Poetry International Eregeld zijn onder scheiden en de auteurs, die voor het Ludo Pieters Gastschrijverfonds werden en zullen worden uitgenodigd, kan men ook als Geuzen beschouwen. Zij waren dat bewust of werden het onbedoeld. Ze komen van alle windstreken en wat zij hebben gedaan doet denken aan wat er in het Nederlandse verzet gebeurde. Zich inzetten voor mensenrechten en voor een rechtvaardiger samenleving. Ze doen dat op een vreedza me manier. Hun wapen is de kracht van het vrije woord midden in de nacht komen de stemmen van hen die binnen enkele dagen zullen worden opgehangen en in die klanken al een dunne angst als van strakke touwen - ieder van ons draagt geworpen als een schaduw over het denken de strop, of een kanker, of versplinterd glas (nochtans: wreed is het besef dat het leven van mensen doelbewust afgepast en leger moet worden - of vol tot aan het einde? als slokken in een glas) wat voor verschil maakt het of je nu verrekt als een in de ruimte geschoten gevange of met zilveren sokken aan, sigaar in de bek aan het front of in de ijskast van een oceaan als klank tussen oud riet of in een donker vertrek - levend dragen we ieder de grote scheiding een schduw in ons het weten en meeteen (midden in de nacht) breekt uit de witte muur de herinnering aan een beeld: een ruiter te paard even onbeweeglijk in de zilveren spatregen van een doorwaadbare plek in een rivier, Breyten Breytenbach Zuid Afrika 83 Musis

Musis | 1998 | | pagina 83