WIJ, ALS FIN DE SIÈCLE HOLLANDERS, ZEGGEN TE HOUDEN VAN ZO'N HAVEN SFEER. 1 Frits Loomeijer Musis 120 00 Uj C3 Wat is het toch dat Nederlanders met water hebben? We maken er bier en jenever van en drinken dat graag op. We halen er zoveel mogelijk vis uit. Zoveel dat er nauwelijks nog over is. We zijn gek op water. We maken er films overwijden er musea aan. We zijn dol op verhalen over onze onverschrokken voorvaderen die via het water de wereld veroverden. Nederland als 'the seaborne empire'. In de zomermaanden imiteren we dat met onze plastic zeil- en motor kruisers. Dan veroveren wij het Brielse Meer, het Haringvliet of de Grevelingen. Bij spectaculaire manoeuvres rond sluizen en bruggen schelden we onze vrouwen en kinderen uit op een wijze die wel gewor teld moet zijn in de oude tradities van de zeventiende eeuwse slavenvaart. We zijn ook bang voor het water. En terecht, We weten wat het betekent wan neer de dijken breken. Mensen en vee verdrinken. Het land verzill. De econo mie stokt. Kortom, vanuit liet aloude besef dat de zee geeft en neemt is onze relatie met het water complex. Dualistisch, in politieke termen. Dat dualisme vinden we terug in Schiedam en I jaardingen wanneer wc het over de havens hebben. Die hebben, al jaren geledende functie waarvoor ze ooit gegraven werden, verloren. De visse rij in Vlaardingen is verdwenen. De scheepsbouw en zeescheepvaart in Schiedam zijn goeddeels verleden tijd. Dus, we willen wat met die havens. Hebben ze dat in Liverpool en Londen ook niet leuk gedaan? Is het niet zo dat een nieuwbouwappartement aan de Vlaardingse vaart aardig mag zijn, maar dat een 'loft' aan de KW-haven pas echt 'cool' is. De snelheid waarmee de meren deels toch bepaald niet ruime woningen in de Pelmolen aan de Buitenhaven van Vlaardingen verhuurd werden, lijkt dit te onderschrijven. Een goede zaak. Daar waar letterlijk en economisch ruimte ontstaat in stervende havengebieden, vinden wij, als medespe lers in een immer dynamische samenle ving, een in ons tijdbeeld passende oplos sing. In de zestiger jaren werden dit soort havens dichtgegooid. Nu gaan we er cre atiever mee om, vinden we. Wij, als fin de siècle Hollanders, zeggen te houden van zo'n havensfeer. Daarom willen we wonen in de Pelmolen, of in nieuwbouw aan de Maas. Dicht bij waar het gebeurt. Daarom gooien we geen stervende havens dicht, maar ontwikkelen er creatieve plannen voor. Maar, vergeten we niet wat in onze cre ativiteit? Vergeten wc. niet te kijken, en desnoods te zoeken, naar hel meest wezenlijke van een traditioneel havenge bied? Is dat bijvoorbeeld hei feit dat er schepen komen die, op de meest ongelegen uren,

Musis | 1998 | | pagina 120