121 Musis hun lading kwijt willen? Is het het geluid van een scheepswerf dat al decen nia klinkt? Is het de irritante wachttijd voor een brug omdat er ahveer een schip door moetIn een haven draait het om dit soort zaken. Dynamiek, voortdu rende verandering binnen een klein bestek, de combinatie van vele functies, dat zijn de aspecten die een klassieke haven maken tot een kenmerkend en interessant gebied. Maar, zijn de Vlaardingse en Schiedamse (zee)havens, als we het zo bekijken, eigenlijk wel stervende? Er is toch dag en nacht wel wat gaande en dat wordt eerder meer dan minder. Hebben zij hun functie als haven verloren? De gemiddelde Nederlander, hoe eigen tijds ook, heeft weinig op met deze wezenlijke havenaspecten. Wat is de lol van 's nachts wakker worden vanwege een lossend schip of een overuren draai ende scheepswerf? Ik zou het wel weten. Ik zou er niet willen wonen. Maar ik zott ook niet willen wonen in een verant woord ontworpen kinderrijk woonerf met drempels, waar zomeravonden en week ends vergald worden door jengelende danweI enthousiast schreeuwende buur kinderen. Ik bedoel maar. De bewoners van I Gaardingen Oost weten liet ook al jaren. Na de overslag- activiteiten van Swarttoiiu' in de Vutcaanhavén effectief te hebben bestre den vanwege de daarmee gepaard gaande geluidsoverlast, is nu Vlaardingen Oost Scheepsreparatie aan de beurt. Daarbij worden ze krachtig gesteund door een uitgebreid ambtenarenkorps. Het is namelijk zo dat die zogenaamde aan trekkelijke dynamische havensfeer, die we op een zekere afstand zo waarderen, gedurende de afgelopen jaren in hoog tempo vervat is in een nauwsluitend pak ket milieu-regelgeving. Daarmee kan iedere, beetje geschoolde landrot, het zijn of haar industriële buurman knap lastig maken. Op zichzelf is dat prima. We weten in dit gebied natuurlijk ook wat ongebrei delde milieu-overlast betekent. Maar het heeft navrante neveneffectenWant wat zien wc in de praktijk? liet is de dynamiek en wellicht ook de vermeende romantiek van een havenge bied die de belangstelling wekken van mogelijke bewoners, projectontwikkelaars, architecten en wethouders. Maar het samengaan van wonen en werken. leidt al gami' tot een ongelijke strijd tegen 'bronnen van overlast'. De dynamiek van het havengebied legt het dan niet zelden af tegen de verstikkende kracht van regel geving. Wanneer dat proces voltooid is, hebben we natuurlijk spijt. Dan is de ooit zo aantrekkelijke dynamiek weg. Dan gaan we een scheepswerf bouwen, midden in de stad, zoals in de Oude Haven te Rotterdam. Daar kunnen bezoekers van de vele terassen op een zwoele zomer avond, terwijl ze hun pizza of biefstuk- je- kruidenboter verorberengenieten van begeleidende klanken van op staal beu kende hamers en haakse slijpers. Dan mag het weer, want dan is het cultuur. Pleit ik nu tegen het samengaan van wonen en werken in havengebieden? Welnee, dat is prima. Wanneer mensen dat willen, moeten ze dat doen. Maar hou het een beetje normaal. Hou je regelgeving een beetje normaal. Erken dat er anderen zijn die er hun brood verdienen en dat je nu eenmaal niet met een hamer op een stuk ijzer kunt slaan, zonder dat het lawaai maakt. Wijs die enthousiaste havenbewo ners niet te zeer op de bijbel met milieu wetten die ze gaan lezen wanneer ze een nacht niet kunnen slapen en hou de milieu-ambtenarijdie zich gaandeweg ontwikkelt heeft tot een ware afsplitsing in ond-(Ialvinistische zin, met dien ver stande dat dominees zich vooral met de zondagsrust bemoeien en de lieden waar ik het nu over heb hun evangelie, com pleet met sancties als excommunicatie en verbanning, zeven dagen van de week verkondigen; hou die lieden in toom. Alleen dan voorkom je dat de havens werkelijk staven en kun je een werkelijk nieuwe functie geven aan gebieden die lot de meest interessante plekken van onze sleden behoren.

Musis | 1998 | | pagina 121