Frits Loomeijer 123 Musis V'aak en gemakkelijk wordt gesproken over het 'hergebruik' van onze havens. Daarmee wordt de suggestie opgeroepen dat die havens niet, nauwelijks of in ieder geval verkeerd worden gebruikt. In het Vlaardingse geval wordt de verloren gegane visserij erbij gehaald. De Vlaardingse havens waren toch van oor sprong visserijhavens? Ten dele is dat juist. De Duiten Haven, Oude Haven, het Buizengat en de Konining Wilhelniinahaven, in de volksmond KW-haven of Nieuwe haven genoemd, waren primair visserijhavens. Als zodanig hebben zij hun functie al lang geleden verloren. Dat is voor iedereen duidelijk. Echter, Vlaardingen ontleende haar posi tie als derde zeehaven van Nederland, we spreken dan over de vijftiger jaren, helemaal niet aan deze havens. Het waren de Vulcaanhaven, de terminals van Van Ommeren en de haven van 'de Super', al jaren Hydro Agri geheten, waar de Rijn- en zeescheepvaart kwa men. En dat is in principe niet veran derd. Afgelopen jaar werd ruim vijf mil joen ton lading overgeslagen waarmee Vlaardingen de zesde plaats, die het de laatste jaren op de ranglijst van de Nederlandse zeehavens inneemt, behield. Om een idee te geven waar we het dan over hebben: Rotterdam, Amsterdam, Velsen/IJmuiden (Hoogovens), Terneuzen enVlissingen zijn nummer een tot en met vijf. De havenactiviteiten in Vlaardingen overtreffen die in Delfzijl/Eemshaven, Dordrecht of Moerdijk. Er zullen echter weinig Nederlanders zijn, en dat geldt ook voor de meeste Vlaardingers, die dit weten. Dat is logisch. De havens op Vlaardings grond gebied maken deel uit van de wereldha ven Rotterdam. Je moet al goed op de hoogte zijn van de lokale situatie om te weten waar Schiedam en Vlaardingen beginnen en Rotterdam ophoudt. Bovendien, vanuit het gezichtspunt van de scheepvaart, de havengebruiker, bestaan de havens van Schiedam en Vlaardingen helemaal niet. Tankers bij voorbeeld, die bij de terminal van Van Ommeren moeten laden of lossen, met ruim 2 miljoen ton goed voor veertig procent van de overslag in het Vlaardingse, hebben als bestemmingsha ven niet Vlaardingen in de boordcompu- Jarenlang noemde Vlaardingen zichzelf graag de derde havenstad van Nederland. Zij was het ook. Na Rotterdam en Amsterdam kwam Vlaardingen. Bovendien was Vlaardingen eeuwenlang Europa's haringstad nummer een. Zilter en maritiemer kan het haast niet. Schiedam heeft met zijn maritieme activiteiten nooit zo te koop gelopen. Scheepsbouwstad nummer een of twee. Werd dat ooit zo gezegd? Toch moet het die positie gehad hebben met vermaarde werven als Wilton Feyenoord, Gusto en, in een verder verleden 'De Nieuwe Waterweg' aan de Wilhelminahaven. Tegenwoordig wordt vooral gesproken over het 'hergebruik' van onze havens. Maar is dat wel terechtLijden de havens een kwijnend bestaan? Tellen ze, in economisch opzicht, niet meer mee? Musis trok naar de waterkant en ontdekte al snel dat niet zozeer de haven danwel het maritieme denken een marginaal gebied vormt binnen Schiedam en \Aaardingen. VLAARDINGEN EN SCHIEDAM ALS ZEEHAVEN

Musis | 1998 | | pagina 123