ter staan maar kade nummer zoveel in Rotterdam. Ook ten aanzien van het beheer van de havens heeft de gemeente Vlaardingen maar zeer ten dele iets te zeggen. Het oostelijk gedeelte van de Vulcaanhaven valt sinds enkele jaren onder de hoede van het Havenbedrijf Rotterdam, het westelijke vanouds onder ScheepswerfVlaardmgen Oost. Van Ommeren en Hydro Agri beheren hun eigen terminal en haven en innen dus ook hun eigen havengeld. De KW- haven, de Buitenhaven en de Oude haven worden door de gemeente beheerd. De gemeentelijke Havendienst heeft echter het publiek rechtelijk beheer over alle, ook eerder genoemde havens. Een activiteit die geld en man kracht kost en waar nauwelijks directe inkomsten tegenover staan. In Schiedam zien we een vergelijkbare situatie. Ook hier beheert de gemeente, publiek rechtelijk, via de N.V. ONS, het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam, waar onder de havendienst ressorteert, het gehele havengebied. Daarmee valt de haven onder milieu. Een unicum in Nederland. Veel van de havengelden echter gaan naar de partikuliere bedrij ven in de haven of het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam met wie beheersafspraken zijn gemaakt. De Schiedamse zeehavens strekken zich uit van het westelijk hoofd van de ove rigens Rotterdamse Merwehaven tot de zogenaamde Vijfsluizer haven, een kade terrein aan de rivier naast de Beneluxtunnel. De belangrijkste haven is de Wilhelminahaven. Deze werd ooit gegraven ten behoeve van overslag en scheepsbouw. In de eerste wereldoorlog vestigde N.V. Furness daar scheepswerf 'De Nieuwe Waterweg' met drie droog dokken en vier nieuwbouwhellingen. De scheepsbouw is verdwenen en over slag heeft een bescheiden karakter. Het afgelopen jaar werd er in en uit zeesche pen 550.000 ton overgeslagen. Voornamelijk graan (ruim 300.000 ton) bij Nieuwe Waterweg Silo (J. Soufflet Holland BV) op de kop van de Wilhelminahaven en de Nieuwe Maas. De binnenvaart realiseerde een overslag van ruim 950.000 ton; voornamelijk graan, zand en turf. Wilton Feyenoord leidt reeds jaren een kwijnend bestaan. Op de werf waar ooit rond de 6000 mensen werkten, probeert men nu met moeite 250 man aan de gang te houden. De inmense bedrijfshal len, dokken en haven, worden volop gesaneerd. Het achterste deel van de Wilton haven is onlangs verkocht aan kraan-, transport- en aannemingsbedrijf Van Seumeren.Al met al vormen de Schiedamse overslag en scheepsreparatie- activiteiten een tamelijk bescheiden ver haal. Echter, het belang van de haven zit hem in iets anders. Met de opkomst van de olie- en gaswinning op zee, de offshore industrie, in de zeventigerjaren, kwa men twee bedrijven naar Schiedam die sindsdien hun stempel drukken op de Wihelmmhaven: EMC en HSM, of wel: European Marine Contractors en de Hollandse Staal Maatschappij, onderdeel van de Hollandse Constructie Groep (HCG). Deze laatste bouwt aan de noordkant van de haven offshore con structies maar ook brugdelen en andere zware staalconstructies. EMC is een offs hore aannemer en wekelijks liggen er voor de kade van het bedrijf aan de zuidoever van de haven alle mogelijke opvallende offshore vaartuigen, varië rend van bevoorradingsschepen tot pij— penleggers en zeilvarende boorplat- forms. In de kop van de haven heeft Stork Wartsila een eigen steiger. Dit Nederlands-Finse scheepsmotoren repa ratiebedrijf, beter bekend onder de vroegere naam Stork Werkspoor, trekt een scala van schepen, van zeesleper tot viskotter, naar Schiedam. Seaway Heavy Lifting Engineering aan de kade van de Vijfsluizerhaven naast de Beneluxtunnel, ontving afgelopen jaar 60, voornamelijk Russische offshore schepen. Al met al ontwikkelt het gebied van de Wilhelminahaven, het (voormalige) Wilton Feyenoord terrein tot en met de Vlaardingse Vulcaanhaven met Scheepswerf, Anker- en Kettmgfabriek Vlaardingen Oost, zich tot een scheep- 1 Het Schiedams- Vlaardingse havengebied anno 1920. Op de voorgrond de Nieuwe Spitihaven waar sinds 1958 de jachthaven van watersportvereniging 'De Nieuwe Waterweg'gevestigd is. De firma Hoekloos is reeds te herkennen aan de Havenstraat. Op de kop van de Wilhelminahaven, waar nu Nieuwe Waterweg Silo B V voorname lijk graan overslaat, had N. V. Furness een grote scheepsnieuwbomv en -reparatiewet) scheepswerf De Nieuwe Waterweg'. Meer naar het westen is de Wiltonhaven in ontwikkeling. De villa van de familie Wilton staat, ver van het werklawaai van het grote droogdok, aan de rivier. Rechts boven in de foto zijn, met enige moeite, de Vlaardingse Vulcaanhaven en KW-haven te onderscheidenIn het jaar dat deze foto werd gemaakt werd het Havenbedrijf Vlaardingen Oost (huidige Scheepswerf Vlaardingen Oost) opgericht. Negen jaar eerder vestigde de Matex (het huidige Van Ommeren) zich aan de Nieuwe Maas. Ondanks de enorme verandering die dit havengebied heeft doorgemaakt, is de situ atie 80 jaar later verrassend goed te herken nen. Foto: KLM Aerocarto Luchtfotografie. 2 Binnenschepen voor de Schiedamse buiten- sluis in 1895. (Foto:J. van Diggelen). 3 De KW-Haven van Vlaardingen als visse rijhaven in optima forma, compleet met vis- afslag, tijdens de eerste wereldoorlog. Op de locatie van de afslag is nu het stuivadoors Intraboat gevestigd. De plaats van de opge legde zeilloggers op de voorgrond wordt tegenwoordig ingenomen door de havensle pers van Smit Internationale. (Foto: Coll. Pot - Visserijmuseum)

Musis | 1998 | | pagina 124