1 125 Musis vaart- ofFshore-servicehaven in het bre dere Rotterdamse verband. Toen ruim een eeuw geleden de Koningin Wilhelminahaven gegraven werd, waren daar jaren van discussie in deVlaardingse raad aan voorafgegaan. Men was het aanvankelijk met eens over de plaats en grootte van de haven. Erg slagvaardig was dat niet. Aan de andere kant kan men constateren dat er veel en inhoudelijk over Vlaardingen als haven stad werd gepraat. Dat is vandaag de dag zowel in Vlaardingen als Schiedam anders. De havens vormen een 'interes sant stedebouwkundig gebied' maar over de verdere ontwikkeling en/of moder nisering van de havenfunctie, wordt niet gepraat. Sinds de Heidemij het stedelijk wonen in het gebied rond het westelijk deel van de KW-haven te Vlaardingen heeft gepropageerd, is de discussie van voor en tegenstanders niet van de lucht. Op zichzelf interessant. De locatie in kwestie heeft veel mogelijkheden en vormt een boeiend stukje stad. Maar waar blijft een soort discussie die Rotterdam bijvoorbeeld wel heeft gevoerd met betrekking tot de Merwehaven? Deze werd tot voor kort gezien als een verouderde haven zonder veel toekomst op de noordoever van de Nieuwe Maas; daar waar de 'Port of Rotterdam' zich aan het terug trekken is. Een heroriëntatie van ideeën leidde echter tot de conclusie dat de haven zich heel goed leent mits er voldoende in geïnvesteerd wordt, om te ontwikke len tot het fruitsap-district van Rotterdam. Dat proces is inmiddels volop gaande. Die manier van denken, ongeacht de uitkomst ervan, is niet aan de orde in Vlaardingen en Schiedam. Wanneer het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam nieuwe havenontwikkelin gen voorstelt in de Vulcaanhaven, fun geert Vlaardingen eerder als vertragende, non maritieme factor, dan als actieve havenstad, op zoek naar nieuwe moge lijkheden in een verouderd gebied. Wanneer publiek en politiek constateren dat het rond de KW-haven maar een rommeltje is, ontstaat er geen discussie over de vraag hoe dat op te lossen met behoud van maritiem-economische potentie en werkgelegenheid, maar volgt er een langdurig proces waarin mogelij ke bewoning het hoofdthema is. De ontwikkelingen in de afgelopen twee decennia in de Schiedamse Wilhelminahaven en deVlaardingse KW-haven tot respectievelijk serviceha ven en overslaghaven, kwamen tot stand ondanks de afwezigheid van een actief en samenhangend havenbeleid. Begin tachtiger jaren begon Vlaardingen wak ker te worden toen duidelijk werd dat er in de KW-haven groeimogelijkheden lagen voor kleinschalige overslag. Voor het eerst sinds lange tijd investeerde de stad in kaden en beschoeiingen. Dat werd een succes. Deze haven staat sinds dien te boek als typische kustvaarthaven waarin twee nieuwe, voor Rotterdamse begrippen kleine stuwadoors, Inraboat en Hooymeijer, een aardige klandizie hebben opgebouwd. Dit is echter een incidentele aanpak geweest. De invulling van het voormalige Gustoterrein in Schiedam vormt een fraaie illustratie van het gebrek aan maritiem denken. Er verrees een keurig bedrijvenparkje met tal van nieuwe ondernemingen. Maar, had daar nu niet anders in gestuurd kunnen worden? Geen van deze bedrijven is gericht op het water terwijl de locatie aan de rivier en aan de kop van de Merwehaven toch vraagt om een 'natte bestemming'. Vlaardingen en Schiedam, zijn het nog steeds havensteden? Wis en waarachtig wel. Laat dat vooral zo blijven. Het directe economische belang daarvan is zonneklaar. Werkgelegenheid, uitstraling naar midden- en kleinbedrijf, etc... Maar in een medium als Musis moet ook opgemerkt worden dat het culturele en stedebouwkundige belang van het zijn van havenstad van enorme invloed is. Laat het maritieme denken in deze twee steden in zoverre doordringen dat er evenwicht komt in het beleid ten aan zien van de waterkant. Een balans tussen werken, lawaai maken, wonen en recreë ren. Want is het niet toevallig dat juist in deze jaren het begrip 'industrieel toeris me' opgang doet? De aantrekkelijkheid van de havens zit hem nu juist in het feit dat deze zo dynamisch zijn. En beetje meer dynamiek kunnen Vlaardingen en Schiedam best wel gebruiken. Met dank aan: dhr S. van Berge, havenmeester te Vlaardingen, dhr. ing.A.J. Hertog, haven meester te Schiedam en dhr. G. Vis, financieel manager havendienst Schiedam. 0 rn co

Musis | 1998 | | pagina 125