I kollektie Fagus: Ik heb het geluk dat een goede kennis van mij als hobby een opleiding heeft gevolgd in glasbewer king. Hij bezit zowel het gereedschap als de oven die ik nodig heb. massief gestoomd beukenhout uit de Elzas het waaigat 127 Musis dat ik een laatbloeier ben. Heel jammer dat ik niet eerder in deze branche terecht ben gekomen. Ik begon mijn loopbaan als hoefsmid in een tijd dat paarden nog veel werden gebruikt als trekdier. In de jaren 60 kwam daar de klad in. Noodgedwongen ging ik werken met ijzer en metaal en zette een lasbedrijfje op. Uit liefhebberij begon ik later in Maassluis een winkeltje in antieke Engelse meubelen, aangevuld met wat kleine kunstobjecten. Mijn belangstelling voor uiteenlopende kun stuitingen groeide in die tijd en sinds dien, nu ruim twintig jaar geleden, is een leven zonder kunst met meer denk baar. Het winkeltje liep goed en al snel werd ik uitgenodigd om deel te nemen aan de antiekbeurs in De Doelen in Rotterdam. Ik maakte een korte bloeiperiode mee maar al snel zakte de hele antiekhandel in en moest ik tegen de stroom inzwemmen. Net niet verdronken, maar best een zware periode. Nu gaat het een stuk beter en dat is te danken aan een goede ingeving tien jaar geleden. Ik stapte toen over op oude en hedendaagse kunst en tevens op het maken van lijsten. Als vanzelf kwam het restaureren op gang. En nog steeds ben ik blij dat ik die stap heb gezet. Alleen blijft het spijtig dat ik pas op latere leef tijd op dat idee kwam. Naast inzicht is het uiteraard ook een kwestie van geld geweest, want je moet behoorlijk inves teren in een kunsthandel, maar toch... Als autodidact heb ik me in dit vak alles moeten aanleren. Mensen vertrouwden me de afgelopen jaren waardevolle en bijzondere kunstvoorwerpen toe voor restauratie en dat geloof in mijn kunnen heeft mijn zelfvertrouwen versterkt. Natuurlijk raadpleeg ik als het nodig is collega's. Bijvoorbeeld over de authenti citeit en kwaliteit van een werk. Van zo'n overleg wordt je alleen maar wijzer. Verder breid ik mijn kennis uit door veel te lezen en vooral te kijken, kijken, kijken en nog eens kijken en te vergelij ken. Wil je dit vak goed uitoefenen dan dien je open te staan voor indrukken en is het noodzakelijk datje regelmatig kunstbeurzen en musea bezoekt. Bovendien heb ik ontdekt dat het ver standig is vooral niet lang stil te blijven staan bij 'rommel' die je tegen komt. Ik ben kunsthandelaar en geen galerie houder en dat betekent dat hier alleen werk hangt dat me aanspreekt. Daarom tref je eeuwenoude prenten aan maar ook moderne kunst. Eigenlijk heb ik geen voorkeur voor een specifieke kunststroming, misschien enigszins voor het impressionisme maar als ik werk zie van bepaalde Hollandse meesters of van hedendaagse kunstenaars dan heb ik de neiging daar voor te vallen. Het moet me aanspreken en dan is de periode waarin het gemaakt is, niet doorslagge vend. Op dit moment heb ik 15e en 16e eeuwse meesters onderhanden, ingelijst in prachtige authentieke lijsten. In totaal gaat het om een serie van twaalf schilde rijen waarop regenten van een Leids hofje staan afgebeeld. Kreatief toe te passen in alle woonruimten. Wilt u eens een andere wind door uw huis laten waaienWaai dan eens bij ons aan, deze kollektie heeft verrassende mogelijkheden. Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Waarom Nedlloyd juist mij heeft bena derd voor de restauratie van de glasap- plique weet ik niet, misschien heeft mond-tot-mond reclame daar een rol in gespeeld. Ik adverteer nooit, op één uit zondering na, en dat is in Musis. Zo'n positief initiatief wil ik steunen. Het glasobject van de voormalige Oranje is gemaakt van gebrandschilderd melkglas waarvan de delen tegen elkaar zijn gelegd en niet zoals gebruikelijk door middel van loodstrippen aan elkaar zijn verbonden. Toen ik in Utrecht ging kijken stond de appliqué verpakt in een grote kist. Van te voren was ik gewaarschuwd dat er delen waren vergruisd, kapot gevallen en ont braken. Ook waren sommige stukken in het verleden losgeraakt en opnieuw vastgelijmd. Ik heb het geluk dat een goede kennis van mij als hobby een opleiding heeft gevolgd in glasbewer- kmg. Hij bezit zowel het gereedschap als de oven die ik nodig heb. Uiteraard maak ik gebruik van zijn adviezen en voor de rest is het logisch nadenken en goed uitkijken watje doet. De grote glasapplicatie met Willem van Oranje ligt nu opgebaard in de zaak en inmiddels ben ik er wel achter dat ik een inschattingsfout heb gemaakt voor wat betreft de arbeidsintensiviteit. Het restaureren gaat namelijk veel meer tijd vragen dan ik oorspronkelijk verwachtte. De hele afbeelding moet worden gelijmd op een nieuwe drager en soms gaan er alleen al uren zitten in het los maken van een enkel deeltje van de oude ondergrond. Het object is behoor lijk zwaar en bij verplaatsing buigt de drager zover door dat het glas klem wordt gezet en er spontaan splinters afspringen. Om het werk zoveel moge lijk terug te brengen in zijn authentieke staat ben ik van plan die beschadigingen te retoucheren en ze niet te vervangen door nieuw glas. In dit vak wordt je behoorlijk inventief. Zo moest ik een oplossing bedenken om het glas zonder brokken van de dra ger te verwij deren. Van een spateltje heb ik bijvoorbeeld een flinterdun zaagje gemaakt om daarmee de lijm tussen die twee componenten weg te zagen. Een monnikenwerk

Musis | 1998 | | pagina 127