VAN LOENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM vm Loenen weet er <dle( vm li» Voor verf- behang, tekenen schilderen, kunst inlijsten van de insiders. Hij is van een anonieme, onbetekenende doc torandus in de Film- en Televisiewetenschap opgeklommen tot een door de scene erkende filmmaker. Min of meer dan. Want het gewone leven blijft als voorheen. Visbeen moet zelf naar de bakker voor zijn halfje bruin. En het beleg moet verdiend worden met de voorgestelde opdrachten van de grote publieke en commerciële omroepen. 'This is Holland, man'. De eerste dagen na De Prijs feliciteerden wildvreemden hem op straat. Dat beviel en verbaasde hem. Marcel Visbeen woont in een Rotterdams huis met een verza meling studentikoze drie-bij-vier-meter kamers. Twee voor deuren bij de entree, waarvan er nog één open gaat. Daarnaast een batterij deurbellen. Zijn leefruimte is zacht gezegd sober ingericht. Veel boeken in de kast, een bed en een tafel met twee stoelen. Grote, tochtige ramen die uitkijken op een schoolplein. Marcel Visbeen heeft een vriendelijk, open gezicht. Een innemend persoon, zichzelf soms verwonderend over de sneltreinvaart waarin hij ineens 'in Hilversum' terecht is gekomen. Over Elvis lives! heeft hij al zo vaak verteld. Hij kan het film pje nauwelijks nog met interesse bekijken. Voor hem is het genoeg geweest. In Elvis lives! speelt Peter Kuypers een Elvis lookalikedie nog vijf minuten heeft voor hij het podium op moet. De voor de een optredend artiest gebruikelijke gang naar het toilet, verandert in een volledig uitgespeelde onderne ming wanneer na een moeizame grote boodschap het papier op blijkt te zijn en de eerstvolgende volle rol zich op een was tafel verder in de gang bevindt. Ook in het kort is dit een ver haaltje van niks. Maar, zegt een ijzeren vuistregel in film- en theaterland niet dat de beste rolprenten juist op basis van een flinterdun verhaal tot stand worden gebracht. Zelfs het dragen de motief van Oedipus of Achylos 'Perzen' kan desgewenst in enkele regels worden neergeschreven. Het winnen van De Prijs dankt Visbeen natuurlijk aan het gegeven dat de gespeelde rollen; de 'namaak Elvis', de 'namaak Madonna' en de 'namaak Jackson' volledig de sfeer scheppen waarin de banale lege closetrol gemakkelijk werkelijkheid zou kunnen zijn. En dan nog iets; om het amateuristische milieu treffend neer te zetten wordt geen ander decorstuk gebruikt dan een simpel wc-haakje. Dit zegt genoeg en maakt de iden tificatie zo makkelijk dat de toeschouwer zowel mededogen met de hoofdrolspeler voelt om het persoonlijke offer dat hij binnen de film tenslotte onvermijdelijk zal moeten brengen als hem achterlaat met de voorpret hoe de glorieus opkomende 'Elvis' straks het publiek aan z'n voeten zal krijgen. En dat met een act die zelfs de meester zelf bij z'n leven niet heeft aange durfd. Visbeen is geen Elvisfan, maar een beroemdheid maakt het gegeven tot een komische situatie. En de twintigste sterfdag van de zanger kwam waarschijnlijk van pas. Canal+ is één van de zenders die in de montageperiode interesse toont in het filmpje, evenals de VARA. Na getouwtrek over de uitzend rechten, een verloren geraakte postbestelling en de bijbehoren de stress, kwam Elvis lives! net op tijd voor de uiterste inzend- datum van de NPS Prijs. Daarnaast behield CanalT ook inte resse voor uitzending. Beide activiteiten verlopen vanaf dit moment uitermate gunstig. De volgende vraag ligt voor de hand. Wat is er sinds De Prijs gebeurd? Visbeen heeft nu in ieder geval een betere ingang in de film- en televisiewereld. De makers hebben vertrouwen in zijn vaardigheden als regisseur. En de (meer) gevestigde beel denmakers kijken anders tegen Visbeen aan:'Mijn commentaar op hun werk nemen ze nu serieus'. Het is niet zo verwonder lijk dat Visbeen als werkloze doctorandus weinig status genoot. Een gediplomeerd dramaturg die is afgewezen op de Filmacademie en tijdens zijn studie Film en Televisiewetenschappen aan een paar beginnersfilmpjes een bijdrage heeft geleverd: daarvan zijn er dertien in een dozijn. Aan het begin van zijn carrière ontbeert Visbeen het 'regis seursdiploma' van de Filmacademie. Werk vinden als zodanig is geen sinecure, maar het lukt hem. Hij begint bij Veronica als bureauredacteur en na één maand werd hij al itemregisseur: 'Daar was het mij om begonnen. Maar na een tijdje realiseerde ik mij dat ze wel een hele goedkope kracht aan mij hadden'. Het geschuifel met stoelen begon. Sport 7 volgde, inclusief de gunstige afvloeiingsregeling, daarna de KRO, een commercial, IDTV en de VPRO binnenkort. Marcel Visbeen maalt niet om de uiteenlopende 'kleuren' van de verschillende opdrachtge vers. 'Ik doe gewoon waar ik zin in heb. En er moet ook gewoon brood op de plank komen. Ik hoop dat mijn werk altijd een mix zal blijven van opdrachten voor anderen en af en toe iets geheel eigens maken'. Pieter Kuypers en Marcel Visbeen hebben samen een produk- tiemaatschappij. Ze bereiden op dit moment een thriller van tien minuten voor. Daarnaast werkt Visbeen aan een scenario voor een lange speelfilm: 'Een muzikale docu-komedie, zeg maar een persiflage op Spiceworld. Trio Hasjee speelt daarin een band die door de media tot een hype wordt gemaakt'. Ideeën genoeg. Ook tijdens de studie al. In die tijd maakte Visbeen deel uit van een scenarioschrijfclub. De eerste kleine opdrachtjes kwamen in die periode binnen. Langer dan ander halfjaar hield de groep van acht het overigens niet vol: 'We hadden allemaal dezelfde ambities. Wanneer blijkt dat de een harder vooruit gaat dan de ander, wordt het moeilijk'. Hoewel Marcel Visbeen nooi te klagen heeft gehad. Dam, Schiedam Tel. 010 - 426 61 92 129 Musis

Musis | 1998 | | pagina 129