VSB WL SCHIEDAM VLAARDINGEN 3 3; 2 133 Musis Het was even slikken toen nauwelijks twee uur voordat de maandelijkse Musis-avond in 't Paard, de omroep meldde dat het technisch onmogelijk was om de Schiedamse politici in direct contact te brengen met de Vlaardingse die op dat moment bijeen waren in de Harmonie. Jammer, want hoe dankbaar zou het niet zijn geweest om mee te maken hoe plaatselijke perikelen anders belicht worden in een twee-stedelijk verband. Het verloop van de avond maakte overi gens duidelijk dat dit treffen er hoe dan ook toch zal moeten komen, want de meningen die ter tafel werden gebracht logen er niet om. Gespreksleider was Kor Kegel, die - Schiedammer van geboorte en Rotterdams journalistieke autoriteit op het gebied van bestuur en politiek - vele jaren leiding gaf aan de in Vlaardingen gevestigde Waterwegredactie van het Rotterdams Nieuws- en later Dagblad. Hij voelde zich ook als een vis in het water en wist ook onmiddellijk tot acti viteit en uitspraken te prikkelen. Saillant was de direct ter tafel gebrachte controverse tussen wat momenteel de belangrijkste gesprekspartners zijn in de coalitievorming de PvdA en VVD. Voor Wil van Wijk, lijstaanvoerder van de VVD hoeft een samenwerking tussen Vlaardingen en Schiedam niet zo nodig. Hij oordeelde het belangrijker om de zaken in eigen stad goed te regelen en waar nodig zou een telefoontje aan de Vlaardingse collega voldoende zijn om beide steden in het juiste spoor te hou den. POLITIEK IN T PAARD Schie, Vlaardingen over de Stadsgehoorzaal. Momenteel verkeert Schiedam hiermee technisch in het voordeel, terwijl Vlaardingen als straks de restauratie van de Stadsgehoorzaal een feit zal zijn, beschikt over één van Nederland meest intieme theaters die na de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn gebouwd: een volwaardige pendant van het -eveneens door Sybolt van Ravensteijn- gebouwde Kunstmin in Dordrecht. Wiegman nam ook alvast een voorschot op de toekomst door aan te kondigen dat het van Vlaardingen een genereuze ondersteuning verwacht, wanneer een eventuele nieuwbouw van het Stedelijk Museum aan de orde komt. Op de vraag hoe het museum dan zou moeten heten, wilde hij niet ingaan en ook de sugges ties dat het dan zeker om het 'Vijfsluizenmuseum' zou moeten gaan, liet hij bekwaam passeren. Wel hield hij vast aan de gedachte dat een toekomstig museum voor moderne kunst in beide steden een financieel draagvlak moest hebben. Daarmee zou dan voor Vlaardingen een belangrijke nieuwe voorziening worden getroffen en ook een aantal vragen rond de positie van de historische collecties worden opgelost. houder Adri Reijnhout een aantal uit spraken te ontlokken waarin hij fris van de lever aangaf hoe volgens hem de samenwerking op het gebied van de stadsvernieuwing en volkshuisvesting eruit zouden moeten zien. Van de ruim tachtig aanwezigen, was de meerderheid direct bij politiek en bestuur betrokken. Kegel ontdekte ech ter in de persoon van de in cultuur en samenlevingsvraagstukken geïnteresseer de Jos Kleinekoort een 'zwevende kie zer' die maar al te graag bereid was om gedurende de gesprekken aan te geven waarheen zijn voorkeur ging. Ook Jodi Hakkert gat ongezouten haar mening, Het ex-raadslid voor GroenLinks, strijdbaar voorvechtster van de emancipatiebeweging, het buurt- en wijkbestuur het milieu en de mensen rechten, verbaasde mee- en tegenstan ders door doodleuk op te merken dat haar stem naar Paul van Mansum zou gaan, als haar eigen partij niet met dui delijker standpunten zou komen. En inderdaad, zowel GroenLinks als de Socialistische Partij bleven in de discus sies achter bij de geroutineerde aanpak van de andere deelnemers aan de gesprekken. ~o O r— -H 3D CD Natuurlijk schoot de mening van Van Wijk bij PvdA wethouder Aad Wiegman volledig in het verkeerde keelgat. Een microfoon ('ik heb een hekel aan die dingen') had hij er niet voor nodig om uiteen te zetten op welke fronten een samenwerking méér dan dringend gewenst was: in de volkshuisvesting, armoedebestrijding, ontwikkeling van onderwijs en educatie, organisaties van overheidsdiensten en zelfs in het finan cieren van instellingen van bovenge- meentelijk belang, zag hij tal van moge lijkheden voor vergaand overleg en samenwerking. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat - voor wat hem betreft - de samenwer king al een feit had mogen zijn op het moment dat de nieuwbouw van het Stadserf en het Schiedamse theater aan de orde werden gesteld. Op die manier had voorkomen kunnen worden dat beide steden nu alletwee beschikken over een eigen schouwburg. Schiedam over het prestigieuze VSB Theater a.d. Steun kreeg Wiegman van de oppositie, vertegenwoordigd door CDA voorman Paul van Mansum. Van Mansum maakte van de gelegenheid gelijk gebruik om duidelijk te maken dat de partij zichzelf graag terug ziet in het stedelijk bestuur. Hij benadrukte het belang van een ver gaande samenwerking op het gebied van de armoedebestrijding, de economische ontwikkeling en educatie. Het had er alle schijn van dat de plaatse lijke politici zich in hun element voel den nu buiten het keurslijf van de gemeenteraadsvergadering werd gespro ken. Kegel zag daarom kans om wet- Voor de meeste hilariteit zorgde echter de binnenkort ex-wethouder Bart de Leede, die tegen een pilaar geleund, zachtjes een opmerking maakte over de samenwerking tussen Schiedam en Vlaardingen, die door Kor Kegel onmiddellijk werd opgepikt en bekwaam versterkt. 'Wat samenwerking', zei De Leede. 'Ik heb van de bereidheid tot samenwerking nooit wat gemerkt. Wat we ook deden; Vlaardingen wilde alleen met ons meegaan als ze er zelf duidelijk beter van werden. Laten we dus voorzichtig zijn met het speculeren over samen zoeken naar oplossingen.'

Musis | 1998 | | pagina 133