s Janet van Huisstede Musis 134 Uj Uj oo Q Co Schiedam organiseerde zaterdag 28 maart voor de twee de maal de Dag van het Stadse Wonen. Verschillende ambitieuze bouwprojecten die in aanbouw zijn in het historische centrum, waren die dag voor het publiek toegankelijk. Impressies van projecten die in ontwikke ling zijn, worden in tal van bouwketen en bedrijfspanden gepresenteerd. Daarnaast kreeg iedereen de kans om een dag lang met fikse kortingen te genieten van het culturele leven dat een oude binnenstad biedt. Musea werden met de speciaal voor die dag ontwikkelde kortingsladder nog laagdrempeliger. Schiedam bezit een schat aan historische en monumentale panden. Een groot aantal moet nog worden gerestaureerd. De Dag van het Stadse wonen liet zien hoe een collectief van architecten, projectontwikkelaars, makelaars en ondernemers zich inzetten voor het behoud van het Schiedams cultureel erfgoed door het te combineren met hoogwaardige nieuw bouw in het centrum van de stad. Jos Feijtel, directeur van de Woningstichting Noordvest opende deze dag in het Woon Informatie Centrum in de Stadswinkel aan het Stadserf 1. De belangstelling voor wonen in de binnenstad is de laatste jaren sterk toegenomen. Wie zich wil onderscheiden, doet dat ook in het kiezen van een wonmg. Vooral de koopkrachtigen - jong en oud - willen af van de monotone stadswijken en woonerven en gaan op zoek naar oude panden om ze zelf op te knappen of om dit te laten doen. Deze trend is ook in Schiedam merkbaar. Overigens biedt de binnenstad een grote verscheidenheid aan panden om aan een dergelijke vraag te voldoen. Daarnaast vindt op diverse plekken in de binnenstad weldoordachte nieuwbouw plaats. Een mooie bijkomstigheid is dat Schiedam een historische binnenstad heeft met een heel eigen karakter, die met de realisatie van toekomstige ontwik kelingsplannen en met de komst van het metrostation een zeker koopkrachtig woonpubliek zal aantrekken uit de metro pool Rotterdam. Daar kijkt niet alleen de gemeente reikhal zend naar uit, maar ook de middenstand, horeca, cultuurbie- ders en het grotere bedrijfsleven. De Dag van het Stadse Wonen is een initiatief van de Stichting Woonpromotie Schiedam en werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd. Bij de Stichting Woonpromotie Schiedam is een grote groep van belanghebbenden aangeslo ten, waaronder zes Schiedamse makelaars, een groot aantal projectontwikkelaars en aannemingsbedrijven uit heel Nederland, twee grote plaatselijke wooncorporaties en de gemeente Schiedam. De mensen achter de stichting menen dat DE DAG VAN HET STADSE WONEN zij als eenheid gestructureerder de kwaliteiten van de Schiedamse binnenstad en de omringende verstedelijking kun nen uitdiepen. Het imago van Schiedam als woonstad moet worden verbeterd en er is duidelijk behoefte aan méér en beter gecentraliseerde informatie over woonmogelijkheden. Eén van de belangrijkste activiteiten van de Stichting Woonpromotie Schiedam is dan ook om het totale aanbod aan nieuwbouwprojecten en vernieuwbouwprojecten, zoals het verbouwen van voormalige bedrijfspanden tot luxe apparte menten wordt genoemd, onder één dak te brengen. Wie voorheen een (nieuwbouw)woning zocht, moest bij ver schillende makelaars langs om aan de juiste informatie te komen. In het Woon Informatie Centrum (WIC), het centrale aanspreekpunt van de stichting in het gloednieuwe Stadserfcomplex, zijn alle nieuwbouwprojecten die in Schiedam worden ontwikkeld overzichtelijk tentoongesteld, zodat woningzoekenden zich al bladerend in alle projectbro chures gemakkelijk kunnen oriënteren op de woningmarkt. Het WIC in Schiedam is tevens sterk in het verstrekken van objectieve wooninformatie en informeert over wat de stad aan uiteenlopende kwaliteiten te bieden heeft. Gebleken is dat de keuze van een woning vaak afhangt van het type woonwijk of van de aanwezigheid van allerlei voorzieningen in de buurt zoals openbaar vervoer, winkels, scholen, parken enz. De drempel van het WIC lijkt lager dan die van een makelaar. Woningzoekenden hebben behoefte aan vrijblijvende informa tie en hebben (onterecht) de indruk dat een makelaar 'uit is op verkoop'. Ook projectontwikkelaars bundelen via het WIC hun krach ten. Het onderscheidend vermogen van hun project voor de beoogde doelgroep komt via de brede 'uitstalling van projec ten' immers snel naar voren. Doordat potentiële kopers zich via het WIC kunnen inschrijven voor projecten, wordt de woonbehoefte van tal van doelgroepen glashelder. Daar kun nen projectontwikkelaars bij toekomstige projecten op inspe len. De activiteiten van de stichting worden gesponsord door drie bedrijven die nauw bij de woning- en bedrijfsruimte-markt betrokken zijn: accountantskantoor Klaasse Klaasse, notaris kantoor Van der Valk, Bonga Partners en - de grootste -VSB Bank SchiedamVlaardingen. Jos Feijtel, die de Dag van het Stadse Wonen opende, is direc teur van de Woningstichting Noordvest, één van de twee

Musis | 1998 | | pagina 134