S 135 Musis grootste volkshuisvesters in Schiedam met elfduizend huizen onder haar beheer. Feijtel ziet het als zijn belangrijkste taak de huurders tevreden te stellen met het woning-aanbod. Een zware taak, want zeker dertig procent van de huurwoningen in Schiedam moet vernieuwd of helemaal vervangen worden. Deze woningen voldoen niet meer aan de hedendaagse kwali teitseisen, zoals centrale verwarming en dubbel glas. De vraag is of het opknappen en het zware onderhoud van deze huur woningen nog wel een verantwoorde investering is. Daarnaast is bij de Woningstichting Noordvest de laatste jaren de vraag naar goedkopere huurwoningen aanzienlijk afgenomen. Als gevolg van stijgende en dubbele inkomens is - zeker bij de huidige lage rentestand - de overstap naar een koopwoning niet zo groot meer. Aangezien Schiedam een tekort aan een gezinswoningen heeft, trekken jongeren - die op zoek zijn naar een redelijk betaalbare koopwoning en niets kunnen vin den - dan uiteindelijk toch de stad uit. Er is een groeiende vraag naar duurdere woningen. Volgens Jos Feijtel geeft dit een toenemend verloop in bepaalde wijken, wat die wijken geen goed doet. Feijtel denkt dat dit verloop enigszins kan teruggedrongen worden door een grotere 'men- ging of verscheidenheid van bewoners - in de zin van sociale huur- en betere koopwoningen - in een wijk. Er is nu al volop vraag naar koophuizen in verschillende prijsklassen bin nen traditionele huurwijken. Hij beoogt een grondige renova tie of volledige nieuwbouw van bepaalde huurpanden om ze vervolgens te verkopen. Woningzoekenden kunnen dan binnen 'hun eigen wijk' verhuizen naar een nieuw thuis dat meer aansluit bij hun persoonlijke wensen en inkomen. De Woningstichting Noordvest participeert in het Woon Informatie Centrum, omdat zij ook duurdere huur- en koop woningen ontwikkelt en onder haar beheer heeft, die zij het WIC laat aanbieden. 'De Singelhof' aan de Tweede Tuinsingel in Schiedam is één van de projecten die momenteel door de Woningstichting Noordvest wordt ontwikkeld in samenwerking met BAM- Woningbouw en voldoet aan het concept van diversiteit. Het is een typisch stadsvernieuwmgsproject, heel modern van aan pak, voor de bouw van 21 huurappartementen met een huur van f700 per maand. Tevens wordt een aantal koopwoningen gebouwd met prijzen die variëren van f 167.000 tot f 345.000. Er wordt een lift in gebouwd en er komt een parkeergarage onder het gebouw. Eisen die men tegenwoordig mag stellen aan een dergelijk prestigieus wooncomplex, pal tegen het cen trum aan. In principe is De Singelhof geschikt voor zowel oudere woningzoekenden die zelfstandig willen wonen, als voor jonge gezinnen. Jos Feijtel vindt dat er in Schiedam leuke en fraaie ideeën zijn uitgevoerd, zoals het Stadserf, die kwaliteit uitstralen én bijdra gen aan het hart van de stad. "Een stad zonder hart is een stad zonder centrum".Volgens Feijtel kan een stad niet functione ren zonder centrum. Hij is van mening dat er goede initiatie ven worden genomen, die ook hard nodig zijn voor Schiedam. Daar hangt uiteraard een prijskaartje aan. "Mooie dmgen kos ten nu eenmaal veel geld", maar hij is ervan overtuigd dat het goede investeringen zijn in "een stad met een gezond hart". Het gebied Nieuwe Haven-Westerkade kreeg tijdens de Dag van het Stadse Wonen extra aandacht. Dit gebied heeft bijzon dere historische kwaliteiten. Er staan vele oude panden, waar de luisterrijke gevels van branderijen en pakhuizen de welvaart van weleer weerspiegelen. Van oudsher zaten er vele kleine, ambachtelijke bedrijven langs de havens zoals aannemerijen, schildersbedrijven en werven. Ook nu kan het gebied langs de Lange Nieuwstraat, Nieuwe Haven en Westerkade een belang rijk gebied voor de werkgelegenheid zijn. Bij de herontwikke ling wil men vooral kleinschalige, niet-milieuhinderlijke bedrijven stimuleren om zich hier te vestigen omdat die zich perfect laten combineren met een prettige woonomgeving. Als stedebouwkundige is Flip Bohré van de gemeente Schiedam zeer nauw betrokken bij de plannen die het gemeentebestuur heeft met het gebied Nieuwe Haven- Westerhaven. Het gebied karakteriseert zich door een aantal aaneengesloten grote stedelijke ruimten, die allemaal op zich zelf lijken te staan. De Gorzen, een grotendeels rond de eeuw wisseling gebouwde arbeiderswijk, heeft betrekkelijk korte en smalle straten. De Stadhouderslaan, langs de singel gebouwd, staat in verbinding met verschillende parken. Met haar deftige hoge huizen en veel groen heeft de brede laan de uitstraling van een villapark. Aan de Nieuwe Haven is er na het wegtrek ken van de werven een chaotische bebouwing ontstaan: diepe en brede bedrijfsgebouwen worden op een enkele plek afge wisseld met woningbouw. Bohré wil dit gebied meer bij de binnenstad gaan betrekken zonder afbreuk te doen aan de karakteristieke en historische eigenschappen van de haven. Hij vindt ook dat het toeristische product langs de kades meer benut moet worden. Aan de C/2 O C/2 rn

Musis | 1998 | | pagina 135