2 Maasboulevard ziet hij vaak mensen lunchen. Zij hebben de boulevard als ontspanningsplek 'geadopteerd'. Die ontspan- ningswaarde moet ook elders meer betekenis krijgen voor de binnenstad. Er is de afgelopen 10 jaar al heel veel gedaan aan de verbete ring van de kwaliteit van het historisch erfgoed in Schiedam. Flip Bohré vindt de Dag van het Stadse Wonen zo belangrijk omdat hiermee een stukje acquisitie voor Schiedam wordt gepleegd. Ondanks zijn zonnige visie op de mogelijkheden van de stad, ziet Bohré ook de nodige problemen onder ogen: het duurt vaak erg lang voordat ontwikkelingsplannen uiteindelijk rond zijn en de eerste palen de grond in gaan... Jan van der Steen is ontwerper en bouwer van decors voor musicals als Joe, Les Misérables, Cyrano de Bergerac, Cats, et cetera. Ook is hij de mede-bedenker van de Retourette, het inzamelpunt bij supermarkten voor lege flessen, batterijen en ander recyclebaar afval. Van der Steen is met alleen de geeste lijk vader van Fred van de Retourette, hij maakt Fred ook. Jan van der Steen woont en werkt nu ruim tien jaar aan de Westerkade 24a. Een jaar geleden heeft hij het pand naast zijn woning kunnen kopen: een voormalige mouterij die met zijn grote oppervlakte en hoge plafonds een ideale ruimte is voor zijn groeiende decorbouw. Met die koop heeft hij het histori sche pand - dat dateert van 1869 - van de sloop kunnen red den. De oude mouterij stelde van der Steen tijdens de Dag van het Stadse Wonen ter beschikking als expositieruimte voor het ontwikkelingsproject Nieuwe Haven-Westerhaven. Martin Agterberg is componist en geluidsontwerper en direc teur van Soundhouse. Hij is producent van geluid bij bekende TV- en radiocommercials van o.a. CenterParcs, AMEV, Nationaal Beheer, et cetera. Hij gaat zijn high tech geluidsstu dio's verhuizen naar Westerkade 22, een voormalige jenever stokerij. Agterberg is een geboren en getogen Schiedammer en kent de bedrijvigheid aan de kades van de Nieuwe Haven en Westerkade nog uit zijn kinderjaren. Ondanks dat de muziek wereld zich vroeger hoofdzakelijk in het Gooi afspeelde is Martin Agterberg altijd in Schiedam gebleven. Als rasechte Schiedammer is Martin er trots op dat Soundhouse zich als een professionele audio-studïo in ruim 23 jaar in Schiedam heeft kunnen ontwikkelen tot het huidige niveau. Soundhouse is in die tijd uitgegroeid tot een audiovisueel bedrijf waar zeven medewerkers met de nieuwste digitale technieken werken in twee audio-studio's en twee video-edit suites. Het huidige pand aan de Singel is geheel gevuld en er is dus geen ruimte voor verdere expansie. De leegstaande ruimte aan de Westerkade 22 kwam dus als geroepen en blijkt een perfecte locatie voor het bouwen van een geluidsstudio. Om zo'n studio te kunnen bouwen moet een pand aan allerlei voorwaarden voldoen. Er is bijvoorbeeld minimaal vier meter hoogte nodig om bepaalde akoestische voorzieningen te tref fen en een studio heeft nogal wat kubieke meters nodig. Omdat Soundhouse als toeleveringsbedrijf naar reclamebu reaus werkt - die nogal visueel zijn ingesteld - is een mooi gebouw een pré. Makelaar Anke Bodewes stelde Martin Agterberg de Westerkade voor, waar twee naast elkaar gelegen oude pakhuizen voor nieuwe bedrijvigheid waren aangemerkt. Dit gebouw zou zich prima lenen voor een geluidsstudio. Soundhouse heeft Westerkade 20 en 22 aangekocht en is nu bezig met de verbouwing van de voormalige branderij de Olyfboom op nummer 22. Het pand is voor de gemeente Schiedam van algemeen belang vanwege de architectonische en cultuurhistorische waarde. De oorspronkelijke bestemming als branderij is nog duidelijk af te lezen, waardoor het als industrieel monument de geschiedenis van Schiedam als bran- dersstad levend houdt. Anke Bodewes, Schiedams makelaar, zag al jaren geleden dat er een grote bouwopgave in de toekomst lag voor de branders- stad. Schiedam karakteriseert zich volgens haar in een merk waardige mengeling van 'gekke dingen'. Het is een stad in ontwikkeling, er zit veel voelbare beweging in die een goede richting opgaat. Schiedam heeft een mooi oud centrum, maar zoekt duidelijk naar homogeniteit. Anke Bodewes ziet de stad uit een dal klimmen, vindt dat er iets rondzingt in Schiedam. Het is een open stad, waar je makkelijk als vreemdeling instroomt, terwijl de stad al eeuwenlang een authentieke bevolking kent. Schiedam heeft geen kapsones en kent een nuchtere bevolking: watje in de jeneverstad niet kunt krijgen, kun je altijd nog in Rotterdam gaan halen. Ook bouwtech nisch kan en wil men hier nog vele richtingen uit. Bijkomend voordeel is dat de stad binnen de Randstad relatief goedkoop is. "Je kunt hier op veel plekken nog iets geks of groots aan schaffen, zoals een pakhuis of een voormalig bedrijfspand, gebouwen die nu erg trendy zijn. Omdat het lange tijd niet aantrekkelijk was voor mensen om zich hier te vestigen, zijn hier nog mogelijkheden die je elders met meer hebt." Anderzijds biedt Schiedam ook genoeg mogelijkheden voor hen die een rijtjeshuis willen met een voor- en achtertuin- tje.Het WIC registreert wat de markt wil en op die manier kunnen ontwikkelaars en de gemeente bijsturen in wat er gebouwd gaat worden. De Dag van het Stadse Wonen werd om 10.30 uur feestelijk geopend in het Woon Informatie Centrum in de Stadswinkel aan het Stadserf 1. Evenals vorig jaar stapten de genodigden - in principe alle woningzoekenden - op de fiets om langs bouwprojecten te rijden die dit jaar als nieuw project in het Woon Informatie Centrum zijn opgenomen. Het eerste project op de fietsroute was het pand op de hoek van de Boterstraat en Grote Markt. Dit project was vorig jaar nog voorzichtig in ontwikkeling, is nu bijna klaar en kon deze dag voor het eerst van binnen worden bezichtigd. Vervolgens werd er gestopt bij de bouwkeet van De Singelhof, waar bin nen een uitleg werd gegeven van het project. Daarna gingen de fietsers bij de VSB Bank naar binnen om te zien wat make laars in Schiedam aan bestaande koopwoningen aanbieden. De fietsroute eindigde met een bezoek aan de Westerkade 24a, waar een tentoonstelling was ingericht met impressies van de bouwplannen voor het gebied aan de Westerhaven en Nieuwe Haven.'s Middags om 13.30 uur en 14.30 uur startten daar wandelroutes door dit gebied waaraan iedere geïnteresseerde gratis kan deelnemen. Een uitgebreide fiets- en wandelroute lag bij het WIC, deVW en het Informatie Centrum Beneluxlijn. Voor meer informatie over het woningaanbod in Schiedam is het WIC in de Stadswinkel aan het Stadserf dagelijks (behalve maandag) bereikbaar van 11.00 tot 16.00 uur en donderdag tot 20.00 uur via telefoonnummer 010 - 273 01 22. co O co <~n 137 Musis

Musis | 1998 | | pagina 137