1 Kor Kegel Musis 138 co Uj CJ HAVENZICHT MET PERSPECTIEF Dc ANWU-rouces door Schiedam en Vlaardingen raken slechts op een enkel punt aan de Nieuwe Maas. Er bestaat geen goede route die over meer dan tien kilometer langs de rivier loopt. Daarvoor moetje naar Rotterdam ot' naar liet oeverhos Lickebaert, of nog verder: vanaf Maassluis tot Hoek van Holland kun je je tegoed doen aan. het wisselende panorama van raffinaderijen links en natuurgebieden rechts. Wie toch een geslaagde fietstocht wil maken langs het water, is in Schiedam en Vlaardingen aangewezen op de zijtakken van dc Maas en met name op de historische grachten. Maar ook dan merkje dat er iets mankeert. Er zitten zo veel gaten en haperingen in het stadsbeeld, er is zo veel afwisseling van nostalgie en naar geestigheid, dat het nog lang zal duren voordat beide steden toeristisch op orde zijn. Stap voor stap zullen de oorspron kelijke havensteden hun relatie met de Nieuwe Maas moeten verbeteren. De havens vragen om eerherstel. Maar het is de vraag of de gemeenten de esprit en de know-how hebben om hun eigen ontstaansgeschiedenis luister bij te zet ten. Wat hebben die grachten van Schiedam en Vlaardingen akelig veel gemeen. De stadscentra ontstonden langs de uitmon dingen van de Schie en de Vlaardingse Vaart in de Maas. De verbinding met het Delftse achterland was door de eeuwen heen van wisselende betekenis voor handel en nijverheid, maar de situering op de Maas was voor beide steden van groot economisch belang - en noodza kelijk om de concurrentie in Delfshaven en Maassluis het hoofd te bieden. De overeenkomsten tussen Delfshaven, Schiedam,Vlaardingen en Maassluis rechtvaardigen alleen al een studie naar gezamenlijke promotie-activiteiten; er is ongetwijfeld een markt voor. Zowel in Schiedam als in Vlaardingen bestaat er behoefte bij plannenmakers om de binnenstad en de Nieuwe Maas meer op elkaar te betrekken. Het is een kwartier lopen van het stadscentrum naar de rivieroever en dat is te veel voor de matige kwaliteit van stedesèhoon, die onderweg geboden wordt. In Vlaardingen staan aan weerszijden van de Oude Haven gebouwen die een fikse opknapbeurt nodig hebben, maar dan nog weinig bezoekers trekken. Het Visserijmuseum en het muziekmuseum Ton Stolk zijn samen niet in staat om de Westhavenkade tot een toplocatie te maken en het is er onbehaaglijk druk. Het autoverkeer maakt er onevenredig de dienst uit. Er zou een flinke strook herschapen moeten worden in een lom merrijke boulevard. Van 't Hof naar 't Hoofd is er een gigantische opzoomer- beurt nodig. De onaantrekkelijkste situ atie is er bij de spoorwegovergang. Daar moetje een haarspeldbocht maken op je weg naar de Buitenhaven, waar de fraai gerestaureerde Pelmolen het havenzicht domineert. De Deltaweg en de Galgkade komen tegenover het Riagg uit op een geasfalteerde bult, die doet vermoeden dat een gedrogeerde spin er het verkeerspatroon gesponnen heeft. Die bult ondermijnt elke zichtlijn tussen de Oude Haven enerzijds en de Buitenhaven en de nog altijd imposante pakhuizen aan de Koningin Wilhelminahaven anderzijds. Dat nu is een verschil met de Schiedamse situatie. Er is geen definitief obstakel in de route van centrum naar rivier. Maar evenals in Vlaardingen is er te veel bebouwing die detoneert met het verwachtingspatroon dat toeristen van een eeuwenoude stad zullen heb ben. De herenhuizen aan de Lange Haven zijn successievelijk in zorgzame handen gekomen, waardoor het imago van voortgaande verpaupering heeft plaatsgemaakt voor geloof in een aan trekkelijke grachtengordel (samen met Korte Haven, Nieuwe Haven en Westerhaven). In de route van Koemarkt tot Nieuwe Maas kun je kiezen uit meer trajecten, maar alle hebben ze hun manco's: rotte kiezen, pakhuizen die nodig aan restauratie toe zijn, (te lang) braakliggende terreinen en een wegdek dat vrijwel uitsluitend op autoverkeer is afgestemd. Aan weerszijden van de Buitenhaven staan authentieke distilleer derijen beeldbepalend te wezen, terwijl de restanten van de stadsindustrie en markante woonhuizen voor een geva rieerde aanblik zorgen. Maar - geen gebouwen met een publieksfunctie, niet eens een café. Het is een doodsaai gebied. Dat is Vlaardingen bespaard gebleven. Ergens kun je nog beter één bult hebben dan een gracht lang onbe schaamde nietszeggendheid. Het zal Schiedam niet meevallen om de Mathenesse-zijde van die Buitenhaven aantrekkelijker te maken. Langs de Voorhaven is nog van alles mogelijk omdat het aangrenzende terrein van de voormalige scheepswerf IHC-Gusto er nog gedeeltelijk braak ligt. Architect Bram van Hengel is gestart met een stu die die de attractiewaarde van de haven beduidend zal verhogen, weliswaar eigentijds en zonder knipoog naar fabrieken die er vroeger stonden, maar dat hindert niet, want er is behalve de kademuur toch niets meer dat aan de kaarsenfabriek, de anker- en kettingfa- briek en de galg herinnert. Zowel de Lange Haven in Schiedam als de Oude Haven in Vlaardingen voert langs het drukste deel van de binnen stad, langs zelfbewuste wijken (de Gorzen en de Vettenoordsepolder), maar ook langs wemig florissante buurten, waar een verfje beslist te weinig is om de gevelwanden appetijtelijker te doen ogen. Het Buizengat in Vlaardingen ligt al jaren een even kabbelende planvor ming af te wachten. Als het goede van de Korte Dijk behouden blijft en het

Musis | 1998 | | pagina 138