1 139 Musis contact met het Hof/Oranjepark opti maal bewaard blijft, is het een schitte rende plek 0111 te wonen. Maar die bijna vanzelfsprekende randvoorwaarden staan nergens zwart op wit en zo kan een bouwplan ook schade doen aan authen tieke stadsgezichten. Er is in de overgang van binnenstad naar Vlaardinger Ambacht wel meer verziekt. Ook hier zie je dat een gemeentebestuur niet tel kens in staat is om logische verbanden te zien. Het Buizengat en de Vlaardingse Vaart, die bij het DelftseVeer op de haven uit komt, zijn goede locaties om waterre creatie te bevorderen. Waterfietsen, watertaxi's naar Midden-Delfland, een soort van Croosboot (die vanuit Crooswijk naar de Rottemeren vaart) - het zijn voorzieningen die meer bezoe kers naar het 'vergeten' deel van de Hoogstraat zullen lokken. In Schiedam, dat per saldo meer grachten heeft, zijn dergelijke suggesties ook gedaan. Het aantrekkelijke van de Vlaardingse Vaart is echter datje in een mum van tijd in de natuur bent, met de Broekpolder aan je zijde, terwijl de Schie nog een paar kilo meter langs industriegebieden voert. Omdat er in Midden-Delfland geen brede waterloop is tussen de Schie en de Vlaardingse Vaart, is de toekomstige Poldervaart een perfect traject om het rondje Schiedam te voltooien en in Vlaardingen uit te komen. Vijfsluizen ligt per slot van rekening op de grens van Schiedam en Vlaardingen. Dit gebied geldt als eersteklaslocatie voor hoog waardige dienstverlening. De verdubbe ling van de Beneluxtunnel met een metrolijn heeft daar alles mee te maken. Schiedam heeft daarbij eisen gesteld aan landschapsinrichting. Er moet een recre atieve, regionale fietsroute komen die Midden-Delfland uiteindelijk met de Rhoonse Grienden verbindt. Maar het is zeer de vraag of Schiedam en Vlaardingen de financiële en fysieke capaciteiten hebben om al deze vernieu wingen en aanvullingen in een wervend concept te vervatten en vervolgens tot uitvoering te brengen. Er is nogal wat aan de hand: opwaardering van de rou tes tussen binnenstad en rivier, waarbij intensief maatwerk geboden is; bouw plannen van behoorlijke omvang (Gusto-terrein, Houthaven, en tussen Unilever en de Maasboulevard in Vlaardingen); bevordering van toeristi sche activiteiten; en het 'masterplan' Vijfsluizen, waarbij de hele omgeving op de schop gaat (inclusief, helaas, het Shell-sportpark). Dat zijn plannen die een modale gemeente als Schiedam of Vlaardingen zo veel energie kosten, dat de rest van de stad er onvermijdelijk onder lijdt. Daarom is in Musis al eerder bepleit om er tenminste de grote gemeentediensten van Rotterdam, met hun verder strekkende expertise, bij te betrekken. Daar ziet het nu inderdaad naar uit, zij het dat het niet tot tevredenheid is van de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen. In april zullen ministers, provinciebestuurders en wethouders uit de meeste Rijnmondgemeenten hun handtekening zetten onder een herzien convenant. Dit stuk is een bijstelling van het ROM-project Rijnmond uit 1993 en dat project behelst de Rotterdamse havenontwikkeling zo te geleiden, dat het én voor de economie én voor het milieu voordelig zal zijn. Een omvang rijk project, dat vanwege infrastructuur, bedrijfshuisvesting en milieukwaliteit vooral het Waterweggebied enVoorne- Putten aangaat. „Een acceptabel afspra- kencomplex," vinden burgemeester en wethouders van Schiedam. Echter, op één punt na. De uitzondering betreft de herstructurering van het rivierfronf op de rechter Maasoever. Dat is een onder deel van het ROM-project en aanvanke lijk werd de voorbereiding voor wat Schiedam en Vlaardingen betreft overge laten aan gemeenteambtenaren, met ondersteuning van Heidemij Advies. Maar wat blijkt? Het oorspronkelijke project Herstructurering Rivierzone Schiedam/Vlaardingen zal opgaan in een groter project dat de hele rechter Maasoever omvat en waarvoor een onafhankelijke projectorganisatie in het leven wordt geroepen. Schiedam en Vlaardingen zullen hier wel in vertegen woordigd kunnen worden, maar de aan sturing komt vooral van de provincie Zuid-Holland en de Stadsregio Rotterdam. Daarom zal Schiedam een voorbehoud maken bij het ROM-con- venant, terwijl Vlaardingen een zelfde kanttekening wil plaatsen. Ze willen de zeggenschap over hun eigen grondge bied niet kwijt. Maar de voordelen worden vergeten, en dat verraadt toch een kleinsteedse bena dering in beide stadskantoren. Vijfsluizen geldt als toplocatie van nationale allure, mogelijk zelfs internationale. Bij inscha keling van grote ambtelijke diensten en ingenieursbureaus wordt het zo'n presti gieuze kwestie, dat de rijksoverheid ook eerder zal willen bijdragen in dubbel grondgebruik, groene aankleding en vooral ook de verwante ontwikkelingen in de rest van de rivierzone, zoals tussen de twee binnensteden en de Nieuwe Maas. Het rijk zal dat eerder doen dan wanneer twee middelgrote gemeenten een minder prestigieus plan bekoksto ven. Het verzet van het bedrijfsleven tegen woningbouw aan de Houthaven in Schiedam of rond de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen zal allicht afnemen, als hogere overheden aan tafel zitten. 1 let ligt niet op de weg van Schiedam en Vlaardingen om ondernemers te garanderen dat ze niet gedupeerd worden bi] bedrijfsuitbrei- ding. als gevolg van het feit dat in hun nabijheid woonruimte is gerealiseerd. I logere overheden kunnen dergelijke toezeggingen veel stelliger doen. Schiedam en Vlaardingen kunnen best vinden dat wie in een havengebied met bedrijvigheid gaat wonen, meer overlast behoort te accepteren - maar wat als de toekomstige bewoners toch actie gaan voeren tegen lawaai? Dan wil het wel helpen als de hogere overheid garan deert dat aan het geluidsvolumê van bedrijven niet getornd zal worden. Want het zou zonde zijn als de karakte ristieke pakhuizen aan de Koningin Wilhelminahaven met tot wooneenhe den verbouwd kunnen worden. Handhaving van die complexen biedt de beste garantie dat de structuur en de kwaliteit bewaard blijven. Hernieuwde bedrijfshuisvesting betekent ongetwijfeld sloop van het traditionele stadsbeeld. Het is een locatie met duidelijke poten ties voor toeristische bedrijvigheid, alleen wordt dat gegeven in onderne merskringen onderschat. Dat duidt eer der op gebrek aan ondernemingszin. Er zijn havens die zich daar niet toe lenen. De Wiltonhaven en de Vulcaanhaven zijn onbetwiste industrie gebieden. Hier past geen woningbouw, geen bosbouw, geen veerpont. Maar de potentiële aantrekkelijkheid van andere havens behoeft alle aandacht. Per slot van rekening, die ANWB-routes komen te weinig in aanraking met de Nieuwe Maas. 0 rn 00

Musis | 1998 | | pagina 139