TUSSEN ANKARA EN ZANDERIJ LIGT DE ATLAS EN SPAANS Jan van der Ploeg Musis 146 Musis kijkt even over de grens. Naar de markt op het Visserijplein, even terzijde van de Schiedams,eweg in Rotterdam en maar net een kilometer verwijderd van het centrum van Schiedam. Veel bewoners van die stad en van de wijk Mathenesse zijn regelmatig bezoekers van de Visserijmarkt. Vanwege de bijzondere uitstallingen en het feit dat de prijs voor verse groenten, fruit en vis hier nog lager ligt dan op het gebruikelijke marktniveau. Plus het gegeven dat hier meer exotische waren per vierkante meter worden aangeboden dan waar ook elders in de regio. Jan van der Ploeg exposeert tot 21 april in de Rotterdamse Centrale Bibliotheek (op de Centrummarkt) de foto's die hij op het Visserijplein maakte. Foto's met de geur van gegrilde okra's, rasj el hanout, overrijpe mango 's, ingemaakte varkenssnoet, zwart gerookte Surinaamse vis en zelfverbouwde munt. Waarom kom ik er graag. Is het vanwege de veelkleurigheid of om z'n kleine en soms bijna dorpse schaal - ondanks z'n inter nationale reputatie. Of kom ik er zo graag vanwege het feit dat ik er zoveel mensen tegen het lijf loop die ik ken uit de buurt waar ik woon. De markt op het Visserijplein in Rotterdam is uniek in z'n soort. Juist door z'n overzichtelijkheid.Veel Rotterdammers kennen niet eens het bestaan van deze markt die twee maal per week gehouden wordt. De 'Rotterdamse markten', dat zijn toch de grote weekmarkten op de Binnenrotte en het Afrikaanderplein; de grootste warenmarkten van Nederland en vaste prik voor al die bezoekers, liefhebbers en lanterfanters die het marktbezoek in hun bloed hebben. Ook m de andere grote steden zul je een markt zoals die van het Visserijplein niet - en zeker niet gemakkelijk vinden. De geschiedenis wil dat de markt op het Visserijplein ooit een gewone Hollandse buurtmarkt was. Opgezet met de bedoeling om de omwonenden, die met de Schiedamse-, Mathenesserweg, de Binnenweg en de Vierambachtstraat in de buurt toch bepaald niet slecht met winkels waren bedeeld, extra te plezieren. Die Hollanders vormen momenteel hooguit zo'n vijf procent van de vaste bezoekers. Een aantal puur Hollandse marktelementen zijn dan ook niet of slechts matig vertegenwoordigd. Groene haring is er wel verkijgbaar maar niet in dezelfde overvloed als op de centrummarkt. Ook bloe men en stroopwafels zijn een zeldzaamheid evenals bospaling en sprot. Maar daartegen ligt alles wat zwemt, kruipt of rond- moddert in het blauwe, warme Caraïbisch gebied hier te koop, worden er kisten met knapperig te frituren visjes van de Marokkaanse Middellandse zeekust aangevoerd en gaat de motorzaag door diepgevroren tonijn. Gemiddeld zijn er op een zaterdag meer dan honderd ver schillende culturen op het Visserijplein aanwezig en vaak gecentreerd rond hun eigen kramen en uitstallingen. Geen kind behoefje te vertellen dat Indiërs en Pakistani een flair hebben om zich te ontwikkelen in de textielbranche. Ook op het Visserijplein bezetten ze het overgrote deel van de textiel markt, waar elke prijs betwist wordt door Turkse en Marokkaanse vrouwen. Wie (iets meer) wil weten van gezins relaties in de Islamitische, Hmdoestaanse, Kaapverdiaanse of Antilliaanse culturen, komt op een zonnige zaterdag een hoop te weten, zonder dat er een boek aan te pas komt. Wie verha len wil horen uit de volksbuurten van Paramaribo kan terecht bij de ijs- en limonadeventers met hun zelfgetimmerde karren met schraapijs en een bonte verzameling kleuren en smaken. Amandelen, olijven of kruiden koopje niet zomaar op het Visserijplein. Je keurt en kijkt, vertelt je hebben en houden aan de koopman, die adviseert en uiteindelijk helpt kiezen uit de vele verschillende soorten. Want voor een Marokkaanse koopman is een amandel om mee te stoven een andere dan om mee te versieren of een taart te bakken. Precies zoals de Turkse handelaar wel tien soorten krenten op z'n kraam heeft en precies weet te vertellen welke krent in welk gerecht hoort. En dan heb ik het nog niet over de paprika's en okra's die voor enkele dubbeltjes per kilo worden afgewogen, de meloe nen en pompoenen voor weggeefprijzen, de bergen tomaten en perziken die alleen per kist worden verkocht en even grif van de hand gaan als ze worden aangevoerd. Idealiseren is uit den boze. En natuurlijk gaat er nog van alles mis in het contact tussen de auto- en allochtone Nederlanders. Alleen nauwelijks op het Visserijplein waar al die culturen op voet van gelijkheid samenkomen, elk in z'n eigen taal of dia lect wordt aangesproken en het op een zonnige dag een feest is van kleuren, geuren en klanken. Want de swingende Antilliaanse boys, maken van het Visserijplein evengoed deel uit als de Indiase muziek waarmee de Hmdoestaanse koop man, z'n kleurige sarees onder de aandacht brengt, de Turkse vrouwen in hun spetterende traditionele kledij die ze elders in de stad niet zouden durven dragen, de smeltende suikerbeest- kleuren van de Indiase saree en het stoffige bruingrijs boven de opvallend helgele puntsloffen van de Berbers. De markt op het Visserijplein is feest waar het Spectrumfestival maar met moeite aan kan tippen. En dat twee keer per week helemaal voor niks. De hele zomer - met al z'n tropische kleuren - en winter - met de meer geharde Arabische, Turkse en Koerdische koppen - door. Op de Visserijmarkt is je gulden nog steeds een daalder waard en ontmoet je voor nog minder de halve wereld.

Musis | 1998 | | pagina 146