157 Musis 1■lil!if! Joppelaan komt een gedeeltelijk drijven de fietsbrug en bij de Broekkade komt eveneens een smalle brug over de Poldervaart, om zowel de toegankelijk heid van de Kethelpolder als de Oostabtspolder te verbeteren; hier zal het bodemdepot te zijner tijd plaatsma ken voor een natuurgebied, hoopt Van Oirschot, die destijds ook betrokken is geweest bij een studie om op de drie hoek tussen Poldervaart, Kethelse Kade en bedrijventerrein Noord-West de Floriade te houden. Ook komt er een fietsbrug bij de Beneluxtunnel over de Vijfsluizerhaven, zodat fietsers meteen aansluiting hebben op het regionale fietspad dat ergens in Pijnacker eindigt. Van Oirschot verwoordt de filosofie achter het project. Het is ecologisch ver standig om oevers met gelijksoortige milieus te koppelen. 'Dieren uit Midden-Delfland zullen dan eerder in de stad te zien zijn,' voorspelt hij. De gerestaureerde Poldervaart zal een aan trekkelijk rustpunt zijn, een landmark tussen Vlaardingen en Overschie. Ron Kervezee draagt zorg voor de plan ning en de financiële afstemming met de rijksoverheid, de provincie en de regioraad. Hij heeft gemerkt dat er bij die overheden steeds meer interesse kwam voor de Poldervaart, naarmate de ecologische en recreatieve functie tussen de Maas en de Schie beter in beeld kwam. In juni komen er verschillende subsidies los, onder meer uit het Groenakkoord-Brouwer, genoemd naar de Zuidhollandse gedeputeerde George Brouwer. Door die bijval zijn ook Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen belangstellend geworden. Dat kan helpen als er aanpassingen moe ten komen rond de kunstwerken: de bruggen over de Poldervaart. Begrip van 'Den Haag' is ook nodig bij het oplossen van een aantal knelpunten. Het zou een buitenkans zijn om meteen een fietsverbinding tot stand te brengen met het viaduct over de A4, maar er is nog geen zicht op financiering van deze aftakking. Een lastig facet is ook de aan wezigheid van kabels en leidingen onder het voormalige tracé van de Schiedamseweg. Een groot probleem vormt het geplande metrostation Vijfsluizen: het kan de visuele eenheid tussen Vijfsluizerhaven en Poldervaart ernstig verstoren. In het Integraal Landschapsplan Beneluxcorridor is voorgesteld om de Vijfsluizerhaven te verlengen tot aan de Vlaardingerdijk, maar er is van afgezien om het waterpeil op de toekomstige hoogte van de Poldervaart te brengen. Het is belangrijk, zegt Ron Kervezee, dat de werking van eb en vloed merk baar blijft. Het normale hoogteverschil ligt rond de 1,65 meter, maar vaak is het verschil tussen hoog en laag water meer dan 2,5 meter. Dat is van groot belang voor de gewenste natuurontwikkeling. Veel flora en fauna is verloren gegaan door de grondwerkzaamheden voor de tweede Beneluxtunnel. Maar het is al heel wat dat in de plannen de Vijfsluizerhaven behouden is, zodat de natuur hier weer een kans krijgt. Bij een inventarisatie werd twee jaar geleden een rijke vegetatie waargenomen: boe- renwormkruid, braam, biezen, engelwor tel, de gele lis, herik, hondsroos, honing- klaver, kaardebol, kattenstaart, meidoorn, muurpeper, paardestaart, perzikkruid, smeerwortel, wilg en zeeaster en uiter aard verschillende soorten biezen, gras sen en algen, brandnetel, witte dovenetel en groot hoefblad. Lang geleden kwam er ook de spindotter voor en het is de bedoeling dat die ook weer een kans krijgt na de ecologische herinrichting van de Vijfsluizerhaven, evenals het echt lepelblad. Dit 'vergeten' stukje Schiedam is de avifauna nooit ontgaan. Aalscholvers, baltsende futen, meeuwen en wilde eenden kregen er de kievit, meerkoet, nijlgans, reiger, scholekster en torenvalk op bezoek. Ze vingen er snoekbaars en bot, die in de Vijfsluizerhaven hun laatste rustplaats vonden. Over vijfjaar zullen flora en fauna zich kunnen herstellen. Het plan kan nog aangenamer uitpakken, als Rijkswaterstaat bereid zou zijn de ont- sluitingsweg naar het dienstgebouw boven de ingang van de tunnel te ver plaatsen, zodat het personeel er kan komen via het bedrijvenpark Vijfsluizen (Karei Doormanweg) en de toekomstige fietsbrug. Het zou slechts om een gerin ge verzwaring van de brug vragen. De claims van infrastructuur en bedrijvig heid op dit gebied zijn al fors genoeg. Volop ruimte voor de Vijfsluizerhaven zou de kroon op het Poldervaart-project kunnen zijn

Musis | 1998 | | pagina 157