HET ROZE PLEIN Sj Nederland kan gerust zijn over de wijze waarop Schiedam vorm geeft aan het, extra rijks-gesubsidieerde, grote steden-beleid. Minister Dijkstal heeft dit met eigen ogen kunnen vast stellen tijdens de opening van het stadsef. Voor het luttele bedrag van drie miljoen gulden schiep Schiedam zich naast de mediterrane nieuwe vleugel aan het stadskantoor, een plaza waarop de Bretonse granieten tegels door een echte Amerikaanse artist, kunstig in nauwelijks zichtba re, maar desondanks wereldverbeteren de, symbolen zijn gerangschikt. Grootsteedser kan toch niet met een opgelapte - en bij gebrek aan beter tot basiliek gebombardeerde - parochie kerk als pièce de resistance op kop. Knijp uw ogen tot spleetjes en zie dat de stedebouwkundige elementen die het Roze Plein in Schiedam tot monument maken slechts in detail verschillen van die rond het Rode Plein in Moskou. Maar..., waarom is het stadsplein in Nederland toch altijd tot mislukken gedoemd. We hebben er toch geld genoeg voor over. En ook ontbreekt het ons niet aan gezagsdragers die ongeacht politieke kleur in ongebrei deld enthousiasme ontsteken als ze op een willekeurige begroting in een wil lekeurige stad weer een miljoentje of wat hebben gereserveerd voor een realisering van een plein dat ons stee vast wordt aangeprezen als de 'huis kamer van de stad', een 'brandpunt van activiteiten', 'bruisend centrum' oj liever nog 'ontmoetingsplaats binnen onze multi-culturele samenleving' Terwijl het enige dat daar weieens bruist, het bier is. Dit om de valse indruk te wekken dat wij Nederlanders - onder ons masker van nuchterheid - wel degelijk besef heb ben van het 'joie de vivre' waarover notoire pleinzitters als Parijzenaars, Romeinen en Madrilenen van nature lijken te beschikken. Met jaloezie kijken we ook naar de pleinen in die steden. Zonovergoten, kleurig en meestal al eeuwenlang ver zamelpunten van de mooiste stedelij ke architectuur. Zoiets willen we ook. En dus kopiëren we braaf al die ele menten die ons daar zo begeerlijk voorkomende beelden, de symbolen, de kleuren. En op die manier beschikken we in Nederland over pleinen en openbare ruimten in beton, ijzer en rubber, in kleurig ter- razzowerk en in gebrand graniet of welke andere vloerbedekking ook, die de indruk moeten wekken dat daar - op die winderige lege plek in het c.en- Musis 170 144 N Q OC I— 3:

Musis | 1998 | | pagina 170