EN m DE STAD EN SAMENLEVING ZEGT U DAT IETS? 55 stichting 177 Musis Matig bezocht, maar geanimeerd. Dat bleek ook tot de mogelijkheden te behoren tijdens de derde editie van 'Het Duel; een voortgezette dialoog', waar voor op 6 april actieve muziekbeoefe naars in Spijs- en dranksalon 't Paard bijeen waren gekomen.Vele verschillen de stromingen waren vertegenwoordigd; het showorkest naast de vertegenwoor digers van de jazz en pop, de muziek school,Villa Musica en het Leger des Heils. De opkomst viel tegen. Verscheidene oorzaken werden genoemd. Zoals het gebrek aan activiteit van overkoepelende organisaties, waar door samenspraak en samenwerking in de ogen van de aangeslotenen meer en meer tot dode letters worden. En de sores om als orkest oi band in leven te blijven en te voorzien in de aanwas van nieuwe leden, de hoge kosten van instandhouden, de druk om steeds beter te moeten presteren, het veranderen van de structuur van vroeger hechte orkes ten in een conglomeraat van kleinere, meer op show en specialisme gerichte groepen, gebrek aan communicatie en onbekendheid met activiteiten van anderen. Hans Mulder, directeur van muziek school Opmaat stelde vast dat er een duidelijke belangstelling is voor oplei dingen voor harmonie, fanfare en show orkesten. Maar tegelijkertijd stelde hij vast dat dit niet leidde tot een blijvende band wanneer leerlingen de muziek school verlaten hadden en een plaats in één van de regionale orkesten had gevonden. Op die manier bezien noem de hij de samenwerking tussen vereni gingen en muziekschool toch meer incidenteel. De muziekcultuur is sterk op zichzelf gericht. Ook omdat het instuderen, de zorg voor instrumenten en uniformen, het bij elkaar brengen en -houden van de groep hoge eisen stelt. Frank Tomeï vroeg zich als initiatiefne mer van Villa Musica, dat een podium en oefenfaciliteiten wil bieden aan de amateurkunst, af of het geen goede zaak zou zijn als er een 'loket' zou komen dat activiteiten en samenwerking professio neel kon begeleiden. Dit zou binnen het kader kunnen van de muziekschool, maar ook binnen het gemeentelijk bestuur. Vanuit dat loket zou dan tevens enig zicht kunnen ontstaan op de ver schillende activiteiten, mogelijkheden tot samenwerking en het ontplooien van activiteiten. Woordvoerder van de Gemeente Vlaardingen, Herman Berkhout, voelde daar wel wat voor. Ook omdat het op die manier mogelijk zou worden om aan het verlenen van subsidies wat zachte voorwaarden te ver binden omtrent uitvoeringen en eventu eel het zoeken naar samenwerkingsver banden. De huidige structuur noemde hij onvoldoende en ried de aanwezigen aan om zich daarop eens te beraden. Het bewust zoeken naar mogelijkheden tot samenwerking dient daarbij niet het eer ste doel te zijn, maar biedt wel de garan tie dat er binnen Schiedam en Vlaardingen een klimaat blijft bestaan waarin niet alleen een paar grote en bekende orkesten kunnen voortbestaan, maar dat ook ruimte biedt voor kleinere en zwakkere groepen. Deze suggestie alleen al bleek - tesamen met die van Tomeï om tot een nieuwe vorm van overkoepeling te komen door doelge richte, praktische ondersteuning - vol doende om de discussie tot in de kleine uurtjes aan de gang te houden. Met een aantal duidelijk onderlinge afspraken als resultaat. Voor één gezelschap kon de avond meteen al niet meer stuk; het a-capella ensemble Sequoyah dat alle geplande Musis-avonden een muzikale extra dimensie geeft met een keuze uit eigen arrangementen en composities. Méér dan ooit hadden ze een geboeid en muisstil luisterend publiek. Magister Cantat-zanger Roel Bosch, die elders in dit nummer uitlegt wat Handel en de Titanic met elkaar te maken hebben, ging er zelfs voor op het puntje van z'n stoel zitten. C C/5 O En De lezers van Musis wel, zo begrijpen we uit de vele reacties op onderwerpen en artikelen. En uit het toenemend aantal en de verscheidenheid aan vragen die aan de Stichting Musis worden gesteld door perso nen en organisaties op allerlei gebieden van cultuur en maatschappelijke activiteit. In het begin vooral gericht op de uitgave van het maandblad Musis, bemerkt het bestuur een verbreding van de betrokken heid van vooral jongere lezers. Een uitvloei sel daarvan is dat. Musis met vele organisa ties warme contacten onderhoudt. De beschikbaarheid aan een platform dat ruimte biedt aan alle meningen en stand punten en zich leent tot beschouwingen en toetsen blijkt in de praktijk aan een behoef te te voldoen. Om die reden zou het bestuur voor het ver vullen van twee vacatures graag in contact komen met jongere inwoners van Vlaardingen en Schiedam die hun belang stelling voor maatschappelijke ontwikkelin gen en/of activiteiten op cultureel en maat schappelijk gebied een breder perspectief willen geven. De taken die de Stichting Musis vervult omvatten het bestuur en beheer van het magazine Musis, het mee-formuleren van de doelstellingen van het blad en daadwer kelijk verbreden van het draagvlak en oriëntatie op verzoeken tot samenwerking en deelname. Het bestuur komt vier tot zesmaal per jaar bijeen. Van belangstellenden wordt venvacht dat zij enig inzicht hebben in bestuurstaken Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot: Musis: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 473 55 18

Musis | 1998 | | pagina 177