BOVEN KLEUR EN KOSTBAARHEID PRIJKT STRENG DE ZWARTE HOED Threes Moolhuysen-Coenders 181 Musis i; Jackie Habets is een rasecht Limburgs kind, geboren in 1964 in de mijnstreek en opgegroeid in het landelijke Doenrade. Jackie was en is een vrijgevochten meid; bij dehand en gelukkig een beetje gek. In het Limburgse is 'een beetje gek' een groot complimentje bent anders dan anderen, een beetje dol, een beetje dwaas maar voor alles vrolijk. De vrijgevochten jeugd van Jackie, als jongste in een middelmatig groot, zeer harmonieus gezin is een solide basis, waar ze met het grootste plezier op terug kijkt en op terug valt. Na de lagere school in het dorp besluit Jackie naar de middel bare school in Hoensbroek te gaan. Ze kiest voor een pakket met tekenen want ze wist al met 14 jaar dat ze hoedenmaak ster wilde worden. De Kunstacademie bleek geen succes; die opleiding heeft, zeker in het begin, niets met hoeden te maken. Jackie besloot daarom naar de lerarenopleiding in Delft te gaan. Delft was een zeer besliste keuze, want hier was de combinatie van textiele werkvormen met MO-Duits mogelijk. Het dialect rond Doenrade heeft verwantschap met de Duitse taal. Jackie spreekt de taal dan ook feilloos. De studie in Delft werd onderbroken voor een periode waarin ze in Aken textie le werkvormen doceerde en tevens haar Duits perfectioneerde. Deze periode telde later mee als stage. In 1989 beëindigde Jackie haar studie. Ze bleef in het westen en kreeg een baan als docent aan de Vrije School in Rotterdam. Dat amuseerde haar zes jaar. In 1995 ging het echter kriebelen. Er werden steeds meer hoofddeksels en/ot (on)draagbare hoedjes, petten en mutsen gemaakt en versiert met poppetjes, autootjes en dergelijke. Het toeval bracht haar naar Schiedam waar ze volgens een ander toeval een verwaarloosd pandje uit 1910 ontdekte. Jackie en haar vriend - beiden met gouden handen - aarzelden niet, kochten het huis en gingen aan het werk, met méér dan C-> rn oneindig veel geduld en doorzettingsvermogen. Jackie - inmiddels moeder van twee kinderen - heeft er haar draai gevonden met haar woning, haar atelier, annex verkoopruimte die ze de passende naam 'What's up' meegaf. Het uitzicht van uit haar atelier wordt voor een groot deel gevormd door de trappen van het oude stadhuis, waar dagelijks trouwpartijen en fotosessies plaatsvinden. Natuurlijk is dit een belangrijke inspi ratiebron. Er ontstond ook snel een stoet van bruidshoeden van sober tot uitbundig. Iedere bruidshoed is een unicum dat in Schiedam en soms in winkels daarbuiten te koop is. De hoeden die Jackie ontwerpt kunnen van vilt of stro zijn, maar ook metaal en andere materialen vormen zich onder haar handen. Uiteindelijk richtte Jackie met andere ontwerpers het Landelijke Hoedenplatform op, geeft lezingen en verzorgt hoedenshows voor bedrijven en particulieren. Ook een maan delijkse workshop en een cursus hoedenmaken konden er nog bij evenals tot voor kort de huiswerkbegeleiding voor middel bare scholieren. Lang bleef ze aan het docentzijn vasthouden om haar 'verstand op peil te houden' tot ze onlangs de knoop doorhakte en besloot om zich uitsluitend op haar hoeden te richten. Een aantal zeer succesvolle tentoonstellingen was de directe aanleiding. Ze kan zichzelf ervan bedruipen. Nu de rest nog. Maar waarom toch die merkwaardige combinatie van lerares Duits en ontwerpster van hoeden? Er waren toch ook andere combinaties denkbaar geweest. En waarom nu juist die hoed, dat uitbundige, met regels van kleur, materiaal en opsmuk spottende sierstuk in de mode, dat zo diametraal tegenover die strak aan regels en vormen gebonden Duitse taal lijkt te staan? De taal van Goethe en Schopenhauer, van Luther, Schiller en Brecht; de taal van de ernst. Waarom de kinderdroom niet ver laten en gekozen voor een textiele werkvorm met een minder I

Musis | 1998 | | pagina 181